هر چه آنکه باید درمورد نود ها بدانید!

0 ۲۹

نود (Nodes) چیست؟

تعریف نود با توجه به زمینه‌ای که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است متفاوت باشد. در رابطه با شبکه‌های کامپیوتری و یا ارتباطی از راه دور، نودها ممکن است اهداف متمایزی را ارائه دهند (چه به عنوان نقطه توزیع مجدد و یا چه به عنوان نقطه پایانی ارتباطات). به طور معمول، یک نود از دستگاه شبکه فیزیکی تشکیل شده است؛ اما موارد خاصی وجود دارند که از نودهای مجازی استفاده می کنند.

به عبارت ساده، نود شبکه نقطه‌ای است که یک پیام می‌تواند ایجاد، دریافت و یا انتقال داده شود. در این مقاله، درمورد انواع نودها توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

Bitcoin nodes

در زمینه بلاک چین، شبکه نودهای کامپیوتری همان چیزی است که این امکان را برای بیت کوین فراهم می آورد تا به عنوان ارز دیجیتال غیر متمرکز P2P مورد استفاده قرار بگیرد. از این رو، بیت کوین (شبکه) در برابر سانسور مقاوم بوده و نیازی به واسطه برای انتقال میان کاربران ندارد.

بنابراین، نودهای بلاک چین بایستی به عنوان یک نقطه ارتباطی عمل کنند اما با این حال، ممکن است عملکردهای مختلفی را نیز ارائه دهند. هر کامپیوتر و یا وسیله‌ای که به رابطِ بیت کوین اتصال پیدا  می کند، به عنوان یک نود در نظر گرفته می شود زیرا به نوعی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. علاوه بر این، این نودها با استفاده از پروتکل همتا به همتا بیت کوین می توانند اطلاعات پیرامون معاملات و بلاک‌های موجود در شبکه توزیع شده کامپیوترها را انتقال دهند. اما هر نود کامپیوتر با توجه به عملکرد خاص خود تعریف می شود، بنابراین انواع مختلفی از نودهای بیت کوین یا همان Bitcoin nodes وجود دارند.

Full nodes

Full nodes نودهایی هستند که امنیت بیت کوین را تامین کرده و از آن پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، فول نودها برای شبکه ضروری هستند. فول نودها ممکن است به عنوان نودهای اعتبار سنجی هم در نظر گرفته شوند. از آنجایی که این نودها در فرآیند تایید معاملات و بلاک‌های مخالف قوانین اجماعِ سیستم، شرکت می کنند به آن‌ها نودهای اعتبار سنجی و یا validating nodes نیز گفته می شود. همچنین، فول نودها توانایی بازپخش معاملات و بلاک‌های جدید در بلاک چین را نیز دارند.

یک فول نود بیت کوین می تواند از طریق اجرا و پیاده سازی نرم افزارهای مختلف ایجاد شود؛ اما پرکاربردترین و محبوب ترین آن‌ها Bitcoin Core است.

حداقل شرایط لازم برای اجرای فول نود Bitcoin Core عبارت اند از:

  • دسکتاپ یا لپ تاپ با آخرین نسخه ویندوز، Mac OS X و یا لینوکس
  • 200GB فضای دیسک
  • 2GB حافظه (رم)
  • اتصال به اینترنت پرسرعت با سرعت بارگذری (آپلود) حداقل 50 kB/s
  • ارتباط بدون مجوز و یا ارتباط با محدودیت‌ بارگذاری بالا. فول نودهای آنلاین ممکن است در طول ماه به آپلود 200 و دانلود 20 گیگابایت یا بیشتر برسند.
  • فول نود باید در طول روز حداقل 6 ساعت اجرا شود؛ اما بهتر است کاربران فول نود را به صورت شبانه روزی اجرا کنند.

بسیاری از سازمان‌ها و کاربران از فول نودهای بیت کوین به عنوان روشی برای کمک به اکوسیستم بیت کوین استفاده می کنند. از سال 2018 میلادی، به طور تقریبی حدود 9,700 نود عمومی (public nodes) در شبکه بیت کوین در حال اجرا هستند. علاوه بر نودهای عمومی، نودهای پنهان زیادی نیز وجود دارند که قابل مشاهده نیستند.

