اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها

0 ۱۳۹

بر اساس آمار منتشر شده در طول آخر هفته قبلی، قیمت بیت‌کوین با نوسانات منفی رو به رو شده است. در این روند، شاهد اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها هستیم. به طوری که قیمت بیت‌کوین حتی تا حدود 8 هزار و 700 دلاری نیز با کاهش رو به رو شده است.

در این راستا، آمار نشان می‌دهد که گویا ماینرها و سرمایه‌گذاران خرد، بیش‌تر در پی فروش بیت‌کوین خود بوده‌اند.

در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع خواهیم پرداخت.

 

اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها

در روز 24ام می‌ ماه، شاهد اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها هستیم. به طوری که در این رویداد، قیمت بیت‌کوین در یک روند کاهشی، از حدود 9 هزار و 300 دلاری به حدود 8 هزار و 800 دلاری کاهش داشته است.

در این راستا، قیمت این ارز دیجیتال در حدود قیمتی بسیار حساس 8 هزار و 600 دلاری قرار گرفته که در صورت شکستن آن، احتمالاً بیت‌کوین را وارد وضعیت اصلاح قیمتی غیرمنتظره‌ای خواهد کرد.

از طرفی در نظر داشته باشید که این روند کاهشی قیمت بیت‌کوین، دقیقاً همزمان با افزایش آمار فروش این ارز دیجیتال در صرافی‌ها به وقوع پیوسته است. یعنی این فروش بالا، بزرگ‌ترین عامل برای کاهش قیمت بیت‌کوین از حدود 9 هزار دلاری به پایین بوده است.

دیتا مربوط به انتقالات درون شبکه‌ای بیت‌کوین، حاکی از آن است که در طول آخر هفته قبل، بازیگران اصلی این ارز دیجیتال در بازار، در حال فروش دارائی‌های بیت‌کوین خود بوده‌اند.

کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال، پیش‌بینی می‌کنند که با در نظر گرفتن شرایط فعلی، روند کاهش قیمت بیت‌کوین برای سه روز متوالی دیگر نیز به همین صورت ادامه داشته باشد.

 

چه کسی بیت‌کوین خود را می‌فروشد؟

صرافی‌های ارزهای دیجیتال، وظیفه لینک کردن خرید و فروش‌ها را بر عهده دارند. یعنی این پلتفرم‌ها، خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال را به هم متصل کرده و باعث انجام یک معامله می‌شوند.

مثلاً فرض کنید، وقتی فردی مقداری بیت‌کوین را در قیمت 9 هزار دلاری خریداری می‌کند، در این معامله، فرد دیگری نیز باید به عنوان فروشنده حضور داشته باشد تا خریدار بتواند همان مقدار بیت‌کوین را به قیمت 9 هزار دلاری از فروشنده خریداری نماید.

در این راستا، آقای ویلی وو به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران و تریدرهای معروف ارزهای دیجیتال، این عقیده را دارد که وقتی بحث خرید و فروش ارزهای دیجیتال مطرح می‎شود، به واقع خرید و یا فروش به صورت مستقیم انجام نمی‌گیرد، بلکه هر خریدار باید فروشنده‏‎ای را پیدا کند و هر فروشنده نیز باید خریداری را پیدا کند تا بتواند معامله مدنظر خود را انجام دهد. لذا در کل، منظور از خرید و یا فروش ارزهای دیجیتال، همان خرید و فروش پول هوشمند در چرخه معاملات بازار می‌باشد.

در این روابط، وقتی ماینرها بیت‌کوین ماینینگ شده خود را می‌فروشند و یا وقتی صرافی‌ها، کارمزدهای بدست آمده از نقل و انتقلات بیت‌کوین را به فروش می‌رسانند، این معنی را می‌دهد که با فروش خود، فشار فروش مستقیمی را بر ارز دیجیتال بیت‌کوین و قیمت آن وارد می‌آورند.

در این راستا، آمار منتشر شده در “CryptoQuant” نشان می‎دهد که جریان فروش بیت‌کوین در روز 24 می ماه به حدود 2 هزار و 435 BTC افزایش داشته است. این آمار نشان می‌دهد که در حدود 22 میلیون دلار از ارزش کل بیت‌کوین موجود در بازار، در یک روز در درون صرافی‌ها به فروش رسیده است.

تصویر زیر، آمار منتشر شده را به وضوح نشان می‌دهد.

اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها
اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها

 

نقش صرافی‌ها در اتفاقات اخیر

آمار کلی نشان می‎دهد که صرافی‌ها، همواره از فروش در حجم بالای بیت‌کوین خود در درون پلتفرم‌هایشان اجتناب می‌کنند.

بدین صورت که سود حاصل از خرید و فروش‌ها و هزینه‌های تراکنش‌های صورت گرفته را معمولاً به یکباره به نقد تبدیل نمی‎کنند. بلکه آن را به صورت تدریجی در درون پلتفرم خود به خریداران می‌فروشند.

از این رو در اتفاقات رخ داده در روز 24‌ ماه می، نمی‎توان صرافی‎ها را مقصر اصلی فروش در حجم بالای بیت‌کوین دانست. حال اگر صرافی‌ها را از لیست متهمان معمول خود خارج کنیم، در این لیست تنها سرمایه‌گذاران و نیز ماینرها باقی می‌مانند.

در ادامه به بررسی و تحلیل نقش احتمالی هر یک از این بازیگران می‌پردازیم.

 

نقش ماینرها در اتفاقات اخیر

آمار سایت “ByteTree” نشان می‌دهد که در طول هفته گذشته، ماینرهای بیت‌کوین، موفق به تولید 5 هزار و 231 BTC شده‌اند، در این بین، در حدود 5 هزار 846 BTC نیز توسط این گروه به فروش رسیده است.

با این اوصاف به این نتیجه می‌رسیم که ماینرها نهایتاً در حدود 614 BTC را در بازه زمانی یک هفته‌ای در بازار به فروش رسانده‌اند.

تصویر زیر، عملکرد اخیر ماینرها در بازار را به وضوح نشان می‌دهد.

عملکرد اخیر ماینرها در بازار
عملکرد اخیر ماینرها در بازار

 

ماینرها نقش اصلی فروش گسترده بیت‌کوین را داشته‌اند

برای بیش‌تر ماینرهای شهر سیچوان چین، فصل باران فعلی، شرایط مناسبی را برای در دست داشتن هزینه‌های پایین برق مصرفی فراهم کرده است.

بدین صورت که برخی از ماینرها می‌توانند در هر کیلو وات در حدود 0.03 دلار صرفه‌جویی داشته باشند؛ بدین معنا که در کل عملیات ماینینگ، چیزی در حدود 6 هزار دلار از هزینه‌ها کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که بر خلاف این روند در چین، در سایر کشورهای دنیا، رویداد هالوینگ تأثیر منفی‌ای را بر روی فعالیت ماینرها و میزان سوددهی نهایی آن‌ها گذاشته است.

البته هنوز به صورت قطعی مشخص نیست که ماینرها این فروش گسترده را به خاطر سود مناسب فروش بیت‌کوین در مقایسه با هزینه تولید آن انجام می‎دهند و یا این که اهداف سرمایه‌گذاری دیگری در سر دارند.

ولی در کل، آمار و دیتا بدست آمده نشان می‎دهد که ماینرها نقش اصلی را در اصلاح قیمت بیت‌کوین با فروش زیاد این ارز در صرافی‌ها بر عهده داشته‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.