از روزی که بیت کوین به وجود آمد!

0 ۲۰۶

هر چه آنچه که باید در مورد بیت کوین و پیدایش آن بدانید!

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است; به عبارت دیگر; بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال طراحی شده که به عنوان واسطه مبادلات عمل کند; رمزارز بیت کوین از کریپتوگرافی (رمزنگاری) استفاده می کند تا ایجاد و مدیریت مبادلات را کنترل کند (به جای اتکا به مقامات مرکزی).
شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو خالق و سازنده رمزارز BTC است که زمان ایجاد این رمزارز، بسیاری از ایده‌های موجود از جامعه cypherpunk را به منظور ساخت بیت کوین؛ با هم تلفیق کرده است.
اگر به تاریخچه رمزارز BTC نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که این رمزارز در طول تمام سال‌ها; رشد فزاینده‌ای را طی کرده و به ارز دیجیتال قابل توجهی (هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین) در طول این مدت; تبدیل شده است.

لازم به ذکر است که از اواسط سال 2010 میلادی; برخی از مشاغل و کسب و کارها شروع به پذیرش و اتخاذ رمزارز بیت کوین، علاوه بر ارزهای فیات و سنتی کرده‌اند.

با تمام این تفاسیر، رمزارز بیت کوین با علامت اختصار BTC; به عنوان اولین ارز دیجیتال متن باز و peer-to-peer شناخته می شود که توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto) در سال 2008 میلادی; توسعه و راه اندازی شده است.

ماینینگ

صدور رمزارز بیت کوین; به وسیله کاربران و از طریق قابلیت ماینینگ انجام می شود و محدود به 21 میلیون کوین است; در نهایت، تعداد بیت کوین‌های تولید شده محدود بوده و نا متناهی نیست و ماینرها تا 21 میلیون بیت کوین می توانند تولید کنند.
در حال حاضر، سرمایه بازار رمزارز بیت کوین فراتر از 138 میلیارد دلار رفته و این ارز; یکی از محبوب ترین و معروف ترین ارزها در دنیای دیجیتال به شمار می آید.

خرید و فروش ارز دیجیتال بیت کوین از طریق پلتفرم‌های مبادلاتی ویژه این رمزارز و دستگاه‌های خودپرداز (ATMs) امکان پذیر است.
بنابراین، بیت کوین از یک دفتر کل تشکیل شده است که تمام تراکنش‌ها در آن دفتر کل ثبت شده است و بعد از انجام تراکنش و تایید صحت تراکنش توسط ماینرها و عملیات ریاضی; این تراکنش در دفتر کل بیت کوین ثبت می شود.
البته ماینرها برای تایید این تراکنش‌ها و محاسبات ریاضی از کامپیوترهای خود استفاده میکنند و هر کامپیوتری که با سرعت بیشتری این محاسبات را انجام دهد، به عنوان پاداش مقداری بیت کوین دریافت خواهد کرد؛ که البته این مسئله خود باعث تولید بیت کوین‌های جدید خواهد شد.

بیت کوین

تکنولوژی‌های پیش از رمزارز بیت کوین

پیش از انتشار رمزارز بیت کوین، تعدادی تکنولوژی‌های نقدی دیجیتالِ مبتنی بر پروتکل ecash وجود داشتند که توسط افرادی به نام‌های David Chaum و Stefan Brands راه اندازی شده بودند.

Adam Back نیز یک طرح اثبات کار برای کنترل اسپم به نام hashcash را توسعه داده بود; اولین پیشنهادها برای توزیع دیجیتالِ مبتنی بر ارزهای دیجیتال، b-money وی دای (Wei Dai) و bit gold نیک سابو (Nick Szabo) نام داشتند.

علاوه بر این‌ها; Hal Finney مفهوم رمزنگاری قابل استفاده مجدد از مفهوم اثبات کار (RPOW) را با استفاده از hashcash به عنوان الگوریتم اثبات کار یا همان proof of work توسعه بخشیده بود.

ایجاد رمزارز بیت کوین

بیت کوین

در آگوست سال 2008 میلادی، دامنه‌ای با نام bitcoin.org ثبت شد; کمی بعد در همان سال یعنی در تاریخ 31 اکتبر سال 2008 میلادی; مقاله‌ای با عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی Peer-to-Peer”  توسط ساتوشی ناکاماتو در یک لیست پستی کریپتوگرافی قرار گرفت.

در این مقاله، روش‌های دقیق استفاده از یک شبکه peer-to-peer به منظور ایجاد آنچه که به عنوان یک سیستم برای معاملات نقدی بدون اتکا به اعتماد، توصیف شده؛ ارائه شده بود. در ژانویه سال 2009 میلادی، شبکه بیت کوین به وسیله ماین بلاک genesis (بلاک شماره 0) بیت کوین توسط ساتوشی ناکاماتو، به وجود آمد (که 50 بیت کوین پاداش داشت).

در بلاک مورد نظر، متن زیر درج شده بود:

 “The Times 03/Jan/2009 Chancellor on brink of second bailout for banks”

متن مورد نظر به عنوان سر صفحه روزنامه The Times که در تاریخ سوم ژانویه 2009 میلادی منتشر شده بود، اشاره دارد.

