اشتباهات روانشناسی (خطای ذهنی) در ترید رمزارز بیت کوین!

0 ۷۵

اشتباهات روانشناسی رمزارز بیت کوین!

بخش عمده‌ای از موفقیت در ترید بیت کوین و ارزهای دیجیتال از تسلط کامل بر ذهن و افکار (شما) ناشی می شود. در این مقاله به توضیح سه‌تا از اشتباهات روانشناسی رایج در ترید رمزارز بیت کوین می پردازیم تا با آگاهی از آن‌ها بتوانید در معاملات و تریدهای خود به موفقیت دست پیدا کنید.

معاملات FOMO

FOMO مخفف اصطلاح fear of missing out (به معنای ترس از دست دادن) است. به طور معمول، تریدر FOMO نسبت به هر یک از تریدها خوش بین بوده و اینگونه فکر می کند: “این ترید در مقایسه با تریدهای دیگر بسیار عالی است و در نهایت می تواند ترید شماره یکی باشد! اگر شانس موفقیت در این ترید را از دست بدهم، ممکن است به سرعت نتوانم دوباره چنین فرصتی را به دست بیاورم”.

با این شرایط، این طرز تفکر، بیشتر ترید کنندگان را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است نتایج بسیار نامطلوبی را به بار بیاورد. شایان ذکر است که بیشتر ترید کنندگان حتی متوجه نمی شوند که تحت تاثیر چنین افکاری قرار گرفته‌اند!

در نهایت، این طرز تفکر یک مشکل بزرگ به شمار می آید زیرا:

  • این طرز تفکر سبب خواهد شد که یک ترید کننده هر تریدی را حتی اگر سود و مزایای قابل توجهی نداشته باشد، انجام دهد.
  • این اشتباه منجر خواهد شد تا ترید کننده اندازه موقعیت را در یک ترید خاص افزایش دهد زیرا این تفکر را دارد که اگر این ترید به سرانجام برسد، به مزایای قابل توجهی خواهد رسید.

با تمام این تفاسیر، به این افراد توصیه می شود:

اگر یک فرصت سرمایه گذاری را از دست دادید، وحشت نکنید! فرصت همیشه به دست می آید فقط لازم است هراس خود را کنار گذاشته و اطلاعات خود را افزایش دهید.

از آن جایی که در وضعیت FOMO، فرد سرمایه‌گذار در حالتی احساساتی اقدام به تصمیم‌گیری می‌کند و از منطق و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مناسب استفاده نمی کند؛ ممکن است با ضررهای مالی رو به رو شود.

معاملات انتقام جویانه

این نوع معاملات، انواعی از معاملات ارزهای دیجیتال و بیت کوین هستند که می توانند حساب کاربری معاملات ترید کنندگان را از بین برده و باعث شوند تا ترید کنندگان همه دارایی خود را در طی یک روز یا یک هفته از دست بدهند. به عبارت دیگر، ترید کنندگان زمانی که با ضرر مواجه می شوند، هر کاری می کنند تا بتوانند ضرر متحمل شده را جبران کنند (بنابراین، این نوع معاملات از ترس ناشی می شوند)! در نهایت به معاملاتی که این ترید کنندگان انجام می دهند، معاملات انتقام جویانه گفته می شود. این روش ممکن است یک یا دو مرتبه جوابگو باشد؛ اما اگر ترید کنندگان به این کار خود ادامه دهند، با آسیب‌های شدیدی مواجه خواهند شد.

ترید کنندگان انتقام جو باید به این نکته توجه داشته باشند که بازارهای مربوطه به آن‌ها و پول‌شان هیچ اهمیتی نمی دهند و تمام کارهایی که انجام می دهند، مسئولیتش با خودشان خواهد بود! با این تفاسیر، به ترید کنندگان مورد نظر توصیه می شود تا با خودشان صادق باشند و پیش از اینکه آسیب جدی بخورند، به دنبال یک راه حل منطقی و ساده باشند!

علاوه بر این، به ترید کنندگان انتقام جو توصیه می شود، اندازه موقعیت ترید خود را کوچک نگه دارند و بر روی معاملات طولانی مدت تمرکز داشته باشند (موفقیت در دراز مدت حاصل خواهد شد).

مغالطه (استدلال غلط) قماربازان

مغالطه قماربازان ممکن است یکی اشتباهات روانشناسی به نظر نیاید، اما یک سوء تفاهم رایج در برخی از احتمالات اساسی است که منجر به اتخاذ تصمیمات بسیار ضعیف در معاملات رمزارز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهد شد. در برخی موارد، این اشتباه ممکن است خسارات بسیار بزرگی ایجاد کند.

در واقع، این اشتباه دور از دنیای تجارت بوده و همانطور که از نامش پیداست بیشترین ارتباط را با قماربازان دارد. با این حال، بسیاری از ترید کنندگان ممکن است در انجام معاملاتشان این نوع اشتباه را مرتکب شوند.

مغالطه یا استدلال غلط قماربازان به این تفکر اشاره دارد که مجموعه‌ای از رویدادها به نوعی بر نتیجه رویدادهای آتی تاثیر خواهند گذاشت (بدین معنی که اگر در 5 معامله خود با شکست مواجه شدید، حتما در معامله بعدی برنده خواهید شد). در نهایت، این نوع استدلال در معاملات ارزهای دیجیتال هم صدق می کند و بسیاری از ترید کنندگان در دام این استدلال میفتند.

با این تفاسیر، اگر ترید کنندگان در پنج ترید خود با شکست مواجه شدند این بدین معنی نیست که در ترید بعدی حتما موفق خواهند بود (تنها به این دلیل که فکر می کنند خط از دست دادن به پایان رسیده است). بسیاری از ترید کنندگان تمایل دارند پس از متحمل شدن ضرر و از دست دادن، موقعیت خود را افزایش دهند زیرا این باور را دارند که شانس آن‌ها به زودی تغییر خواهد کرد! اما واقعیت این است که این نوع ترید کنندگان تنها ریسک خود را در ترید افزایش می دهند. به عبارتی دیگر، بازار نمی داند که شما در تریدهای قبلی خود موفق بوده‌اید یا شکت خورده‌اید!!!

در نهایت، به تمامی ترید کنندگان توصیه می شود از استدلال غلط و مغالطه قماربازان آگاه باشند و تحت تاثیر این نوع تفکر به هیچ عنوان قرار نگیرند. بنابراین، ترید کنندگان باید هر ترید بیت کوین و یا هر ارز دیجیتال دیگری را بدون در نظر گرفتن نتایج تریدهای گذشته انجام دهند.

اگر ترید کننده‌ای در انجام یک ترید بازنده شد، این بدین معنی نیست که در ترید بعدی حتما برنده خواهد بود و برعکس!

ترید بازی با اعداد است و ترید کنندگان باید از اشتباهات روانشناسی جلوگیری کنند و تنها بر روی ترید و معاملات خود تمرکز داشته باشند. بنابراین، ترید کنندگان با انجام این کار می توانند معاملات خود را به سطح بعدی برسانند. بازار ارزهای دیجیتال جایی برای افراد با احساسات ضعیف نیست.

در کانال تلگرام دری کوین همراه ما باشید

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.