آیا پروژه لیبرا شکست خورد؟

0 ۵۴

 این پروژه چگونه می تواند در سال 2020 میلادی به موفقیت دست پیدا کند؟

Richie Hecker کارآفرین و مشاور مدیریتی در Traction & Scale در مصاحبه‌های خود اذعان داشته است:
“سال 2019 میلادی، سال ظهور لیبرا بود; تلاشی که به وسیله شرکت فیسبوک برای ایجاد شکل جدیدی از ارزهای دیجیتال و سیستم بانکداری انجام شد; به عبارتی دیگر; لیبرا رویداد رمزنگاری اصلی سال 2019 میلادی محسوب می شود; با این حال; همانند بسیاری از ICOهای قبلی، پروژه لیبرا محکوم به شکست در شکل فعلی خود است”.

Hecker در ادامه می گوید:

“متاسفانه، پروژه لیبرا به شکل فعلی خود به عنوان یک راه حل به شمار نمی آید زیرا یک رویکرد پیچیده‌ای را ارائه می دهد که اجرا و پیاده سازی آن بسیار دشوار خواهد بود; فیسبوک می تواند یک شبکه پرداخت جهانی ایجاد کند که به نفع تمام کاربران سراسر جهان باشد; علاوه بر این‌ها، فیسبوک با داشتن میلیاردها کاربر و تجربه در زمینه سیستم مقیاس گذاری; زیرساخت‌های اساسی به منظور ایجاد یک سیستم پرداخت تحولاتی را در اختیار خود دارد.”

در نهایت، اگر تمام شرکا خود را به عنوان سهامدار پروژه لیبرا معرفی کنند; لیبرا می تواند وسعت پرداخت‌های جهانی و تجارت را پوشش داده و به موفقیت دست پیدا کند; بنابراین، این فرصت وجود دارد زیرا سیستم بانکداری فعلی بسته است.

همچنین تعداد زیادی مجوزهای نظارتی برای نگهداری; ذخیره و ارسال پول وجود دارند. هدف از بررسی نظارتی اطمینان از ایمنی و امنیت، محافظت از شهروندان در برابر کلاهبرداری‌ها و جلوگیری از پولشویی است; اما غالبا این نوع کنترل‌ها سبب از بین رفتن رقابت و افزایش قیمت‌ها شده و مانع از پیشرفت در سیستم مورد نظر می شود.

در حال حاضر، بسیاری از بانک‌ها در تلاش برای ایجاد پلتفرم‌های پرداخت تجاری در زمان واقعی هستند اما تاکنون نتوانستند به پیشرفت مناسبی در این زمینه دست پیدا کنند.

اما با تمام این تفاسیر; رقابت برای راه اندازی سیستم پرداخت جدید افزایش قابل توجهی داشته است (Federal Reserve، PayPal و …) و این رقابت کار را برای راه اندازی استارتاپ‌های جدید مانند پروژه لیبرا دشوار می سازد; پس در حال حاضر، پروژه لیبرا با شکست مواجه شده است”.

لیبرا خوب است یا بد؟!

با این تفاسیر، لیبرا چیست و چرا محکوم به شکست است؟

لیبرا توکن دیجیتالی را ایجاد می کند که نشان دهنده سبد دارایی‌ها و سیستم پرداخت است و به منظور تسهیل فرآیند ارسال پول در سراسر دنیا طراحی شده است; براساس white paper، هدف پروژه لیبرا این است که یک زیرساخت مالی و ارزی جهانی ساده‌ای را برای توانمند سازی میلیاردها انسان ایجاد و راه اندازی کند.

پروژه لیبرا به نوعی یک Venmo (خدمات پرداخت موبایلی است که به PayPal تعلق دارد) است که ارز خود را بر روی سیستم پرداخت جدید در زمان واقعی اجرا و پیاده سازی می کند; سیستم مورد نظر برخلاف سیستم بانکداری فعلی; در تمام ساعت‌های شبانه روز باز خواهد بود.

لیبرا یک شبکه پرداخت فانتوم در بستر ارزهای موجود ایجاد می کند; واحد پول فانتوم نشان دهنده دارایی‌های سنتی مانند دلار و نقل و انتقالات است; توسعه دهندگان پروژه لیبرا اذعان داشته‌اند این پروژه به وسیله سبد دارایی‌ها پشتیبانی خواهد شد اما هنوز مشخص نشده است چه دارایی‌ها در پروژه لیبرا قرار خواهند گرفت; در نهایت، این عدم شفافیت درمورد دارایی‌های موجود، یکی از دلایل رد صلاحیت پروژه لیبرا به شمار می آید; به عبارتی، هر تنظیم کننده‌ای که با پرژه لیبرا برخوردی می کند; شروع به تحقیقات در این باره می کند. علاوه بر این; هنوز معلوم نست که آیا لیبرا یک ارز است یا یک مشتق یا اوراق بهادار یا استخر کالا و یا …!! بنابراین، این که کدام یک از قوانین بایستی بر روی پروژه لیبرا اعمال شوند نیز مشخص نیست و حوزه‌های قضایی با یکدیگر بر سر این مسائل اختلاف نظر دارند.

همچنین، حتی بعد از این که لیبرا صلاحیت قانونی پیدا کرد هم; بسیار دشوار خواهد بود تا مزایایی برای استفاده از آن ایجاد کرد.