بیت کوین

به عبارت دیگر، این یاداشت هم به تاریخ پیداش این رمزارز و هم موضوع غیر قابل اعتماد بودن بانک‌ها اشاره دارد.

در نهایت; اولین کلینت بیت کوین متن باز در تاریخ 9 ژانویه سال 2009 میلادی در SourceForge منتشر و راه اندازی شد.

  • یکی از اولین پشتیبانان، پذیرندگان، مشارکت کنندگان در بیت کوین و دریافت کننده اولین معامله بیت کوین؛ برنامه نویسی به نام Hal Finney بوده است.
  • Finney دقیقا در همان روز انتشار، نرم افزار بیت کوین را دانلود کرد و از ساتوشی ناکاماتو حدود 10 بیت کوین در اولین معاملات بیت کوین در جهان در تاریخ 12 ژانویه سال 2009 میلادی دریافت کرد.
  • بعد از Finney افراد دیگری همچون Wei Dai (سازنده b-money) و Nick Szabo (سازنده bit gold) از رمزارز بیت کوین و شبکه آن پشتیبانی کردند.

طبق برآوردهای انجام شده; ساتوشی ناکاماتو در روزهای اولیه انتشار بیت کوین; حدود 1 میلیون دلار بیت کوین ماین کرده است; سپس، ساتوشی ناکاماتو به یک دفعه همه چیز را به توسعه دهنده‌ای به نام Gavin Andresen واگذار کرد.

ارزش معاملات اول بیت کوین، توسط افرادی در انجمن بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت که برای خرید دو پیتزا از این رمزارز استفاده کرده بودند (به ارزش 10,000 بیت کوین).

بیت کوین

در تاریخ 6 آگوست سال 2010 میلادی، اولین آسیب پذیری عمده پروتکل بیت کوین مشاهده شد.

معاملات، قبل از ورود به سیستم معامله یا بلاک چین به درستی تایید نمی شدند; که این امر به کاربران اجازه داده بود که محدودیت‌های اقتصادی بیت کوین را دور بزنند; و تعداد نامحدودی بیت کوین ایجاد کنند.

در تاریخ 15 آگوست; آسیب پذیری مورد نظر مورد سوء استفاده برخی از افراد قرار گرفت و نتیجه آن; ایجاد بیش از 184 میلیارد بیت کوین در یک معامله و ارسال آن به دو آدرس در شبکه بود!
در طی چند ساعت و بعد از برطرف شدن باگ مورد نظر، معامله از شبکه معاملات پاک شد و شبکه به نسخه به روزرسانی شده پروتکل بیت کوین، فورک شد.
این باگ، تنها نقض بزرگ امنیتی بود که در تاریخچه بیت کوین پیدا شد و مورد سوء استفاده قرار گرفت.

تاریخچه و رشد بیت کوین

جدول زمانی بیت کوین

خود بیت کوین تا اواخر دهه 2000 میلادی وجود نداشت; با این حال، ریشه‌های آن به چند دهه قبل باز می گردد.

1982-1997

به طور ویژه می توان بیت کوین را تا سال 1982 میلادی، ردیابی و دنبال کرد;  سال 1982 زمانی بود که David Chaum دانشمند کامپیوتر، مفهوم e-Cash را مطرح و پیشنهاد کرد.

در اوایل دهه 80 میلادی بود که Chaum مقاله نگران کننده‌ای در حوزه دیجیتال و حریم خصوصی با عنوان “امضاهای نابینا برای پرداخت‌های غیرقابل ردیابی” منتشر ساخت که جزئیات و شکل جدیدی از کریپتوگرافی را نشان می داد; او مدعی بود که می توان سیستم پرداخت خودکاری را ایجاد کرد که در آن; اطلاعات به وسیله اشخاص ثالث قابل مشاهده نباشند.
Chaum سعی کرد با ایجاد DigiCash در سال 1990 میلادی; این ایده را برای ساخت سیستم امضاهای نابینا; به کار بگیرد. DigiCash کمپانی بود که در آمستردام تاسیس شده بود و می خواست یک ارز دیجیتال امن و مطمئن مانند بیت کوین طراحی کند.
شهرت Chaum به عنوان یک ذهن درخشان توانست هم نظر کارمندان و هم نظر سرمایه گذاران را به خود جلب کند اما محصول آن هرگز به درجه خوبی نرسید و سرانجام در اواخر دهه 90 میلادی، کمپانی DigiCash ورشکست شد.

با تمام این تفاسیر، Chaum با اقدامات خود توانست راه را برای افراد دیگر باز کند.
در سال 1997 میلادی، Adam Back سیستم اثبات کاری که شبیه به بیت کوین بود و hashcash نام داشت را اختراع کرد.

1998

در این سال، شاهد ظهور دو ایده ارز دیجیتال بودیم. در اواخر سال 1998 میلادی، Wei Dai مقاله‌ای منتشر ساخت که در آن درمورد جزئیات ایده‌اش به نام b-money توضیحاتی را ارائه کرده بود; b-money ارز دیجیتالی است که مبادله آن دقیقا به همان چیزی است که در نهایت، بلاک چین در بیت کوین بدل می شود.

