آشنایی با انواع بلاک چین

0 ۱۱۴

نگاهی به بلاک چین

هنگامی که بیت کوین راه اندازی و ارائه شد، این رمزارز پایه و اساس تکنولوژی جدیدی به نام بلاک چین را پی ریزی و ایجاد کرد. در حال حاضر، بسیاری از مبتکران بر روی پتانسیل‌های این تکنولوژی و کاربردهای آن در صنایع مختلف، تحقیقات و مطالعات گسترده‌ای انجام می دهند و تا کنون انواع بلاک چین را ساخته و توسعه داده‌اند.

همانطور که می دانید بیت کوین ارزر دیجیتالی است که توسط هیچ نهادی کنترل و مدیریت نمی شود. در مقابل، بیت کوین از تکنولوژی پایگاه داده توزیع شده، مشوق‌های مالی و تکنیک‌های کریپتوگرافیک (رمزنگاری) استفاده می کند تا این امکان را برای اکوسیستم گسترده فراهم کند که بدون رهبر و یا مدیری هماهنگ شوند.

در حال حاضر، متخصصان و کارشناسان، تکنولوژی بلاک چین را در بخش‌های مختلف اعم از امور مالی و زنجیره‌های عرضه گرفته تا سیستم‌های حقوقی و دولتی آزمایش و تست می کنند.

به عبارت ساده، بلاک چین، ساختار داده ساده‌ای است که ورودی‌هایش قابل ویرایش نیستند و تنها تعمیم پیدا می کنند. در نهایت، یک تکنولوژی بلاک چین می تواند اطلاعات مربوط به معاملات مالی را ذخیره سازی کند؛ اما این امکان نیز وجود دارد که با هر نوع داده دیجیتالی مورد استفاده قرار بگیرد.

با تمام این تفاسیر، شبکه بلاک چین، یک شبکه توزیع شده است. این بدین است که انتشار اطلاعات کندتر خواهد بود، اما از سوی دیگر این ویژگی سبب می شود تا این شبکه و انواع بلاک چین ها مورد نظر از نظر امنیت و افزونگی قوی تر و مستحکم تر شود.

در این مقاله قصد داریم تا یک نگاه کلی بر روی انواع بلاک چین بیندازیم و ویژگی هر کدام را شرح دهیم.

در نهایت، سه نوع بلاک چین وجود دارد:

  • عمومی
  • خصوصی
  • کنسرسیوم

اما پیش از آن که به انواع بلاک چین بپردازیم، درمورد ویژگی‌های کلیدی که در هر سه نوع بلاک چین مشترک است، توضیحاتی را ارائه می دهیم:

append-only ledger: به عنوان یک بلاک چین، یک سیستم بایستی ساختار زنجیره‌ای بلاک‌ها را دنبال کند که در آن، هر بلاک به آخرین بلاک مرتبط و متصل است. اگر بلاک چین به عنوان مجموعه‌ای از سلول‌های صفحه گسترده در نظر گرفته شود؛ بلاک‌ها، سلول‌های جداگانه‌ای محسوب خواهند شد.

network of peers: هر شرکت کننده در شبکه، یک نسخه از بلاک چین را در دست دارد. به این شرکت کنندگان نود گفته می شود و نودهای مورد نظر با روش همتا به همتا یا peer-to-peer با یکدیگر تعامل دارند.

consensus mechanism: باید مکانیسمی وجود داشته باشد تا نودها درمورد صحت معاملات منتشر شده به توافق دست پیدا کنند و در این حالت، اطمینان حاصل می شود که هیچ داده ساختگی و جعلی روی زنجیره نوشته نشده است.

 

انواع بلاک چین

بلاک‌ چین‌های عمومی

به تازگی اگر از یک ارز دیجیتال استفاده کرده‌ باشید، احتمالا با یک بلاک چین عمومی تعامل برقرار کرده‌اید. این نوع بلاک چین‌ها تا به امروز، اکثریت قریب به اتفاق لجرهای (دفتر کل) توزیع شده و بیشترین سهم بین انواع بلاک چین را تشکیل می دهند. این نوع بلاک چین‌ها، بلاک چین‌های عمومی نام دارند زیرا هر شخص می تواند معاملات انجام شده را مشاهده کند و نرم افزارهای لازم را نیز دانلود کند.

