آشنایی با پلتفرم bigchaindb

0 ۲۲

پلتفرم bigchaindb یک نوع پایگاه داده مبتنی بر بلاک‌چین مقیاس‌پذیر می‌باشد.

از این نوع پایگاه داده در راستای ترکیب “پایگاه داده‌های سنتی توزیع شده” و نیز “بلاک‌چین سنتی” استفاده می‌شود.
در واقع تکنولوژی و ساختار به کار گرفته شده در این پلتفرم; باعث ترکیب و در کنار هم قرار گرفتن دو نوع متفاوت از پایگاه داده‎ها شده و یک پلتفرم بسیار جامع‌تری از پایگاه داده‌ها را به وجود آورده است.

در bigchaindb، از هر دو نوع استقرارهای عمومی و خصوصی پشتیبانی می‌شود.

عملیات نوشتن در این نوع پایگاه داده در کم‌تر از یک ثانیه انجام می‌گیرد;دلیل این سطح از سرعت بالا در bigchaincb، به خاطر ساختار مبتنی بر نودها می‌باشد که کار نوشتن در پایگاه داده را بسیار سریع انجام می‌دهند.
البته عملیات فراخوانی اطلاعات و دستور دادن به پایگاه داده در bigchaindb همچنان در دست توسعه بوده و با وجود بهتر بودن نسبت به ساختارهای مشابه; هنوز به حالت ایده‌آل و مدنظر خود نرسیده است.
در راستای نمایش قابلیت‌های این نوع پایگاه داده; باید گفت که bigchaindb، قادر است در هر ثانیه 1 میلیون عمل نوشتن در پایگاه داده را مدیریت نماید;از طرفی دیگر نیز این پلتفرم قادر است تا از طریق قدرت به اشتراک‌گذاری خود; اطلاعاتی با حجم چندین پتابایت را به راحتی ذخیره نماید.

توضیح بیش‌تر در مورد پروژه bigchaindb

همه روزه شاهد گسترش کاربردها و موارد استفاده از بلاک‌چین در بخش‌های مختلفی از زندگی بشر و صنعت هستیم; به طوری که بسیاری از کسب و کارها و فعالیت‌های صورت گرفته همواره در نظر دارند; تا این تکنولوژی ارزشمند را وارد ساختار خود نموده و از کاربردها و مزایایی فراوان آن استفاده نمایند;در این راستا; bigchaindb نیز یکی از آخرین نمودهای بکارگیری تکنولوژی بلاک‌چین می‌باشد.
به طوری که توانسته با پیدایش خود; تغییرات بسیار مثبت و فراوانی را در زمینه پایگاه‌ داده‌ها و ذخیره اطلاعات انجام دهد.
به طوری که از تکنولوژی bigchaindb به عنوان ماژول و ساختار درونی قدرتمندی در بسیاری از برنامه‌های کاربردی حوزه ارزهای دیجیتال و انجام محاسبات حجیم استفاده می‌شود.

Bigchaindb، دارای کارایی بالا و میزان تأخیر پایین می‌باشد.

از این رو عملکرد بسیار مناسبی در بازخوانی اطلاعات دارد;همچنین این پلتفرم از کنترل غیرمتمرکز برخوردار است;بدین صورت که اطلاعات ذخیره شده در پایگاه داده آن به صورت غیر قابل تغییر می‌باشند;در کل می‎توان این تکنولوژی را به صورت یک پایگاه داده با ویژگی‌های بلاک‌چینی معرفی نمود.
این پلتفرم به توسعه‌دهندگان و شرکت‌های بزرگ; امکان استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین و مفاهیمی مانند اثبات سهم را در زمینه ذخیره‌سازی داده‌ها در درون برنامه‌های کاربردی و پلتفرم‌های مربوط به آن‌ها فراهم می‌آورد.

غیرمتمرکز بودن در bigchaindb

پایگاه داده bigchaindb همواره به صورت مکملی برای تکنولوژی‌های پردازش غیرمتمرکزی مانند ماشین مجازی اتریوم و سیستم‌های غیرمتمرکز فایلی مانند IPFS به شمار می‌رود.
همچنین از این نوع پایگاه داده می‌توان در درون پلتفرم‌های محاسباتی مانند BlockApps-Stratos یا Eris-Tendermint استفاده نمود.

پشتیبانی از پروژه

یکی از ویژگی‌های قابل توجه bigchaindb که باعث تسریع در روند موفقیت و مشهور شدن آن شده است;مربوط به پشتیبانی‌های به عمل آمده در مورد آن می‌باشد;در این راستا شرکت‌های قدرتمند بسیاری از این تکنولوژی و پلتفرم پشتیبانی نموده‌اند.

از این جمله می‌توان به شرکت‌های
  • Microsoft
  • Biosfera
  • Cognizant
  • MONAX
  • MatrixThread

و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

کاربرد بسیار در زمینه داده‌‎های حجیم

یکی از ویژگی‌های قابل توجه bigchaindb، توانایی مدیریت داده‌های حجیم توسط این پلتفرم می‌باشد;با توجه به رشد و توسعه هر چه بیشتر اینترنت و کسب و کارهای مبتنی بر آن; حجم داده‌های تولید شده نیز روز به روز در حال افزایش است.
در چنین شرایطی، شرکت‌ها و کسب و کارهای بزرگ; همواره نیازمند پلتفرم‌ها و ساختارهایی برای مدیریت حجم بالای داده‌های خود هستند;در این راستا پلتفرم bigchaindb توانسته شرایط و امکانات بسیار مناسبی را در زمینه مدیریت داده‌ها برای کسب و کارهای مختلف فراهم آورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.