سیستم اثبات کار با حل محاسبات ریاضی، ارزی را ایجاد می کند و انتقال پول در شبکه پخش می شود.

در همان سال، Nick Szab پیشنهاد مشابهی برای Bit Gold ارائه داد; استدلال Szabo برای ارز جایگزین; ایجاد مکانیسمی بود که برای ایجاد و مدیریت آن نیازی به سیستم‌های شخص ثالث مانند بانک مرکزی وجود نداشته باشد; حل اثبات کار; بیت (Bit ) می شود و آخرین بیتِ رشته برای ایجاد رشته معامله بعدی (مشابه بلاک چین بیت کوین) مورد استفاده قرار می گیرد.

2008

بنابراین تا این جای کار، افرادی بودند که می خواستند یک سیستم غیرقابل ردیابی ایجاد کنند که در انجام آن با شکست مواجه شده بودند; سپس در سال 2008 میلادی، بیت کوین پا به عرصه گذاشت; همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، دامنه Bitcoin.org در ماه آگوست سال2008 به ثبت رسید.

دو ماه بعد مقاله‌ای با عنوان “بیت کوین: سیستم نقدی الکترونیکی Peer-to- Peer ” منتشر شد.

این مقاله نیز همانند مقالات قبلی، اهداف مشترکی داشت:

امضاهای دیجیتال امن، عدم استفاده از سیستم شخص ثالث، proof-of-work و هشینگ معاملات با یکدیگر به منظور ایجاد یک زنجیره.

این مقاله توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو انتشار یافت.

2009

تنها بعد از گذشت چند روز از سال 2009 میلادی، اولین بلاک بیت کوین که با عنوان Genesis Block شناخته می شود; ماین شد; در ماه اکتبر سال 2009 میلادی، New Liberty Standard اولین نرخ مبادله بیت کوین در تاریخچه ارزهای دیجیتال را منتشر ساخت و هر 1,309.03 بیت کوین ارزشی به میزان یک دلار داشتند.

ناکاماتو در ماه دسامبر سال 2009، دومین نسخه نرم افزار بیت کوین را نیز انتشار داد.

2010

با تعیین نرخ مبادله، تنها زمان لازم بود تا شخصی اقدام به خرید رمزارز بیت کوین کند; در ماه می سال 2010 میلادی این اتفاق افتاد! برنامه نویسی به نام Laszlo Hanyecz حدود 10,000 دلار بیت کوین برای خرید دو پیتزا به قیمت 25 دلار; هزینه کرد.

سرانجام بعد از گذشت چندین ماه، ارزش بیت کوین آستانه پنی را شکست!

سال 2010 میلادی، سال مهمی از منظر مبادله رمزارز بیت کوین به شمار می آید; در این سال بود که اولین صرافی‌های رمزارز بیت کوین ظاهر شدند:

صرافی Bitcoin Market در ماه فوریه سال 2010 و صرافی Mt. Gox در ماه جولای سال 2010.

Slush (اولین استخر ماینینگ) برای اولین بار در سال 2010 میلادی بود که با موفقیت توانست رمزارز بیت کوین را ماین و استخراج کند; در ماه نوامبر سال 2010 میلادی بود که برای اولین بار سرمایه بازار رمزارز بیت کوین از مرز یک میلیون دلار فراتر رفت.

در همین سال هم بود که شخصی با مشاهده آسیب پذیری در پروتکل بیت کوین توانست معاملات را بدون تایید درست به انجام برساند و حدود 184 میلیارد دلار بیت کوین تولید کند. معامله مورد نظر; زود پاک شد و باگ مشاهده شده نیز برطرف شد.

2011

در سال 2001 میلادی، یک نقطه عطف بسیار بزرگ در بیت کوین اتفاق افتاد. دقیقا در ماه فوریه سال 2011 میلادی بود که برای اولین بار ارزش هر بیت کوین معادل یک دلار شد (1BTC =1$).

بعد از این افزایش ارزش، بیت کوین هم نظرات مثبت را به خود جذب کرد; و هم نظرات منفی را! برای اولین بار بود که مجله TIME درمورد رمزارز بیت کوین مقاله‌ای منتشر ساخت! اما در همان سال مقاله‌ای منتشر شد که نشان می داد; در فضای دارک وب از رمزارز بیت کوین برای انجام پرداخت‌های غیرقانونی استفاده می شود.

تمام این اتفاقات سبب شد که مردم درمورد رمزارز بیت کوین صحبت کنند; و در ماه ژوئن بود که ارزش رمزارز بیت کوین به بیش از 30 دلار افزایش پیدا کرد; اما طولی نکشید که قیمت این رمزارز کاهش پیدا کرد و به 10 دلار رسید.

ریسک!

