آیا بانک‌ها می‌توانند صاحبان کیف پول‌های غول ارزهای دیجیتال باشند؟

0 ۶۷

تاریخچه برخورد دولت‌ها و بانک‌ها با ارزهای دیجیتال

در طی یک دهه گذشته، با پیدایش بیت‌کوین و در پی آن تشکیل پلتفرم و بازار ارزهای دیجیتال، رویکردی جدید در مورد تراکنش‌های مالی در سراسر دنیا به وجود آمد. این رویکرد جدید دیگر وابسته به بانک‌ها نبود و افراد بدون درگیر شدن بانک‌ها و دولت‌ها، قادر به انجام تراکنش‌های مالی خود بودند.

برخی از دولت‌ها با آغوش گرم این طرز تفکر جدید را پذیرفتند و نسبت به استفاده عملی از آن اقدام کردند;
ولی در این بین، بسیاری از کشورها و مخصوصاً بانک‎ها، مخالفت صریح خود را با فعالیت این عرصه اعلام کردند;
حتی این مخالفت را در قالب اعمال تحریم‌ها و ایجاد محدودیت‌هایی در فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال نشان دادند; ولی با این وجود و پس از گذشت مدت زمان قابل توجهی از فعالیت ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا، این ارزها دیگر منزوی نبوده و با استقبال بسیاری از افراد رو به رو هستند.

به طوری که همه روزه بر طرفداران این عرصه در دنیا افزوده می‌شود; در برابر این افزایش محبوبیت، افراد مخالف فعالیت ارزهای دیجیتال و در رأس آن‌ها بانک‌ها تصمیم به تغییر رویکرد خود نسبت به بازار ارزهای دیجیتال نمودند; به طوری که برخی از بانک‌های معتبر در سراسر دنیا، فعالیت ارزهای دیجیتال را با اجازه دولت خود قانونی فرض کرده و قدم‌هایی را در گسترش فعالیت‌های این زمینه برداشتند.

چگونگی انجام تراکنش‌ها در بازار ارزهای دیجیتال

هر تراکنشی در بازار، بین دو فرد صورت می‌گیرد; در واقع فرد فرستنده اقدام به ارسال ارز دیجیتال مشخصی با آدرس یکتا به یک فرد دیگر می‌کند; و این تراکنش در بلاک‌چین و پلتفرم آن ارز دیجیتال بعد از طی مراحل صحت‌سنجی و سایر مکانیزم‌ها; به کیف پول فرد گیرنده انتقال می‌یابد; در واقع در یک انتقال مدنظر; فقط کافی است که فرد فرستنده با داشتن آدرس فرد گیرنده، نسبت به ارسال مقادیر مشخصی از ارز دیجیتال اقدام نماید.

نقش بانک‌ها در تراکنش‌های صورت گرفته در بازار

همانطور که در بخش قبل، بدان اشاره شد، یک تراکنش مالی در مورد ارز دیجیتال مشخص;بین طرفین ارسال‌ کننده و دریافت کننده صورت گرفته و در این مکانیزم، بانک‌ها اصلاً هیچ‌ گونه دخالت و یا نظارتی ندارند; پس می‌توان گفت که بانک‌ها عملاً نمی‌توانند به عنوان ناظر و واسط در تراکنش‌های مالی صورت گرفته در بازار ارزهای دیجیتال ایفای نقش کنند.

نقش بانک به عنوان یک سرمایه‌گذار تنها

اشاره شد که بانک‌ها به مانند مکانیزم‌های تبادل مالی پیشین، در تبادلات صورت گرفته دنیای ارزهای دیجیتال، قادر به اعمال نظارت و در واقع عمل کردن به عنوان واسطه نیستند. ولی این به معنای افول بانک‌ها در رابطه با ارزهای دیجیتال نمی‌باشد.

بلکه بانک‌ها در این رابطه می‌توانند به عنوان یک فرد فعال در بازار ارزهای دیجیتال عمل نمایند.

منظور از یک فرد فعال در بازار ارزهای دیجیتال این است که بانک‌ها می‌توانند به عنوان یک سرمایه‌گذار در بازار ارزهای دیجیتال حضور داشته و با خرید و فروش‌های با حجم بالا; نبض بازار را در دست داشته باشند; توجه داشته باشید که مصداق این موضوع دقیقاً در مورد فعالیت وال‌ها در بازار مشاهده می‌شود.

به عبارتی دیگر بانک‌ها اگر بخواهند; می‌توانند خود را به عنوان صاحبان کیف‌ پول‌های غول ارزهای دیجیتال در بازار معرفی نمایند; البته این موضوع به دلیل پر ریسک بودن طبیعت بازار ارزهای دیجیتال و عدم ثبات قیمتی ارزهای آن; هنوز با استقبال چندانی از طرف بانک‌ها رو به رو نشده است;ولی با این وجود، پیش‌بینی می‌شود که در آینده‌ای نزدیک، شاهد حضور فعال بانک‌ها و مؤسسات مالی در بازار ارزهای دیجیتال باشیم.

میزان توانایی بانک‌ برای مانور در بازار ارزهای دیجیتال

دنیای تجارت به سمتی می‌رود که نیازمند انجام تراکنش‌های مالی با حجم بالا در زمان کم است; این همان چیزی است که دقیقاً توسط ارزهای دیجیتال وعده داده شده است; به طوری که فعالیت ارزهای دیجیتال در سال‌های اخیر، عملکرد بانک‌ها را در دنیای تجارت،زیر سایه‌ی خود قرار داده است; بدین معنا که در بسیاری از معاملات صورت گرفته در دنیا،
دیگر افراد به جای استفاده از حواله‌های مالی پردرد سر و طولانی مدت; در پی استفاده از ارزهای دیجیتال برای انجام تراکنش‌های مربوط به معاملات خود هستند.

در این بین، بی‌تردید بانک‌ها نیز باید خود را با این روند رو به رشد بازار ارزهای دیجیتال همسو کرده و نسبت به تغییر نگرش در مکانیزم‌های مالی مورد استفاده خود اقدام نمایند; حال با توجه به قدرت بالای برخی از بانک‌ها; این بانک‌ها می‌توانند با داشتن ذخایر قابل توجهی از ارزهای دیجیتال در بازار به عنوان مهره‌های کلیدی شناخته شده و عملکرد تعیین کننده‌ای داشته باشند; البته همانطور که گفته شد نباید در آینده‌ای نزدیک چنین انتظاری را از بانک‌ها داشته باشیم; ولی بی‌تردید در سال‌های دور و با رونق ارزهای دیجیتال و افزایش ثبات در مورد قیمت آن‌ها; بانک‌ها نیز به عنوان نقش‌های اصلی بازار ارزهای دیجیتال مطرح خواهند شد.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.