اندیکاتورهای Leading و lagging به چه معنا هستند؟

0 ۸۴

اندیکاتورها!

اندیکاتورهای Leading (پیشرو) و lagging (تاخیری) ابزارهایی هستند که قدرت و ضعف بازارهای مالی و یا اقتصادی را ارزیابی می کنند; به عبارت ساده تر، اندیکاتورهای leading قبل از چرخه اقتصادی یا روند بازار تغییر می کنند; در مقابل، اندیکاتورهای lagging مبتنی بر وقایع قبلی بوده و بینشی درمورد داده‌های تاریخی یک بازار یا اقتصاد خاصی را ارائه می دهند.

به عبارت دیگر، اندیکاتورهای leading یا همان اندیکاتورهای پیشرو; سیگنال‌های پیش بینی شده را ارئه داده و اندیکاتورهای lagging یا همان اندیکاتورهای تاخیری; سیگنال‌هایی که براساس روند قبلی که از قبل در جریان بوده را تولید می کنند; این دو کلاس از اندیکاتورها توسط سرمایه گذاران و ترید کنندگانی که از تجزیه و تحلیل تکنیکال (TA) بهره می گیرند; مورد استفاده قرار گرفته و به آن‌ها برای انجام ترید در بازارهای سهام، فارکس و ارزهای دیجیتال کمک می کنند.

در بازارهای مالی، اندیکاتورهای TA دارای تاریخچه طولانی هستند و استفاده از آن‌ها به دهه‌های ابتدایی قرن بیستم بازمی گردد; ایده این اندیکاتورها ریشه در توسعه و گسترش تئوری داو یا Dow Theory دارد که در سال‌های 1902 و 1929 میلادی اتفاق افتاده است; براساس Dow Theory، حرکت قیمت‌ها تصادفی نبوده و بنابراین می توان با استفاده از تجزیه و تحلیل‌های دقیق، رفتار بازار را پیش بینی کرد.

علاوه بر این‌ها، از اندیکاتورهای Leading و lagging برای نقشه برداری از عملکرد اقتصادی نیز استفاده می شود.

نحوه عملکرد و کار اندیکاتورهای Leading و lagging

اندیکاتورهای Leading

همانطور که گفته شد; اندیکاتورهای leading می توانند اطلاعاتی را درباره روندهایی که هنوز پدیدار نشده‌اند; ارائه دهند. بنابراین از این اندیکاتورها می توان برای پیش بینی رکود اقتصادی یا بهبود بالقوه استفاده کرد. به عنوان مثال در مجوزهای ساخت، خرده فروشی‌ها و عملکرد بازار سهام می توان از این اندیکاتورها بهره گرفت.

با تمام این تفاسیر، اندیکاتورهای leading تمایل دارند جلوتر از چرخه‌های اقتصادی حرکت کنند و به طور کلی برای تجزیه و تحلیل‌های کوتاه مدت و میان مدت مناسب هستند; به عنوان مثال، مجوزهای ساخت می توانند به عنوان نوعی اندیکاتور اقتصادی leading در نظر گرفته شوند; این امکان وجود دارد که آن‌ها; تقاضاهای آتی برای ساخت و ساز و سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات را نشانه بگیرند.

اندیکاتورهای Lagging

برخلاف اندیکاتورهای leading از اندیکاتورهای Lagging برای پیش بینی روندهای موجود استفاده می شود; علاوه بر این، این امکان وجود دارد که این روندها بلافاصله به خودی خود مشهود نباشند; بنابراین، این نوع اندیکاتورها عقب تر از چرخه‌های اقتصادی حرکت می کنند.

به طور معمول، شاخص‌های lagging براساس عملکرد اقتصادی تاریخی یا داده‌های قیمت قبلی; برای انجام تجزیه و تحلیل‌های بلند مدت مورد استفاده قرار می گیرند; به عبارت دیگر، اندیکاتورهای lagging، سیگنال‌هایی را براساس روند بازار یا رویکرد مالی تولید می کنند که از قبل آغاز شده یا مقرر گردیده است.

اندیکاتورهای منطبق

اگر چه این نوع اندیکاتورها در فضای ارزهای دیجیتال از محبوبیت کمتری برخوردار هستند; اما کلاس سومی از اندیکاتورها وجود دارند که به آن‌ها اندیکاتورهای منطبق (Coincident) گفته می شود; اندیکاتورهای منطبق ما بین اندیکاتورهای پیشرو و تاخیری قرار می گیرند; اندیکاتورهای منطبق در زمان واقعی کار کرده و اطلاعاتی را درمورد روند اقتصادی فعلی ارائه می دهند.

به عنوان مثال; یک اندیکاتور منطبق می تواند به وسیله اندازه گیری ساعات کاری گروهی از کارمندان یا میزان تولید بخشی از صنعت خاص مانند تولید یا ماینینگ ایجاد شود.