در ماه ژوئن سال 2011 میلادی بود که صرافی رمزارز Mt. Gox دچار یک رخنه (نقض) امنیتی جدی شد و حدود ده‌ها هزار حساب کاربری و هزاران ارز بیت کوین در معرض خطر قرار گرفتند; این برای اولین بار نبود که Mt. Gox با چنین مشکلی امنیتی روبرو می شد!
اما با تمام این تفاسیر و با گذشت زمان; آگاهی مردم در مورد رمزارز بیت کوین افزایش پیدا می کرد و علاقه آن‌ها به رشد ارزهای دیجیتال غیر قابل توصیف بود; این اوامر سبب ایجاد آلت کوین‌ها شد; آلت کوین‌ها اشکال دیگری از ارزهای دیجیتال هستند که بعد از بیت کوین عرضه شدند.

در سال 2011 میلادی، لایت کوین (Litecoin) که در حال حاضر، هفتمین رمزارز بزرگ موجود در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می آید، آغاز به کار کرد.

2012

اگر سال 2011 میلادی برای رمزارز بیت کوین یک سال پرتلاطم و سالی پر از تغییر و تبدیل به حساب میامد; در عوض کشتی بیت کوین در سال 2012 میلادی به آرامی حرکت می کرد.

از لحظات قابل توجه برای رمزارز بیت کوین در سال 2012 میلادی; گذشتن قیمت این رمزارز از آستانه 100 دلار در ماه آوریل بود! رمزارز بیت کوین با قیمت 100 دلار در راه رسیدن به بزرگ ترین رمزارز موجود در جهان قرار گرفت.

2013

قیمت بیت کوین در سال 2013 میلادی; دارای فراز و نشیب‌های بسیاری بود. اما با تمام این تفاسیر; برای اولین بار در سال 2013 میلادی بود که قیمت این رمزارز از آستانه 1,000 دلار عبود کرد و این رمزارز در حال تبدیل شدن به قابل تشخیص ترین و موفق ترین ابزار مبادله‌ای و کیف پول دیجیتالی موجود در جهان بود.

2014-16

برای مدت زمانی، قیمت رمزارز بیت کوین از حرکت ایستاد! اما در ماه ژانویه سال 2014 میلادی بود که قیمت رمزارز بیت کوین به سرعت به زیر 1,000 دلار سقوط کرد.

یکی دیگر از مهم ترین اتفاقات این مدت، ورشکستگی صرافی رمزارز  Mt. Gox و تعطیلی آن بود; در نهایت، قیمت رمزارز بیت کوین در طول این سه سال افزایش و کاهش داشت و گاهی اوقات; قیمت این رمزارز اوج می گرفت و گاهی نیز سقوط می کرد.

2017

بیتکوین

سال 2017 میلادی، سالی بزرگ و شلوغ برای رمزارز بیت کوین بود! بیت کوین بعد از گذراندن سال 2016 میلادی و تلاش برای رسیدن به قیمت مورد نظر خود در این سال، بالاخره در سال 2017 میلادی به قیمت 1,000 دلار رسید و از آن پیشی گرفت. با این حال، رمزارز بیت کوین به صعود خود در این سال ادامه داد!

در ژوئن سال 2017 میلادی، قیمت رمزارز بیت کوین از 3,000 دلار فراتر رفت; با این حال، کاربرانی بودند که در همین زمان از شبکه رمزارز بیت کوین ناامید شده بودند.

افزایش تعداد ماینرهای بیت کوین به معنای افزایش هزینه‌ها و زمان بیشتر;برای پردازش معاملات بود که منجر به افزایش اندازه بلاک شد; در ماه آگوست سال 2017 میلادی; این امر منجر به ایجاد رمزارز بیت کوین کش (BCH) از طریق فورک شبکه شد.

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش در آگوست سال 2017 میلادی از طریق فورک بیت کوین کلاسیک ایجاد شد ( بعد از انجام چند فورک مانند Bitcoin XT و Bitcoin Unlimited که منجر به شکست شدند).

یک گروه اقتصادی به رهبری Haipo Yang; بیت کوین کش را در ارتفاع بلاک 478559 راه اندازی کردند; این کار باعث ایجاد یک زنجیره جدید و تغییر دائمی در برابر شبکه اصلی بیت کوین شد; با ایجاد زنجیره جدید، رمزارز جدیدی به نام بیت کوین کش ایجاد شد.

دیدگاه کلی بین طرفداران بیت کوین این است که بیت کوین کش یک تخفیف ویژه از بیت کوین است; بیت کوین کش، به وسیله فقط تغییر پارامتر اندازه بلاک ایجاد شده است.

همچنین بیت کوین کش، سگویت (کدی است که برای آزاد کردن فضای بلاک از حذف بخش‌های خاصی از معاملات استفاده می کند) را از پلتفرم حذف کرده است

با این شرایط، برخی هنوز معتقدند که بیت کوین کش همان بیت کوین است; ممکن است که بیت کوین کش از رمزرازهایی مانند بیت کوین گلد یا لایت کوین کش الهام گرفته باشد اما هیچ کدام یک از این ارزها به شناخته شدن بیت کوین کش منجر نشده‌اند.

در حال حاضر، رمزارز بیت کوین کش، چهارمین رمزارز بزرگ موجود در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می آید.

