انواع کیف پول دیجیتال را درست بشناسیم!

0 ۳۹

در اصل کیف پول دیجیتال چیست؟

به طور خلاصه، کیف پول دیجیتالی ابزاری است که می توان از آن برای تعامل با شبکه بلاک چین استفاده کرد; انواع کیف پول‌های دیجیتالی وجود دارند که می توانند به سه گروه تقسیم بندی شوند; نرم افزاری، سخت افزاری و کیف پول‌های کاغذی; علاوه بر این، براساس مکانیسم کاری این کیف پول‌های دیجیتالی; این امکان وجود دارد که به عنوان کیف پول‌های گرم و یا سرد نیز معرفی شوند.
بیشتر ارائه دهندگان کیف پول‌های دیجیتالی مبتنی بر نرم افزار هستند که سبب می شود; کاربرد و استفاده از کیف پول‌های نرم افزاری راحت تر و مناسب تر از کیف پول‌های سخت افزاری باشد; با این حال; کیف پول‌های سخت افزاری تمایل دارند که به عنوان مطمئن ترین و ایمن ترین جایگزین تلقی شوند; از سوی دیگر، کیف پول‌های کاغذی وجود دارند که در حال حاضر; استفاده از آن‌ها منسوخ شده و نامطمئن هستند.

نحوه عملکرد کیف پول دیجیتال

برخلاف تصور رایج، کیف پول‌های دیجیتالی واقعا ارزهای دیجیتال را ذخیره نمی کنند; در مقابل، این کیف پول‌ها; ابزارهای مناسبی را به منظور تعامل با بلاک چین ارائه می دهند; به عبارت دیگر، کیف پول‌های دیجیتالی می توانند اطلاعات لازم برای ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را از طریق معاملات بلاک چین ایجاد کنند; چنین اطلاعاتی شامل یک یا چند کلید عمومی وخصوصی می شود.

علاوه بر این، کیف پول‌های دیجیتالی دارای یک آدرس هستند که براساس کلیدهای عمومی و خصوصی تولید می شوند; افراد و کاربران می توانند آدرس خود را به منظور دریافت وجوه به اشتراک بگذارند; اما هرگز نباید کلیدهای خصوصی خود را آشکار کنند.

کاربران می توانند از طریق کلید خصوصی به ارزهای دیجیتال خود دسترسی پیدا کنند; بنابراین، اگر کامپیوتر و گوشی کاربران در معرض خطر قرار بگیرند; این افراد می توانند از طریق دستگاه‌های دیگر به وجوه خود دسترسی پیدا کنند (تا زمانی که کاربران به کلید خصوصی خود دسترسی داشته باشند); همچنین، کوین‌ها از یک آدرس به آدرس دیگر انتقال پیدا کرده و هیچ گاه از بلاک چین خارج نمی شوند.

کیف پول‌های گرم در برابر کیف پول‌های سرد

همانطور که اشاره کردیم، این امکان وجود دارد که کیف پول‌های دیجیتالی براساس عملکردشان به عنوان کیف پول‌های سرد و یا گرم در نظر گرفته شوند.
کیف پول گرم، کیف پولی است که به اینترنت متصل می شود; به عنوان مثال، زمانی که یک کاربر در صرافی رمزارز Binance یک حساب کاربری ایجاد می کند و وجوه خود را به کیف پول دیجیتالی ارسال می کند; وجوه خود را در کیف پول صرافی رمزارز Binance سپرده گذاری می کند.

تنظیم و به کارگیری کیف پول‌های گرم آسان بوده و به سرعت می توان به وجوه خود دسترسی پیدا کرد و این نوع کیف پول‌ها برای استفاده ترید کنندگان; مناسب تلقی می شوند.
در طرف دیگر، کیف پول‌های سرد هیچ ارتباطی با اینترنت ندارند. در مقابل; آن‌ها از یک ابزار فیزیکی برای ذخیره کلیدها به صورت آفلاین استفاده می کنند; در نهایت، دربرابر هک‌های آنلاین مقاوم خواهند بود; به این ترتیب، کیف پول‌های سرد برای ذخیره کوین‌های دیجیتالی، ابزاری مطمئن تر محسوب می شوند.

صرافی رمزارز Binance به منظور محافظت از وجوه و سرمایه کاربران; تنها درصد کمی از کوین‌ها را در کیف پول‌های گرم خود نگه داری می کند. بیشتر کوین‌ها به صورت ذخیره سازی سرد ذخیره می شوند و از اینترنت جدا هستند.

کیف پول‌های نرم افزاری

کیف پول‌های نرم افزاری انواع مختلفی دارند که هر کدام; دارای ویژگی‌های منحصر به فرد خودشان هستند; بیشتر این نوع کیف پول‌ها; متصل به اینترنت (کیف پول گرم) هستند; مهم ترین و رایج ترین کیف پول‌های نرم افزاری عبارت اند از: کیف پول‌های دیجیتالی وب، دسکتاپ و موبایل.

کیف پول دیجیتال (تحت) وب:

کاربران می توانند از طریق کیف پول دیجیتال تحت وب و با استفاده از رابط مرورگر به بلاک چین دسترسی پیدا کنند; بدون این که نیاز به نصب و یا دانلود برنامه‌ای داشته باشند.