شایان ذکر است که تعاریف اندیکاتورهای پیشرو، تاخیری و منطبق  همیشه واضح و روشن نیستند; برخی از اندیکاتورها براساس زمینه و روش; ممکن هستند در دسته بندی‌های مختلفی قرار بگیرند; همچنین، این امر در اندیکاتورهای اقتصادی مانند  GDP متداول است.

به طور سنتی، GDP به عنوان یک اندیکاتور تاخیری یا همان lagging در نظر گرفته می شود زیرا براساس داده‌های تاریخی محاسبه می شود; با این حال، در برخی موارد، GDP ممکن است تغییرات اقتصادی تقریبا لحظه‌ای را بازتاب کند که آن را به عنوان اندیکاتور تصادفی در نظر می گیریم.

استفاده در تجزیه و تحلیل‌های تکنیکال

همانطور که اشارع کردیم، اندیکاتورهای اقتصادی بخشی از بازار مالی به شمار می آیند; بسیاری از ترید کنندگان و نمودارها از ابزارهای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می کنند که می توان آن‌ها را به عنوان اندیکاتورهای leading یا lagging تعریف کرد.

در واقع; اندیکاتورهای پیشرو TA، نوعی اطلاعات پیش بینی را ارائه می دهند; این اطلاعات معمولا براساس حجم معاملات و قیمت‌های بازار هستند; این بدین معنی است این امکان وجود دارد; آن‌ها حرکت بازار را نشان دهند که احتمالا در آینده نزدیک اتفاق می افتد; اما مثل هر اندیکاتور دیگری، همیشه دقیق نیستند.

نمونه‌هایی از شاخص‌های leading که در تجزیه و تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می گیرند عبارت اند از:
شاخص مقاومت نسبی (RSI) و RSI استوکاستیک.

از سوی دیگر، اندیکاتورهای تاخیری TA، براساس داده‌های قبلی استوار بوده و به ترید کنندگان بینشی درمورد آنچه که قبلا اتفاق افتاده است، ارائه می دهند; با این وجود، آن‌ها می توانند هنگام شروع روندهای جدید بازار; مفید واقع شوند. به عنوان مثال; هنگامی که روند صعودی تمام شده و قیمت‌ها به پایین تر از یک میانگین متحرک سقوط کنند; این امیر به طور بالقوه می تواند نشانگر شروع روند نزولی باشد.

در برخی موارد این امکان وجود نیز دارد که دو نوع اندیکاتور; در  یک سیستم نموداری واحد وجود داشته باشند; به عنوان مثال، The Ichimoku Cloud از اندیکاتورهای leading و lagging تشکیل شده است.

هنگام استفاده از اندیکاتورهای leading و lagging در تحلیل‌های تکنیکال; هر دوی این اندیکاتورها داری مزایا و معایب خاص خودشان هستند; با پیش بینی روندهای آتی، به نظر می رسد که اندیکاتورهای leading بهترین فرصت را برای ترید کنندگان ارائه می دهند; مسئله‌ای که در این میان وجود دارد این است که اغلب اندیکاتورهای leading; سیگنال‌های گمراه کننده‌ای را تولید می کنند.

در همین حال، اندیکاتورهای lagging قابل اعتمادتر هستند زیرا با داده‌های قبلی بازار; به وضوح تعریف می شوند; با این وجود، روند نزولی اندیکاتورهای lagging، واکنش با تاخیر آن‌ها در برابر حرکات بازار است; گاهی اوقات، این امکان وجود دارد که سیگنال‌ها دیر ظاهر شوند تا یک موقعیت مطلوب تری برای ترید کنندگان ایجاد شود; علاوه بر این، سود بالقوه کمتری نیز حاصل خواهد شد.

استفاده در اقتصاد کلان

علاوه بر استفاده از اندیکاتورها برای ارزیابی روندهای قیمت بازار; می توان از آن‌ها برای تحلیل روندهای اقتصاد کلان نیز استفاده کرد; اندیکاتورهای اقتصادی از اندیکاتورهایی که برای تجزیه و تحلیل تکنیکال استفاده می شوند; متفاوت هستند اما با این حال، آن‌ها را می توان به طور گسترده به دو دسته اندیکاتورهای leading و lagging طبقه بندی کرد.

علاوه بر نمونه‌های قبلی ذکر شده; سایر اندیکاتورهای leading شامل خرده فروشی‌ها، قیمت املاک و میزان فعالیت تولید؛ می شوند; به طور کلی فرض بر این است که اندیکاتورهای مورد نظر; فعالیت اقتصادی آتی را تحریک می کنند یا حداقل بینش‌های پیش بینی کننده ای را ارائه می دهند.

دو نمونه کلاسیک دیگر از اندیکاتور‌های lagging کلان اقتصادی شامل نرخ بیکاری و نرخ تورم هستند; در کنار GDP و CPI، این اندیکاتورها معمولا برای مقایسه و ارزیابی سطح توسعه کشورهای مختلف; مورد استفاده قرار می گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

منبع : Binance-Academy

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.