باقی سال 2017 میلادی باز هم برای رمزارز بیت کوین، روند صعودی داشت; تا اکتبر سال 2017 میلادی، قیمت رمزارز بیت کوین به 6,000 دلار صعود کرد.
در پایان ماه نوامبر سال 2017 میلادی بود که قیمت رمزارز بیت کوین نزدیک به 10,000 دلار رسید و این روند صعودی در ماه دسامبر نیز ادامه داشت; قیمت رمزارز بیت کوین، اواخر ماه دسامبر 2017 به 19,783 دلار رسید.
با این افزایش قیمت، بیشتر افراد و کمپانی‌ها شروع به تغییر رویه خود کردند زیرا قیمت‌ بیت کوین تنها افزایش پیدا می کرد!! اما در کمال تعجب، این رشد به همین منوال پیش نرفت!!

2018

سال 2018 میلادی برای کاربران رمزارز بیت کوین یک سال ناهموار و سختی بود;به خصوص برای کسانی که این تصور را داشتند که قیمت رمزارز بیت کوین، روند افزاینده‌ای را در پیش دارد!

قیمت رمزارز بیت کوین در سال 2018 میلادی، به طور پیوسته کاهش پیدا کرد; لازم به ذکر است که قیمت رمزارز بیت کوین به قیمت 6,542 دلار در سال 2018 میلادی رسید و این قیمت، کاهش 67% را نشان می داد.

اطلاعات بیشتر پیرامون رمزارز بیت کوین

صرافی رمزارز Mt. Gox

در تاریخچه رمزارز بیت کوین، صرافی رمزارز Mt. Gox مستقر در توکیو، بزرگ ترین صرافی رمزارز بیت کوین به شمار می آمد. اما در سال 2014 میلادی، همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم  این صرافی ورشکست شد و برای همیشه بسته شد!

صرافی رمزارز Mt. Gox درگیر و گرفتار مسائل امنیتی شد که در نهایت، این مسائل باعث سقوط این صرافی شدند;در سال 2011 میلادی; تنها پس از گذشت چند ماه از خرید این صرافی توسط Mark Karpelès (تاجر فرانسوی) Mt. Gox مورد حمله سایبری قرار گرفت و هک شد.

با تمام این تفاسیر، صرافی رمزارز Mt. Gox توانست اقدامات جدید امنیتی را به کار بگیرد و به ثبات برسد و تا سال 2013 میلادی; صرافی رمزارز Mt. Gox به بزرگ ترین صرافی رمزارز بیت کوین در دنیا تبدیل شد.

اما آنطور که صرافی رمزارز Mt. Gox امیدوار بود، اقدامات امنیتی جدیدی که اتخاذ کرده بود; موثر واقع نشدند!

در اوایل ماه فوریه سال 2014 میلادی، صرافی رمزارز Mt. Gox برداشت ارز دیجیتال بیت کوین را متوقف ساخت; طولی نکشید که چند هفته بعد از این ماجرا; تمامی معاملات این صرافی متوقف شدند.

صرافی رمزارز Mt. Gox سال‌ها مورد حمله سایبری قرار گرفته بود و هک می شد; به طور کلی، هکرها از طریق هک‌های انجام شده توانسته بودند حدود 100,000 رمزارز بیت کوین از صرافی Mt. Gox و بیش از 744,000 بیت کوین دیگر از مشتریان این صرافی برداشت کنند.

در نهایت، این صرافی خود را ورشکسته اعلام کرد و برای همیشه بسته شد.

فورک‌های بیت کوین

هارد فورک در شبکه بلاک چین بیت کوین، سبب ایجاد تغییرات عمده‌ای در پروتکل شبکه می شود. یکی از این تغییرات عمده، بیت کوین کش نام دارد. بیت کوین کش برای افزایش اندازه بلاک‌ها در شبکه ایجاد شده است. تنها نودها به همراه شبکه ارتقا یافته (به روزرسانی شده) توانایی تایید اعتبار معاملات را دارند.

فورک چیست؟

فورک در بلاک چین، به معنای ایجاد ورژن یا نسخه‌ای است جدید، که بر پایه مدل قدیمی ایجاد شده است. این فورک‌ها می توانند عمری به کوتاهی چند دقیقه داشته باشند یا در مواردی خاص، برای مدت زمانی طولانی دوام و قوام یابند که در این شرایط، رمزارزهای جدیدی به وجود می آیند.

فورک دو نوع دارد:
  • هارد فورک و سافت فورک
  • هاردفورک

هارد فورک به تکنولوژی بلاک چین مرتبط است. تغییرات رادیکالی در پروتکل رمزارزها است که باعث ایجاد بلاک‌های نامعتبر قبلی و معاملات معتبر ( یا بالعکس) می شود; به دلیل مشکلاتی که  در استفاده از هارد فورک وجود دارد; برای استفاده از آن در رمزارزها، همه‌ی کاربران باید نرم افزار پروتکل خود را به روزرسانی کنند.

به عبارت دیگر، هارد فورک یک واگرایی ثابتی از نسخه‌ی قبلی بلاک چین است و فرم‌هایی که در حال اجرای نسخه‌های قبلی هستند; دیگر توسط نسخه‌ی جدید پذیرفته نمی شوند.