Listening nodes

در واقع، listening node یا super node فول نودی است که در معرض دید عموم قرار دارد. listening node با هر نودی که تصمیم به برقراری ارتباط با آن می گیرد، ارتباط برقرار کرده و اطلاعاتی را در اختیار آن نودها قرار می دهد. از این رو، یک super node در حقیقت یک نقطه توزیع مجدد بوده که هم به عنوان منبع داده عمل کند و هم به عنوان یک پل ارتباطی.

به طور معمول، یک super node معتبر در 24 ساعت شبانه روز اجرا می شود و چندین اتصال برقرار شده دارد. علاوه بر این، نود مورد نظر، تاریخچه بلاک چین و داده‌های معاملات را به نودهای مختلف در سراسر جهان انتقال می دهد. بر همین اساس، یک super node در مقایسه با فول نودی که پنهان است به قدرت محاسباتی بیشتر و اتصال به اینترنت بهتری نیاز دارد.

Miners’ nodes

کاربران برای این که بتوانند بیت کوین را در سناریوی رقابتی کنونی ماین (استخراج) کنند، بایستی در برنامه‌ها و سخت افزارهای ماینینگ تخصصی سرمایه گذاری انجام دهند. برنامه‌های ماینینگ (نرم افزار) به صورت مستقیم به Bitcoin Core مرتبط نیستند و به صورت موازی اجرا می شوند تا بلاک‌های بیت کوین را ماین می کنند. یک ماینر ممکن است به صوت فردی کار کند یا به صورت گروهی (pool miner).

در حالی که فول نودهایِ ماینرهای فردی از نسخه خود در بلاک چین استفاده می کنند، ماینرهای گروهی با یکدیگر کار می کنند؛ در نهایت، هر کدام یک از این ماینرها به منابع محاسباتی خود (قدرت هش) کمک می کنند. در یک استخر ماینینگ، تنها مدیر و سرپرست آن موظف است تا یک نود کامل را اجرا کند.

Lightweight clients یا SPV clients

Lightweight clients یا SPV clients از شبکه بیت کوین استفاده می کنند اما به عنوان فول نود عمل نمی کنند. بنابراین، به دلیل اینکه SPV clients در فرآیند تایید و اعتبار سنجی معاملات شرکت نکرده و یک کپی از بلاک چین نیز دخیره نمی کنند؛ در امنیت شبکه مشارکتی ندارند.

به صورت خلاصه SPV روشی است که از طریق آن کاربران می توانند بررسی کنند که آیا برخی از معاملات‌شان در بلاک قرار گرفته است یا خیر (بدون نیاز به دانلود کل داده‌های بلاک). بنابراین، SPV clients به اطلاعات ارائه شده توسط فول نودها متکی هستند. Lightweight clients (نودهای سبک) به عنوان نقاط پایانی ارتباطات کار می کنند و به وسیله بسیاری از کیف پول‌های دیجیتالی رمزارزها مورد استفاده قرار می گیرند.

کلاینت (Client ) در برابر نودهای ماینینگ (mining nodes )!

شایان ذکر است اجرای فول نود با اجرای فول نود ماینینگ برابر و یکسان نیستند. در حالی که ماینرها باید بر روی سخت افزارها و نرم افزارهای ماینینگ گران قیمت سرمایه گذاری انجام دهند، هر شخصی این امکان را دارد تا یک نود کاملا معتبر را اجرا کند.

پیش از ماین یک بلاک، یک ماینر باید معاملات معلقی را که قبلا به وسیله فول نودها به عنوان معاملات معتبر پذیرفته شدن بودند را جمع آوری کند. در مرحله بعد، ماینر باید یک بلاک candidate ایجاد کرده (با گروهی از معاملات) و تلاش کند آن بلاک را ماین کند. اگر یک ماینر موفق به پیدا کردن راه حل معتبری برای بلاک candidate خود شود، آن را در شبکه پخش می کند تا فول نودهای دیگر هم بتوانند اعتبار بلاک مورد نظر را تایید کنند. بنابراین، قوانین اجماع به وسیله شبکه توزیع شده از نودهای اعتبار سنجی مشخص و تضمین می شوند نه توسط ماینرها.

 

در کانال تلگرام دری کوین همراه ما باشید

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.