آیا معاملات ارزهای دیجیتال شفاف هستند؟

0 ۲۰

در شبکه بلاک‌چین، همه روزه به تعداد بسیار زیادی از معاملات صورت می‌گیرند; در هر یک از این معاملات اطلاعات طرفین به صورت رمزنگاری نگه‌داری شده و به صورت کامل مشخصی; کسی قادر به ردیابی و شناسایی طرفین درگیر در معامله نخواهد بود; حال در این وضعیت که حریم خصوصی بدین صورت و در حد بالایی رعایت شده; این پرسش پیش می‌آید که آیا معاملات ارزهای دیجیتال شفاف هستند؟ در ادامه به بررسی این پرسش خواهیم پرداخت.

بررسی این که آیا معاملات ارزهای دیجیتال شفاف هستند؟

نظام‌های مالی قبلی

برای این که بتوانیم پاسخ پرسش شفاف بودن معاملات ارزهای دیجیتال را بدست آوریم،
در گام اول به بررسی نظام‌های مالی قبلی می‌پردازیم;هدف از این کار این است که بتوانیم در مرحله‌ی اول; مفهوم شفافیت را در نظام‌های مالی قبلی بررسی کنیم و سپس آن را با شفافیت معاملات ارزهای دیجیتال مقایسه نماییم; در نظام‎های مالی قبلی و حال حاضر دنیا، این بانک‌ها هستند که بر چگونگی انجام تراکنش و نیز تأیید اعتبار و هویت طرفین معاملات نظارت دارند;حال در این بین، این فقط بانک و یا به عبارتی نهاد نظارتی است که می‌تواند از جزئیات نقل و انتقالات مالی صورت گرفته بین طرفین اطلاع داشته باشد;در واقع شفافیت معاملات صورت گرفته در نظام‌های مالی،
به طور کامل در اختیار نهادهای نظارتی و بانک‌ها می‌باشد;این موضوع به نوبه‌ی خود باعث انحصار قدرت در دست بانک‌ها و دولت‌ها خواهد شد.

البته این موضوع از طرفی باعث جلوگیری از فعالیت‌های پول شویی خواهد شد و در این حالت با هر نقل و انتقال غیر قابل قبول از طرف بانک‌ها مخالفت خواهد شد.

شفافیت در معاملات بلاک‌چین

حال برعکس نظام‌های مالی قبلی و حاضر، شبکه بلاک‌چین با پیدایش خود;یک پلتفرم جدید و بسیار متفاوتی را به وجود آورده است;در تراکنش‌ها و معاملات صورت گرفته در شبکه بلاک‌چین;کسی از هویت طرفین درگیر در تراکنش و یا به عبارتی معامله با خبر نیست;در این راستا در هر یک از معاملات، فقط آدرس‌های منحصربفرد و مربوط به طرفین معامله در دسترس هستند;از طرفی نیز در هر معامله صورت گرفته، به صورت مجزا مقدار تراکنش انتقالی و آدرس‌های طرفین انتقال دهنده‌ در شبکه ثبت می‌گردند;در واقع هر چند که اسم و مشخصات دقیقی از طرفین معامله مشخص نمی‎شود.

ولی اطلاعات هر دو طرف (آدرس طرفین معامله) به صورت کاملاً شفافی در شبکه بلاک‎چین ثبت شده و برای همه قابل دسترس می‌باشد;یعنی همه معاملات و تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه، قابل ردیابی بوده و جزئیات مربوط به آن‌ها نیز در دسترس می‌باشند.

مقایسه نظام مالی قدیمی و شبکه بلاک‌چین

در نظام مالی قدیمی فقط گروه خاصی به انجام تراکنش‌ها نظارت دارند و عملاً جزئیاتی از معاملات صورت گرفته به هیچ وجه به صورت عمومی منتشر نمی‌شود. ولی برعکس در شبکه بلاک‌چین هر معامله صورت گرفته به صورت کامل شفافی، قابل ردیابی بوده و آدرس‌های طرفین معامله کاملاً مشخص می‌باشند. از طرفی جزئیات معاملات صورت گرفته در شبکه بلاک‌چین هم به صورت عمومی در دسترس بوده و در شبکه بلاک‌چین ثبت می‌گردند.

با توجه به دو دیدگاه در معاملات صورت گرفته، به نظر می‌رسد هر چند که در معاملات شبکه بلاک‌چین هویت طرفین مشخص نیست ولی مشخص بودن جزئیات تراکنش و نیز ثبت شدن آن‌ها در شبکه، باعث افزایش میزان شفافیت معاملات شده است. چرا که در هر لحظه هر معامله‎ای قابل پیگیری و ردیابی می‌باشد.

البته این شفافیت معاملات شبکه بلاک‌چین به درد سر بزرگی برای بانک‌ها و مؤسسات مالی تبدیل شده است. به طوری که هیچ گونه کنترل مرکزی بر روی این معاملات نبوده و هر فردی در هر شرایطی با دارا بودن ارز دیجیتال مشخصی، قادر به انجام یک معامله می‌باشد. از این رو شفافیت بلاک‌چین و معاملات بازار، به هیچ وجه مورد تأیید بسیاری از بانک‌ها و دولت‌ها نمی‌باشد.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.