آیا دوباره با جنگ تجاری آمریکا و چین قیمت بیت‌کوین کاهش خواهد داشت؟

0 ۴۱

آخرین باری که جنگ تجاری آمریکا و چین در گرفت، قیمت بیت‌کوین با کاهشی در حدود 31 درصد رو به رو شده بود. علت اصلی وقوع این جنگ تجاری، تعرفه‌های صادراتی جدید و بیش‌تری بود که آمریکا بر چین اعمال کرده بود.

 

روابط فعلی آمریکا و چین

در شرایط حاضر نیز روابط بین آمریکا و چین به گونه‎‌ای پیش می‎‌رود که هر روز به وقوع جنگ تجاری جدیدی بین این دو قدرت اقتصادی نزدیک می‎شویم.

حال سوال اینجاست که آیا اینبار نیز به مانند تقابل‌های قبلی بین این دو قدرت، قیمت بیت‌کوین، تحت تأثیر این جنگ تجاری قرار خواهد گرفت؟

اولین بار در ژانویه سال 2018 بود که جنگ تجاری بین آمریکا و چین شروع شد. دلیل اصلی تنش بین این دو قدرت اقتصادی، تعرفه‎‌های صادراتی جدید و سنگین آمریکا بر چین بود که اوضاع دیپلماتیک و تجاری بین این دو کشور را وارد شرایط ویژه‌ای کرد.

در این بازه‌ی زمانی یعنی همزمان با اعمال تعرفه‌های جدید بود که قیمت بیت‌کوین از حدود 8 هزار و 487 دلاری به حدود قیمتی 6 هزار دلاری کاهش یافت. در واقع در این زمان، چیزی در حدود 31 درصد از ارزش این ارز دیجیتال کاسته شد.

حال در زمان حاضر نیز، این دو کشور بر سر موضوع دیگری در حال تدارک برای شروع جنگ تجاری جدیدی هستند. در این سناریو جدید، آمریکا و چین، بر سر محل اصلی پیدایش و شیوع ویروس کرونا با هم مخالفت می‎کنند.

 

علت تنش بین آمریکا و چین

بدین صورت که آمریکا، چین را به عنوان مبدأ اصلی پیدایش و شیوع کرونا می‌داند؛ در حالی که چین به هیچ وجه این ادعا وارد شده را قبول نمی‎کند.

در راستای این تنش، رئیس جمهور آمریکا، اعلام کرده که توافق‌های تجاری قبلی با چین را احتمالاً باید مجدداً از نظر بگذراند و در روابط کشور خود با چین نیز باید تجدید نظراتی صورت گیرد.

از این رو سرمایه‌گذاران بیت‌کوین، به شدت نگران تبعات و تأثیرات منفی جنگ تجاری آمریکا و چین بر روی قیمت بیت‌کوین هستند. در این سناریو مواردی مانند نقش نهادهای سرمایه‌گذاری و نیز بالا بودن سهم چین از حجم کل تتر موجود در بازار ارزهای دیجیتال، می‎توانند به صورت مستقیم بر قیمت قدرت‌مندترین ارز دیجیتال بازار تأثیر منفی بگذارند و باعث کاهش ارزش آن شوند.

 

کشور چین، سهم نسبتاً زیادی از بازار بیت‌کوین را به خود اختصاص داده است

بر اساس آمار منتشر شده “diar” در نیمه سال 2019، در این بازه زمانی، تقاضا برای خرید تتر در چین با افزایش قابل توجهی رو به رو شده است. به طوری که در اوایل سال 2019، این میزان تقاضا به حدود 10 میلیارد دلار رسیده است.

در گزارش‌های قبلی، شاهد آن هستیم که در سال 2018، تقاضا برای خرید تتر در کل برابر 16 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که در سال جاری میزان این تقاضا حتی بسیار بیش‎تر از قبل نیز شده است.

در شکل زیر، مقایسه میزان تقاضا برای تتر درون شبکه‎ای بین آمریکا، چین و سایر کشورهای دنیا، نشان داده شده است.

آمار تقاضا برای خرید تتر

 

حمایت از صرافی‌ها

در کنار این موضوع، دو صرافی قدرت‌مند چینی نیز با تکیه بر حمایت اعمال شده از طرف حکومت کشور چین، شرایط مناسبی را برای میزبانی سرمایه‌گذاران سازمانی در حوزه ارزهای دیجیتال فراهم کرده‌اند.

در این راستا، صرافی‌های Huobi و OKEx حمایت‌هایی را از طرف حکومت مرکزی دریافت کرده‌اند. به علاوه در نظر داشته باشید که صرافی بایننس یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال در دنیا است که متعلق به چین می‎باشد. از طرفی دیگر برخی از پلتفرم‌های معتبر دنیا که اصلیت چینی دارند نیز با ارزهای دیجیتال و بخصوص بیت‌کوین فعالیت خود را انجام می‎دهند.

توجه داشته باشید که همه این فاکتورها دست در دست هم داده و باعث شده‌اند که کشور چین و مردم آن سهم قابل توجهی از بازار بیت‌کوین را در دست داشته باشند.

از این رو اگر جنگ تجاری آمریکا و چین باعث اعمال فشارهایی در ورود سرمایه به کشور چین گردد، به احتمال زیاد شاهد کاهش سرمایه‌گذاری بر روی بیت‎کوین خواهیم بود. بدین صورت که افراد دیگر تمایل کم‌تری را برای ورود در سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیری مانند بیت‌کوین نشان خواهند داد.

لذا این تغییر نگرش، می‎تواند تأثیرات منفی‌ای را در قیمت بیت‌کوین داشته باشد.

یعنی سهم بزرگی از بازار بیت‌کوین در دست چینی‌ها می‌باشد. پس اگر این حجم بزرگ، حمایت خود را از بیت‌کوین بردارد، یک شوک منفی قیمتی بر این ارز دیجیتال وارد خواهد شد.

 

تأثیرات قبلی جنگ تجاری بر روی قیمت بیت‌کوین

اگر به داده‌ها و آمار مربوط به نوسانات قبلی بیت‌کوین توجه کنیم؛ مشخص می‎شود که درگیری‌های ژئوپولیتیکی اینچنینی بین قدرت‌های اقتصادی دنیا، همواره باعث تأثیرات منفی و کاهشی در قیمت بیت‌کوین شده است.

به عنوان مثال، در جولای سال 2018، به دلیل افزایش بی‌سابقه تعرفه‌های صادراتی آمریکا بر چین، قیمت بیت‎کوین از حدود 8 هزار دلاری به حدود قیمتی 6 هزار دلاری کاهش داشته است.

در شکل زیر، تأثیرات این جنگ تجاری آمریکا و چین قابل مشاهده می‎باشد.

تأثیرات جنگ تجاری آمریکا و چین بر روی قیمت بیت‌کوین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.