اهداف بیان شده برای پروژه لیبرا به شرح زیر است:

  • ارائه بانکداری دیجیتالی
  • ارائه راه حلی برای افراد تا بتوانند در بازارهای بی ثبات، دارایی‌های ثابت را نگهداری کنند.
  • ارائه روشی ارزان برای انتقال پول در سراسر جهان

با این حال، دستیابی به این مزایا، بسیار دشوار خواهد بود!!!

در سیستم پیشنهادی لیبرا، بانکداری بدون بانک یا Unbanked (اصطلاح غیر رسمی برای افرادی است که از بانک و یا موسسات بانکی در هر ظرفیتی استفاده نمی کنند) همچنان به احتیاط کامل و رعایت مقررات “مشتری خود را بشناسید” یا همان ” KYC” به منظور مقابله با پولشویی نیاز دارد; برهمین اساس، ثبت نام برای پروژه لیبرا می تواند مانند ثبت نام در بانک‌های امروزی با چالش‌های مشابه باشد; به عبارت دیگر، رمپ‌های on/off متفاوت بوده در حالی که مقررات همان است!

ایجاد یک صرافی!

بخش دیگر، ایجاد یک صرافی و یا مبادلات رمزارز (گرانقیمت) است که لیبرا بدون ایجاد شبکه شخصی خود و یا همکاری با شبکه‌های خرده فروشی و ATM موجود; توانایی هندل کردن آن را نخواهد داشت; لیبرا می تواند با معرفی خود به عنوان سیستم رقابتی، مشارکت‌های مشابهی را برای برداشت پول نقد یا فعال کردن نقل و انتقالات دیجیتالی و صرفا با هزینه کمتر به سرانجام برساند; در برخی از کشورها، تکرار شبکه‌های خروج محلی چالش برانگیز خواهد بود; شبکه‌های سلولی، دروازه‌بانان کلیدی برای Mobile Money در جهانِ در حال توسعه هستند; رقابت با این حامل‌ها که بیشترین موجودیت و اعتماد کاربران را دارند، کار سختی خواهد بود.

با تمام این شرایط، اگر فیسبوک بتواند یک اکوسیستم مصرف کننده و پرداخت داخلی منسجم ایجاد کند; هزینه‌های کمتری را برای رمپ‌های on/off متحمل خواهد شد; فرصت بزرگ برای پروژه لیبرا (به غیر از ایجاد کیف پول دیجیتالی) همکاری با خرده فروشان و افراد دیگر; برای فروش محصولات مصرف کننده است; این فرآیند می تواند با پول درون شبکه‌ای، بدون نگرانی درمورد بازگشت مصرف کنندگان به ارز فیات صورت بگیرد.

حتی اگر لیبرا بتواند راهی برای دستیابی و راه اندازی اهداف اعلام شده خود پیدا کند; باز هم با فرآیند کلاهبرداری مواجه خواهد شد; به عبارت دیگر، لیبرا هیچ گونه سیاست و فرآیند مشخصی برای جلوگیری از انجام کلاهبرداری و یا حتی مکانیسم ساده‌ای برای حل اختلافات کلاهبرداری ندارد; در نتیجه، این روند سبب ایجاد یک وحشت عظیم در همگان می شود.

پایان کلام

پروژه لیبرا وعده‌های بزرگی در سر دارد اما در مقابل، چالش‌های جدی‌ای نیز پیش روی خود دارد!

با این شرایط، دلایل شکست احتمالی لیبرا در می توان در عوامل زیر خلاصه کرد:
  • عدم شفافیت سازی
  • وجود رقبای سرسخت در میدان
  • لیبرا، گمانه زنی‌ها و بی ثباتی‌هایی که سایر ارزهای دیجیتال تحت تاثیر آن قرار گرفته‌اند را از بین نمی برد.
  • لیبرا بزرگ ترین مشکل پیش روی Unbanked یا همان بدون بانک را برطرف نمی کند.
  • تکنولوژی، برای ایجاد پایه و اساس یک فروشگاه مجازی با ارزش، غیر قابل اطمینان است.

 با این حال، بسیاری از این مسائل و موضوعات می توانند با الگو قرار دادن پدر شبکه‌های پرداخت یعنی Visa حل و برطرف شوند; شایان ذکر است Visa به عنوان یک سیستم اعتبار داخلی در بانک آمریکا شروع به کار کرده است و امروزه به عنوان تکنولوژی پرداخت جهانی شناخته می شود.

بنابراین، پروژه لیبرا اگر می خواهد به موفقیت دست پیدا کند بایستی رویکردهای خود را تغییر داده و شفاف ساری کند تا بتواند از فشار تنظیم کنندگان مالی و سیاستمداران در امان باشد! باید دید آیا لیبرا مانند سال 2019 میلادی با شکست مواجه خواهد شد و یا در سال میلادی جدید، به موفقیت‌های جدیدی دست پیدا خواهد کرد!

خبرگزاری رویترز در تاریخ 27 دسامبر سال 2019 میلادی، گزارشی منتشر کرده است که بر اساس آن، Ueli Maurer وزیر دارایی کشور سوئیس اظهار داشته است که پروژه لیبرا به دلیل این که بانک‌های مرکزی، سبد ارزهای این پروژه را نخواهند پذیرفت؛ تایید و تصویب نمی شود.

Ueli Maurer اذعان داشته است:

“پروژه لیبرا، اگر به همین شکل و فرم باقی بماند؛ در نهایت با شکست مواجه خواهد شد”.

با تمام این تفاسیر، لیبرا اعلام کرده است علی رغم نگرانی‌هایی که پیرامون این پروژه وجود دارد; توسعه پروژه لیبرا کماکان ادامه دارد و پیشرفت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.