سافت فورک

سافت فورک نیز به تکنولوژی بلاک چین مرتبط است و باعث ایجاد تغییراتی در پروتکل نرم افزار می باشد; بنابراین، هارد فورک و سافت فورک دقیقا یک چیز هستند; زمانی که کدهای موجود در رمزارزها تغییر می کنند یا اینکه زمانی یک نسخه جدید ایجاد شده و نسخه‌ی قبلی منسوخ می شود; با این تفاوت که کاربر با استفاده از سافت فروک تنها می تواند بلاک چین باقی مانده‌ی خود را به روزرسانی کند.

هم هارد فورک و هم سافت فورک توانایی شبکه‌های تقسیم بندی شده در بلاک چین را دارند; با این تفاوت که هارد فورک می تواند دو بلاک چین و سافت فورک یک بلاک چین ایجاد کند; در هاردفورک یک انشعاب جدید ایجاد می شود ولی در هارد فورک انشعاب جدید حاصل نمی شود; یعنی هارد فورک زمانی اتفاق میفتد که فورک را برای بیت کوین انجام دهد و قابل انطباق نباشد اما اگر قابل انطباق باشد; سافت فورک نامیده می شود.

مالیات و مقررات رمزارز بیت کوین

در سال 2012 میلادی; گروه CLAG درمورد این که آیا افراد و کاربران باید پیرامون رمزارز BTC مالیت پرداخت کنند یا خیر اعلام کرد; “زمانی که یک مامور مالیاتی، در ازای BTC خدمات ارائه داده; احتمالا یک رویداد تحقق یافته است و به احتمال زیاد; سود یا ضرر مورد نظر با استفاده از مقادیر مناسب بازار برای خدمات ارائه شده; محاسبه می شود”.

در آگوست سال 2013 میلادی، وزارت دارایی آلمان، بیت کوین را به عنوان واحد محاسبه توصیف و مشخص کرد.

به دنبال آن، در ماه دسامبر سال 2013 میلادی، People’s Bank of China در بیانیه مطبوعاتی; پیرامون تنظیم مقررات رمزارز بیت کوین اعلام کرد; “در حالی که افراد در کشور چین مجاز به ترید و مبادله BTC به عنوان کالا هستند; برای بانک‌های مالی چین، استفاده از این رمزارز ممنوع بوده و موسسات بایستی در صورت مشاهده فعالیت‌های مشکوک; گزارش خود را اعلام کنند تا بتوان از این طریق از فعالیت‌های پولشویی جلوگیری کرد”.

در نهایت، این تنظیم مقررات سبب شد، قیمت رمزارز بیت کوین در صرافی‌های مختلف بین 11 تا 20 درصد کاهش پیدا کند.

در حال حاضر، کشورهای موجود در جهان، در تلاش برای ایجاد و تنظیم مقرراتی برای استفاده از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین هستند و هر کشوری; رویه خود را در این راه در پیش گرفته است! اما با تمام این تفاسیر; تاکنون مقررات کامل و جامعی پیرامون ارز دیجیتال BTC اتخاذ نشده است.

تاریخچه قیمت و ارزش رمزارز بیت کوین

یکی از عواملی که ممکن است در افزایش قیمت و ارزش رمزارز بیت کوین موثر بوده باشد; بحران اقتصادی قاره اروپا است (به خصوص بحران مالی سال 2008 میلادی)!

پس، یکی از عوامل ایجاد رمزارز بیت کوین، بحران مالی است!

در نهایت، تا سال 2013 میلادی، تقریبا تمام بازارهای رمزارز BTC به دلار آمریکا بودند; علاوه بر این، از آنجایی که ارزش کل سهام BTC به یک میلیارد دلار نزدیک شده بود; برخی از مفسران قیمت بیت کوین را حباب تلقی می کردند.

قیمت BTC در اوایل ماه آوریل سال 2013 میلادی از قیمت 266 دلار به قیمت حدود 50 دلار سقوط کرد و بعد از آن دوباره به قیمت 100 دلار افزایش پیدا کرد; در طول دو هفته آخر ماه ژوئن سال 2013 نیز; قیمت رمزارز BTC پیوسته کاهش پیدا کرد و به 70 دلار رسید.

اما این روند نزولی متوقف شد و در ماه اکتبر همان سال; قیمت BTC روند صعودی را در پیش گرفت و دقیقا در تاریخ 1 اکتبر سال 2013 میلادی; ارزش هر بیت کوین معادل با 140 دلار ایالات متحده آمریکا بود.

اما روز بعد، قیمت BTC به 110 دلار کاهش پیدا کرد. اما بعد از گذشت چند هفته; BTC به قیمت 200 دلار رسید! این افزایش قیمت تا جایی ادامه داشت که قیمت بیت کوین در تاریخ 18 نوامبر به 900 دلار رسید!

در نهایت، در تاریخ 28 نوامبر سال 2013 میلادی; هر BTC در صرافی رمزارز Mt. Gox; قیمتی برابر یا بیش از 1,000 دلار آمریکا داشت.

