قبل از هالوینگ با الگوریتم اجماع بلاکچین بیشتر آشنا شویم

0 ۲۴

الگوریتم اجماع بلاک چین چیست؟

در حوزه ارزهای دیجیتال، الگوریتم‌های اجماع عنصرهای مهم در هر یک از شبکه‌های بلاک چین به شمار می آیند زیرا مسئول حفظ تمامیت، یکپارچگی و امنیت سیستم‌های توزیع شده مورد نظر هستند. الگوریتم اثبات کار یا همان Proof of Work اولین الگوریتم اجماع ارزهای دیجیتال بود که توسط ساتوشی ناکاماتو طراحی و بر روی بیت کوین اجرا و پیاده سازی شد.

الگوریتم اجماع

الگوریتم اجماع به عنوان مکانیسمی تعریف می شود که از طریق آن، یک شبکه بلاک چین می تواند به اجماع (توافق) دست پیدا کند. در بلاک چین‌های عمومی (غیر مترمرکز) که به عنوان سیستم‌های توزیع شده ساخته می شوند و از آنجایی که دارای قدرت مرکزی هم نیستند؛ نودهای توزیع شده باید درمورد اعتبار سنجی معاملات به توافق برسند. در اینجاست که الگوریتم‌های اجماع به مرحله اجرا در می آیند. الگوریتم‌های مورد نظر اطمینان حاصل می کنند که تمامی قوانین پروتکل اجرایی شده و تمامی معاملات به یک روش قابل اعتماد انجام می شوند.

الگوریتم اجماع در برابر پروتکل‌ها!

اغلب اصطلاحات الگوریتم و پروتکل به جای یکدیگر به کار می روند، این در حالی است که این دو مفهوم یکسان نیستند و با هم تفاوت دارند. به عبارت ساده تر، ما پروتکل را به عنوان قوانین اولیه بلاک چین و الگوریتم را به عنوان مکانیسمی که قوانین مورد نظر از طریق آن اجرا و رعایت می شوند، تعریف می کنیم.

لازم به ذکر است تکنولوژی بلاک چین علاوه بر استفاده در سیستم‌های مالی می تواند در طیف گسترده‌ای از مشاغل و کسب و کارها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. اما بدون در نظر گرفتن این موضوع، یک شبکه بلاک چین در بستر پروتکلی ساخته خواهد شد که نحوه عملکرد سیستم را مشخص می کند؛ بنابراین، تمامی قسمت‌های مختلف سیستم و کلیه شرکت‌کنندگان در شبکه بایستی از قوانین پروتکل اصلی پیروی کنند.

در نهایت، در حالی که پروتکل تعیین می کند که چه قواعدی وجود دارند، الگوریتم به سیستم می گوید که برای رعایت این قوانین و تولید نتایج مطلوب چه اقداماتی باید انجام دهند.

انواع مختلف الگوریتم‌های اجماع

چندین نوع الگوریتم اجماع وجود دارد. رایج ترین آن‌ها الگوریتم‌های PoW و PoS نام دارند. شایان ذکر است که هر یک از الگوریتم‌های مورد نظر از مزایا و معایب خاص خود برخودار هستند.

الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work (PoW

اولین الگوریتم اجماعی بود که ساخته شد. بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال از این الگوریتم استفاده می کنند. الگوریتم اثبات کار بخش مهمی از فرآیند ماینینگ (استخراج) به شمار می آید.

استخراج PoW شامل تلاش‌های هشینگ‌ بی شماری است، بنابراین قدرت محاسباتی بیشتر به معنای آزمایش‌های بیشتر در ثانیه خواهد بود. به عبارت دیگر، ماینرها با داشتن میزان هش زیاد، شانس بهتری برای یافتن راه حل معتبر برای بلاک بعدی (موسوم به  block hash) خواهند داشت. الگوریتم اجماع PoW اطمینان حاصل می کند که ماینرها تنها توانایی تایید یک بلاک جدید از معاملات را دارند. در نهایت، اگر نودهای توزیع شده در شبکه به اجماع دست پیدا کنند و علاوه بر آن، به توافق برسند که هش بلاک ارائه شده توسط ماینر، اثبات کار معتبری است؛ بلاک جدید به بلاک چین اضافه خواهد شد.

الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake (PoS

الگوریتم اجماع PoS در سال 2011 میلادی به عنوان الگوریتم جایگزین PoW توسعه و راه اندازی شد. اگر چه الگوریتم‌های اجماع اثبات کار و اثبات سهام اهداف مشابهی دارند، اما در عین حال، هر کدام دارای ویژگی‌ها و خصوصیات منحصر به فرد خودشان هستند. به خصوص در طول اعتبار سنجی بلاک‌های جدید.

به طور خلاصه می توان گفت، الگوریتم اجماع Proof of Stake، استخراج PoW را با مکانیسمی که در آن بلاک‌ها با توجه به سهم هر یک از شرکت کنندگان اعتبار سنجی و تایید می شوند؛ جایگزین می کند. اعتبار سنجی هر بلاک به وسیله یک سرمایه گذاری از خود ارز دیجیتال مورد نظر تعیین می شود نه با میزان توان محاسباتی اختصاص یافته شده.

شایان ذکر است که هر سیستم PoS ممکن است الگوریتم را به روش‌های مختلفی اجرا و پیاده سازی کند.

در حال حاضر، بلاک چین اتریوم مبتنی بر الگوریتم PoW است، اما پروتکل Casper در نهایت راه اندازی خواهد شد تا شبکه را از PoW به PoS سوئیچ دهد و هدف آن، افزایش قابلیت مقیاس پذیری شبکه است.

چرا الگوریتم‌های اجماع در حوزه ارزهای دجیتال مهم تلقی می شوند؟

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، الگوریتم‌های اجماع برای حفظ یکپارچگی و امنیت شبکه ارزهای دیجیتال بسیار مهم هستند. الگوریتم‌های اجماع وسیله‌ای برای به توافق رسیدن نودهای توزیع شده محسوب می شوند. توافق بر سر وضعیت فعلی بلاک چین به منظور صحیح کار کردن سیستم اقتصاد دیجیتالی، ضروری است.

الگوریتم اجماع اثبات کار یکی از بهترین راه حل‌های موجود برای مسئله Byzantine Generals است که امکان ایجاد بیت کوین به عنوان یک سیستم Byzantine Fault Tolerant را فراهم می کند. این بدین معنی است که بلاک چین بیت کوین در برابر حملات سایبری همانند حمله 51 درصدی، مقاومت بالایی دارد. دلیل این امر علاوه بر غیر متمرکز بودن شبکه، به دلیل وجود الگوریتم PoW نیز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.