استراتژی‌ ماینینگ ارزهای دیجیتال ایران

0 ۱۱۹

رئیس جمهور ایران از دولت خواسته تا استراتژی‌ ماینینگ ارزهای دیجیتال را برنامه‌ریزی کند

رئیس جمهور ایران آقای روحانی به مقامات دولتی دستور داده تا برنامه‌ریزی‌ها و طرح‌های خود را در راستای تدوین استراتژی‌ ماینینگ ارزهای دیجیتال به سرعت آماده نمایند.

در این راستا، در جریان صد و هفتاد و سومین جلسه هماهنگی اقتصادی ایران که در اوایل هفته پیش با ریاست آقای روحانی برگزار شد؛ ایشان، مسئولان بانک مرکزی، وزرای انرژی و ارتباطات را برای انجام این کار موظف کرده است.

این جلسه و نتایج آن، درست بعد از تصمیمات اساسی در راستای کاهش نرخ تورم با اعمال تغییرات در روی ارز ریال صورت گرفته است. در کل، این هدف دنبال می‎شود تا با اینچنین نگرشی، بتوان میزان تورم وارد شده بر کشور را به طور قابل توجهی کاهش داد.

 

دولت ایران، ارزهای دیجیتال را از نزدیک دنبال می‎کند

در اوایل هفته پیش، ایران مقرراتی را در راستای کار با ارزهای دیجیتال تعیین کرده بود. به طوری که بر این اساس، ارزهای دیجیتال نیز به مانند ارزهای فیات خارجی، مشمول مقرراتی خاص و نیز قوانین ضد پول شویی شده‌اند.

لذا از این پس، صرافی‌های ارزهای دیجیتالی که مجوزهای رسمی فعالیت خود را از بانک مرکزی ایران دریافت کرده‎اند، تحت نظارت قوانین مربوط به تبدیلات ارزی مدیریت خواهند شد.

علاوه بر این، در طول هفته گذشته، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نیز صرافی‌‎های محلی ایران به توافقاتی با هم دست یافتند. بر اساس این توافقات مقرر شد تا هر یک از طرفین در راستای نرمال‌سازی هر چه بیش‌تر بازار تبدیلات ارزی، با یکدیگر به صورت مسنجمی همکاری داشته باشند.

از جمله تصمیمات گرفته شده در این همکاری، استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روشی جایگزین برای بازگرداندن پول و ارز بدست آمده از صادارت صورت گرفته به خارج از کشور می‎باشد.

همه این توافقات و تصمیمات اتخاذ شده، در شرایطی به وقوع می‌پیوندد که کشور ایران به مانند تمامی کشورهای دنیا با پاندمی کرونا درگیر بوده و از طرفی دیگر تحت فشار سنگین تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار گرفته است.

 

موضع استراتژیک ایران در برابر ارزهای دیجیتال

در حالی که هنوز جزئیاتی بیش‎تر در مورد استراتژی‌ ماینینگ ارزهای دیجیتال در ایران منتشر نشده است، جمهوری اسلامی ایران در زمان‌های اخیر، قدم‌های مثبتی را در این عرصه برداشته است. از این جمله می‎توان به صدور مجوز فعالیت رسمی به بیش از هزار نفر از ماینرهای ارزهای دیجیتال در کشور اشاره کرد.

همچنین در خبر دیگری که در این خصوص در سایت دری‌کوین منتشر کرده بودیم، ایران در زمینه انجام فعالیت‌های ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال با یک شرکت ترکیه‌ای با نام iMiner به توافق رسیده است. بر این اساس قرار است که این شرکت در استان سمنان در حدود 6 هزار ریگ ماینینگ را راه‌اندازی کرده و آماده فعالیت نماید.

در نظر داشته باشید که پیش از این و در ژولای سال 2019، دولت ایران، فعالیت در زمینه ماینینگ ارزهای دیجیتال را به عنوان یک فعالیت اقتصادی مجاز در نظر گرفته بود. در این راستا، با توجه به وجود تحریم‌های شدید و شرایط اقتصادی سخت، در ایران استفاده از ارزهای دیجیتال و ماینینگ آن‎ها، به عنوان راه‌حل بسیار مناسبی برای دور زدن وضعیت اقتصادی پیچیده در نظر گرفته شده است.

در این خصوص، آقای روحانی نیز در نظر دارد که تولید یک ارز دیجیتال مستقل برای جمهوری اسلامی ایران، می‎تواند تأثیر تحریم‌های ظالمانه وارد شده بر کشور را به طرز قابل توجهی کاهش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.