تاریخچه قیمت بیت کوین

تاریخ

USD: 1 BTC
Jan 2009 – Mar 2010
May 2010کمتر از $0.01
Mar 2010$0.003
July 2010$0.008–$0.08
October 2010$0.125
Feb 2011 – April 2011$1
Dec 2011$2
Dec 2012$13
 8 June 2011$31
June 2013$100
May 2013$130
Mar 2015$200-$300
11 April 2013$266
Apr 2014$340-$530
Nov 2013$350-$1,242
اوایل Nov 2015$395-$504
May 2014$440-$630
Mar 2014$450-$700
May–June 2016$450-$750
Feb 2014$550-$750
Dec 2013$600-$1,000
July–September 2016$600-$630
October–November 2016$600-$780
Jan 2014$750-$1,000
5-12 January 2017$750-$920
January 2017$800-$1,150
2-3 March 2017$1,290+
20 May 2017$2,000
May–June 2017$2,000-

$3,200+

12 September 2017$2,900
14 August 2017$4,400
1 September 2017$5,013.91
13 October 2017$5,600
21 October 2017$6,180
17-20 November 2017$7,600-8,100
15 December 2017$17,900
17 December 2017$19,783.06
22 December 2017$13,800
5 February 2018$6,200
31 October 2018$6,300

وضعیت فعلی بیت کوین (BTC در سال 2019 میلادی)

رمزارز بیت کوین در اواخر ماه نوامبر 2019، شرایط منفی را تجربه کرد; علاوه بر این، طبق تجزیه و تحلیل یک تحلیلگر معروف; قیمت BTC تا آخر دسامبر سال 2019 کاهش بیشتری خواهد داشت ( زیر قیمت 8,300 دلار).

بعد از چند ماه ریکاوری (بعد از کاهش قیمت); قیمت رمزارز BTC در اواخر سال 2019 میلادی، کاهش قابل توجهی داشته است.

در حال حاضر، قیمت رمزارز BTC با قیمت 7,341 دلار در بازار ارزهای دیجیتال ترید; می شود که این میزان در مقایسه با اول نوامبر سال 2019 حدود 17.6% کاهش داشته است.
این در حالی است که قیمت رمزارز بیت کوین;در اواسط سال 2019 میلادی، روند صعودی خوبی را در پیش گرفته بود. قیمت این رمزارز به قیمت بیش از 12,000 دلار نیز رسیده بود!!

با این شرایط، رمزارز BTC در ماه‌های ژوئن و جولای سال 2019 میلادی، نوسانات زیادی را متحمل شد. بیت کوین در این بازه‌های زمانی تقریبا در رنج قیمتی 8,000 تا 12,000 دلار ترید و معامله می شد;بعد از بازار گاوی در اواخر ماه ژوئن سال 2019، قیمت رمزارز بیت کوین به حدود 14,000 دلار رسید و بعد از آن; در محدوده‌ قیمتی 13,000- 10,000 دلار ترید و معامله می شد. اما به یکباره در تاریخ 16 جولای، قیمت این رمزارز دوباره به زیر 10,000 دلار سقوط کرد.

در تاریخ 11 جولای سال 2019، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا; مخالفت شدید خود علیه ارزهای دیجیتال به خصوص رمزارز بیت کوین و پروژه Libra (شرکت فیس بوک) را در مجموعه‌ای از توئیت‌های منتشر ساخته خود; بیان کرد که نتیجه آن، کاهش قیمت ارزهای دیجیتال بود.

قیمت رمزارز BTC در روز 20ام جولای سال 2019، دوباره به قیمت 11.000 دلار رسید.

با تمام این تفاسیر، قیمت BTC در سال 2019 میلادی، نوسانات زیادی داشته است;بیت کوین در حال حاضر (10 دسامبر سال 2019) با قیمت7,341.84  دلار و میزان سرمایه بازار 133.18 میلیارد دلار در بازار ارزهای دیجیتال ترید و معامله می شود.

بیت کوین در سال 2020 میلادی

پیش بینی می شود در ماه می سال 2020 میلادی، یک Bitcoin halving (نصف شدن پاداش ماین BTC ) صورت گیرد. در حال حاضر، پاداش ماین هر بلاک بیت کوین حدود 12.5 BTC است.

در این صورت با انجام فرآیند Bitcoin halving در ماه می سال 2012 میلادی، پاداش استخراج برای ماین هر بلاک بیت کوین برابر با 6.25 BTC خواهد بود. بنابراین، تعداد بیت کوین‌های جدیدی که وارد بازار خواهند شد، کاهش پیدا خواهند کرد.

طبق پیش بینی‌های انجام شده، تقاضا برای رمزارز بیت کوین در سال 2020 میلادی افزایش پیدا خواهد کرد اما در مقابل، نمی توان مطابق با آن عرضه انجام داد. زمانی که تقاضا بیش از عرضه باشد، نتیجه آن افزایش قیمت و ارزش رمزارز بیت کوین خواهد بود.

اگر چه رمزارز بیت کوین نوسانات بیشماری را تاکنون پشت سر گذاشته است; اما بیشتر کارشناسان بر این باور متکی هستند که قیمت این رمزارز در سال 2020 میلادی افزایش پیدا خواهد کرد.