لازم به ذکر است که اغلب از اصطلاح permissionless یا بدون مجوز هم در کنار اصطلاح عمومی برای این نوع بلاک چین‌ها استفاده می شود. علاوه بر این، هر فردی می تواند از مکانیسم‌های اجماع برای فرآیندهای ماینینگ (استخراج) و staking هم بهره ببرد. از آنجایی که هر فرد آزاد است به دلیل نقش خود برای دستیابی به اجماع پاداش بگیرد؛ انتظار می رود یک توپولوژی بسیار غیر متمرکز در شبکه‌ای که در اطراف یک زنجیره عمومی ایجاد شده است، دیده شود.

در همین راستا، انتظار بر این است که یک بلاک چین عمومی در برابر سانسور در مقایسه با بلاک چین خصوصی، مقاومت بیشتری داشته باشد. در نهایت، از آنجایی که هر شخص می تواند به شبکه ملحق شود، پروتکل مورد نظر باید ساز و کارها و مکانیسم‌های خاصی برای جلوگیری از دستکاری بازیگران مخرب ایجاد کند.

با این حال، رویکرد امنیتی محور در زنجیره‌های عمومی با معاملات در جبهه عملکرد همراه است.

 

بلاک چین‌های خصوصی

در تقابلی آشکار با ماهیت بی حد و حصر بلاک چین‌های عمومی، بلاک چین‌های خصوصی قوانینی را تعیین می کنند که چه کسی می تواند زنجیره را ببیند و بنویسد. این بلاک چین‌ها سیستم‌های غیر متمرکزی نیستند (به عبارت دیگر متمرکزتر از بلاک چین‌های عمومی هستند) زیرا سلسله مراتب روشنی در ارتباط با کنترل در آن‌ها وجود دارد. علاوه بر این، این نوع بلاک چین‌ها توزیع شده هستند؛ این در حالی است که در بسیاری از نودها، هنوز هم یک نسخه از زنجیره در دستگاه‌هایشان حفظ و نگهداری می شود.

الگوریتم اجماع کار یا Proof of Work در این نوع بلاک چین‌ها کارایی ندارد، اما این الگوریتم با توجه به مدل امنیتی ثابت کرده است که برای یک محیط باز لازم و ضروری است. با این حال، در بلاک چین خصوصی، تهدیداتی که بازدارنده PoW به شمار می آیند، خسارت آور نیستند (هویت هر شرکت کننده مشخص است).

 

بلاک چین‌های کنسرسیوم

بلاک چین کنسرسیوم میان زنجیره‌های عمومی و خصوصی قرار دارد و عناصر هر دو زنجیره را ترکیب می کند. قابل توجه ترین تفاوت موجود از هر دو سیستم در سطح اجماع مشاهده می شود. در یک سیستم کنسرسیوم، در عوض اینکه سیستم بازی باشد تا هر شخص بتواند بلاک‌ها را تایید کند؛ تعداد کمی از احزاب وجود دارند که به همان اندازه قدرتمند عمل می کنند و به عنوان اعتبار سنج در نظر گرفته می گیرد.

قوانین بلاک چین کنسرسیوم انعطاف پذیر هستند: قابلیت دید این زنجیره می تواند به اعتبار سنج‌ها محدود شود و برای افراد مجاز یا در برخی موارد برای تمامی افراد قابل مشاهده باشد. مشروط بر اینکه اعتبار سنج‌ها بتوانند به اجماع برسند، تغییرات را به راحتی می توان از بین برد. درمورد عملکرد بلاک چین، اگر آستانه مشخصی از این احزاب با صداقت رفتار کنند، سیستم (بلاک چین کنسرسیوم) به هیچ عنوان مشکلی نخواهد داشت.

بلاک چین کنسرسیوم در زمینه‌ای که چند سازمان متعدد در یک صنعت مشابه فعالیت کنند، بیشترین سود را خواهد داشت. علاوه بر این، بلاک چین کنسرسیوم برای انجام معاملات و بازپخش اطلاعات به یک زمینه مشترک نیاز دارد. بنابراین، استفاده از بلاک چین کنسرسیوم برای سازمان‌ها مفید خواهد بود زیرا می توانند بینش خود را با سایر بازیکنان به اشتراک بگذارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.