در بیشتر موارد، کاربران می توانند یک کیف پول دیجیتالی جدید ایجاد کرده و برای دسترسی به آن از یک رمزعبور شخصی استفاده کنند; با این حال، برخی از ارائه دهندگان خدمات; کلیدهای خصوصی را از طرف کاربران; کنترل و نگه داری می کنند. اگر چه این اقدام برای کاربران بی تجربه مناسب به نظر می آید; اما در واقع یک کار ریسک پذیری است; برای رفع این مشکل; در حال حاضر بسیاری از کیف پول‌های دیجیتالی تحت وب این امکان را به کاربران می دهند تا کلیدهای خود را مدیریت و کنترل کنند.

بنابراین، قبل از انتخاب کیف پول دیجیتال بهتر است رویکردها فنی آن‌ها را بررسی کرد.

کیف پول دیجیتال دسکتاپ:

همانطور که از نام این کیف پول مشخص بوده; کیف پول دیجیتالی دسکتاپ نرم افزاری است که کاربران باید آن را دانلود کرده و بر روی کامپیوتر خود نصب کنند; برخلاف برخی از کیف پول‌های دیجیتالی تحت وب، کیف پول‌های دسکتاپ این امکان را به کاربران می دهند تا کلیدها و وجوه خود را به طور کامل کنترل کنند.

کاربران هنگامی که یک کیف پول دسکتاپ جدید تولید می کنند; فایلی با نام wallet.dat بر روی کامپیوترشان ذخیره می شود; این فایل، حاوی اطلاعات کلید خصوصی برای دسترسی به ارزهای دیجیتال است; بنابراین باید به خوبی رمزگذاری شوند.
به طور کلی; کیف پول‌های دیجیتالی دسکتاپ ایمن تر از کیف پول‌های دیجیتالی تحت وب به شمار می آیند; اما کاربران قبل از هرگونه اقدامی باید کامپیوترهای خود را از ویروس‌ها و بدافزارها حذف کنند.

کیف پول‌ دیجیتال موبایل:

کیف پول‌ دیجیتال موبایل تقریبا شبیه به کیف پول‌های دیجیتالی دسکتاپ عمل می کنند اما این نوع کیف پول; به طور خاص برای گوشی‌های همراه طراحی شده‌ است; استفاده از کیف پول‌های دیجیتالی موبایل راحت بوده و به کاربران اجازه می دهد تا ارزهای دیجیتال خود را از طریق کدهای QR ارسال و یا دریافت کنند.

در نهایت; کیف پول‌های دیجیتالی موبایل برای انجام معاملات روزانه و پرداخت‌ها مناسب بوده و این عوامل سبب خواهند شد که کیف پول دیجیتالی موبایل به ابزاری مناسب برای خرج کردن بیت کوین; BNB و سایر ارزهای دیجیتال در جهان تبدیل شوند.

Trust Wallet یکی از بهترین و برجسته ترین کیف پول‌ دیجیتال موبایل است.

کیف پول‌های سخت افزاری:

کیف پول‌های سخت افزاری; دستگاه‌های فیزیکی-الکترونیکی هستند که از تولید کننده عدد تصادفی (RNG) برای تولید کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می کنند; سپس کلیدها در خود دستگاه که به اینترنت متصل نبوده; ذخیره می شوند.
در حالی که کیف پول‌های سخت افزاری امنیت بیشتری در برابر حملات آنلاین ارائه می دهند; اما در صورت صحیح اجرا نشدن سیستم عامل، خطراتی ایجاد خواهند شد.
برای کاربرانی که قصد دارند برای مدت زمان طولانی ارزهای دیجیتال خود را نگه داری کنند و یا مقادیر زیادی ارز دیجیتال ذخیره کنند; استفاده از کیف پول‌های سخت افزاری برای آن‌ها مناسب تر خواهد بود; در حال حاضر; بیشتر کیف پول‌های دیجیتالی سخت افزاری این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا یک کد PIN برای محافظت از دستگاه خود تنظیم کنند.

کیف پول‌های کاغذی:

کیف پول دیجیتالی کاغذی، قطعه کاغذی است که بر روی آن، آدرس ارزهای دیجیتال و کلید خصوصی آن‌ها به صورت فیزیکی و به شکل کدهای QR; چاپ می شوند. سپس; این کدها را برای انجام معاملات می توان اسکن کرد.

برخی از وبسایت‌های کیف پول دیجیتالی کاغذی این امکان را به کاربران می دهد که کدهای آن‌ها را دانلود کرده تا در هنگام آفلاین بودن; آدرس و کلیدهای جدید تولید کنند; در نهایت، این نوع کیف پول در برابر حملات آنلاین مقاوم بوده و ممکن است جایگزین مناسبی برای ذخیره سازی سرد به شمار بیاید; اما با این حال، استفاده از کیف پول‌های کاغذی خطرناک بوده و نباید از آن‌ها استفاده کرد.
یکی از عمده ترین نقص‌هایی که به این نوع کیف پول دیجیتالی وارد می شود این است که برای ارسال بخشی از وجوه مناسب نیستند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.