طبق پیش بینی‌های انجام شده قیمت رمزارز BTC در سال 2020 میلادی و پنج سال بعد از آن; به قیمت 50,000 دلار خواهد رسید!

BTC همچنان لیدر ارزهای دیجیتال موجود در جهان بوده و سال‌هاست که این موقعیت خود را به خوبی حفظ کرده است! BTC رمزارز شماره یک بازار ارزهای دیجیتال است.

با تمام این تفاسیر، رنج قیمتی BTC برای سال 2020 میلادی در رنج قیمتی 25,000 دلار تا 33,000 دلار پیش بینی شده است.

با توجه به پذیرش و اتخاذ ارزهای دیجیتال توسط بانک‌ها، شرکت‌های مالی، دولت‌ها و …. پیش بینی می شود، سال 2020 میلادی، سال خوبی نه تنها برای رمزارز بیت کوین; بلکه برای سایر ارزهای دیجیتال دیگر هم باشد.

Bitcoin halving چیست؟

هر چهار سال یکبار یا بیشتر، BTC تحت تاثیر رویداد مهمی به نام  Bitcoin Halving قرار می گیرد; اولین Bitcoin Halving در سال 2012 میلادی و بعد از آن در سال 2016 میلادی رخ داده است; همچنین این اتفاق در سال‌های 2020 و 2024 میلادی نیز، دوباره تکرار خواهد شد.

هنگامی که ساتوشی ناکاماتو BTC را ایجاد و راه اندازی کرد، هدف او، ایجاد سیستمی بود که بتواند خود را حفظ و نگه داری کند (پایدار باشد). ناکاماتو سیستم مورد نظر خود را مانند فرآیند استخراج طلا، شبیه سازی کرده است; این امر سبب می شود که با گذشت زمان; انجام فرآیند ماینینگ سخت و دشوار شده و پاداش‌های مورد نظر نیز به نوبه‌ی خود کاهش پیدا کنند تا بتوانند به کنترل عرضه و ذخیره‌ی BTC کمک کنند.

بنابراین، پیشنهاد ساتوشی برای حل مسائل عرضه‌ی بیش از حد و کنترل آن; ایجاد سیستم Bitcoin Halving است. با آغاز فرآیند ماینینگ رمزارز بیت کوین; پاداش ماین هر بلاک در هر دقیقه یکبار، 50 رمزارز BTC بود. کدی برای BTC نوشته شده است که در آن، بعد از ماین 210.000 بلاک (حدود چهار سال، با روند هر دقیقه یکبار); پاداش‌های در نظر گرفته شده به نصف کاهش پیدا می کنند; به همین دلیل است که بعد از دو بار انجام فرآیند Bitcoin Halving; در حال حاضر، پاداش ماین هر بلاک BTC حدود 12.5 است; در سال 2020 این مقدار به 6.25 BTC خواهد رسید.

با تمام این تفاسیر، Bitcoin Halving فرآیندی است که تاثیرات مهمی بر روی شبکه ‌دارد.
BTC از کجا آمد؟

با تمام این تفاسیر و توضیحاتی که در بالا ارائه کردیم و از آنجایی که BTC به عنوان یک ارز دیجیتال در نظر گرفته می شود; نمی توان به این سوال که “BTC از کجا آمد” پاسخی ساده داد!!

اما نکته‌ای که واضح بوده این است که ارز دیجیتال BTC در سال 2009 میلادی توسط یک توسعه دهنده ناشناس (یا توسعه دهندگان) با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو ایجاد و راه اندازی شد; برخی بر این باور متکی هستند که ساتوشی ناکاماتو; ارز دیجیتال بیت کوین را در پاسخ به بحران مالی سال 2008 میلادی; توسعه داده و راه اندازی کرده است.

ارزهای دیجیتال BTC از طریق برنامه نویسی‌ای که ساتوشی ناکاماتو هنگام ایجاد شبکه BTC به کار برده بود، وارد اکوسیستم شدند. همانطور که در بالا اشاره شد، تعداد کوین‌های بیت کوین; 21 میلیون واحد است.

تا به این لحظه، هویت ساتوشی ناکاماتو براساس دلایلی مخفی مانده است و هیچ کس نمی داند که ساتوشی ناکاماتو واقعی چه کسی و یا چه کسانی هستند؟!

باور غلطی که در میان مردم رواج دارد این است که همگی این تصور را دارند ساتوشی ناکاماتو; خود به تنهایی ارز دیجیتال بیت کوین را اختراع کرده است! این باور غلط است! کارهای ساتوشی ناکاماتو مانند بسیاری از پیشرفت‌ها و اختراعات مهمی که در علوم وجود دارند، بر روی شانه‌های کارهای پیشین ساخته شده است.

آینده غیرقابل پیش بینی بوده و باید دید BTC تا چه زمانی به روند صعودی خود ادامه خواهد داد و به عنوان بزرگ ترین و مهم ترین ارز دیجیتال موجود در بازار ارزهای دیجیتال، محسوب خواهد شد!!

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.