الگوریتم اجماع چیست؟

0 ۲۰۱

در مبحث ارزهای دیجیتال، الگوریتم اجماع از یک نقش بسیار حیاتی در شبکه‌های بلاک‌چین برخوردار است; به طوری که این مفهوم، وظیفه نگهداری، تجمیع و حفظ امنیت این شبکه‌ها و سیستم‌های توزیع شده در آن را بر عهده دارد;در این مقاله به بررسی الگوریتم اجماع خواهیم پرداخت. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

الگوریتم اجماع

الگوریتم اثبات کار” اولین مفهوم اجماع ارزهای دیجیتال بود که ساخته شد;اثبات کار، توسط ساتوشی ناکاموتو طراحی و بر روی بیت‌کوین پیاده‌سازی شد;که در راستای مقابله با مشکلاتی با نام “Byzantine faults” به وجود آمده است;الگوریتم‌های اجماع با پیدایش و توسعه خود توانستند تا یک شرایط منظمی را در شبکه‌های بلاک‌چین برخوردار نمایند; به طوری که کار تصدیق افزوده شدن بلاک‌های جدید در شبکه به یک روال بسیار مطمئن‌تر و ایمن‌تری تبدیل شده است.

تعریف الگوریتم اجماع

الگوریتم اجماع یک نوع مکانیزمی تعریف شده است که در راستای آن یک شبکه بلاک‎چین،بتواند قادر به رسیدن به یک نتیجه و یا به عبارتی قادر به رسیدن به یک اجماع باشد;در نظر داشته باشید که بلاک‎چین‌های غیرمتمرکز به صورت سیستم‌هایی توزیع شده هستند;از طرفی دیگر این سیستم‌های توزیع شده به هیچ نوع مرجع قدرتی وابسته نمی‌باشند.

حال در این چنین شرایطی، هر یک از نودهای موجود در این شبکه،برای تصدیق تراکنش‌های صورت گرفته باید به یک توافق کلی و قابل قبول دست یابند;این دقیقاً همان جایی است که الگوریتم‌های اجماع، وارد عمل می‌شوند.الگوریتم‌های اجماع، تضمین می‌دهند که قوانین مربوط به پروتکل‌ها به درستی تبعیت شده و تمامی تراکنش‌ها نیز در یک حالت کاملاً درستی اتفاق افتاده‎اند;بنابراین نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال به طریق درستی انجام خواهند شد;در واقع در حالت کلی مفهوم الگوریتم اجماع در درون شبکه بدین صورت است;که باید به تعداد مشخص و قابل قبولی از نودها (مثلآً 51 درصد از نودها);در مورد انجام یک انتقال به توافق دسته جمعی دست یابند تا از این رو این انتقال در درون شبکه، قابل انجام باشد.

انواع الگوریتم‌های اجماع

در حال حاضر به تعداد زیادی از الگوریتم اجماع وجود دارند; در میان این موارد، مفاهیم “اثبات کار” و “اثبات سهم” به عنوان معروف‌ترین و در عین حال پرکاربردترین الگوریتم‌های اجماع به شمار می‌روند; البته در نظر داشته باشید; که هر کدام از این الگوریتم‎ها در زمان تلاش برای حفظ تعادل بین امنیت، کارکرد و مقیاس‎پذیری در شبکه، دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می‌باشند; ولی در کل، حضور این دسته برای ادامه حیات شبکه‌های بلاک‌چین بسیار ضروری می‌باشد;در زیر به بررسی کلی الگوریتم‌های اجماع اثبات کار و اثبات سهم، می‌پردازیم.

الگوریتم اجماع اثبات کار

اثبات کار، اولین آنها بود که ساخته شد; توسط بیت‌کوین و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد;  اثبات کار، به عنوان یک جزء اصلی و حیاتی در عملیات ماینینگ به شمار می‌رود.

اثبات کار، وظیفه دارد تا مطمئن شود که ماینرها تنها قادر به تصدیق یک بلاک جدید از تراکنش‌ها و افزودن آن به بلاک‌چین هستند; در واقع این کار تنها در زمان رسیدن به یک توافق و اجماع صورت گرفته بین نودهای شبکه صورت می‌گیرد. نهایت کلام که این مفهوم از بروز کارهای اضافی و غیرمجاز جلوگیری می‌کند.

الگوریتم اجماع اثبات سهم

در سال 2011 در راستای پیدا کردن جایگزینی برای اثبات کار، الگوریتم اجماع اثبات سهم به وجود آمد; هر چند که هر دوی این الگوریتم‌ها، اهداف مشابهی دارند، ولی دارای تفاوت‌هایی اساسی و پایه‌ای با هم هستند; مخصوصاً که این دست از تفاوت‌ها در زمان تصدیق بلاک‌های جدید خود را نشان می‌دهند; در تفاوت با اثبات کار در اثبات سهم، عمل تصدیق و افزوده شدن بلاک‌های جدید در شبکه، بر اساس سهم اعضای شرکت‌کننده در شبکه انجام می‎گیرد.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.