عوامل تاثیرگذار بر روی بازار ارز دیجیتال

0 ۶۳۹

بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارز دیجیتال تاکنون توجه بسیاری را به خود جذب کرده و محبوبیت فراوانی را بین مردم به دست آورده است.
بسیاری از سرمایه گذاران علاقه‌ی زیادی برای ورود به بازار ارزهای دیجیتال دارند; اما در این بین خطراتی نیز وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود; بنابراین، مهم است که به عوامل تاثیرگذار توجه داشته و همیشه درموردشان آگاهی داشته باشیم;همچنین پویایی نرخ ارزها به وسیله‌ی میزان موجودی و تقاضا تعین می شوند;با تمام این تفاسیر، لازم است عوامل تاثیرگذار (کوتاه مدت یا بلند مدت) بر روی بازار شناسایی و شناخته شوند!!!

اخبار

رسانه‌ها، یکی از مهم ترین عوامل شناخته شده‌ی عمومی هستند;اخبار‌ها می تواند باعث ترس، وحشت و حتی ناامیدی در بین عموم شوند;تاثیر مستقیم اخبار در بازار، به وسیله‌ی رویدادهای برجسته در جهان نشان داده شده‌اند;ممنوعیت ICO در چین در سال 2017 میلادی را به یاد دارید؟ وحشت به وجود آمده منجر به سقوط قیمت بیت کوین از 5000 دلار به 3000 دلار شد.

این عامل; به عامل‌های کوتاه مدت مربوط است. اخبار در ماهیت منابع خود متفاوت هستند:
  • سیاسی
  • سیستماتیک.

بنابراین، نه تنها باید به دنبال آخرین تحولات و اتفاقات موجود در اخبار بود بلکه می توان از این طریق در قیمت‌ها بازار ارزهای دیجیتال نیز دستی برد!!!!

عامل ترس

رهبران اصلی این تفکر را دارند که می توانند از طریق  FOMO (ترس از فرصت از دست رفته) و FUD (ترس و عدم اطمینان) بازار را تحت کنترل خود درآورند.
همچنین فعالیت‌ غول‌های مالی; به عنوان یک کاتالیزور در جهش و سقوط قیمت‌ها، عمل می کند;بدین صورت باعث کاهش یا افزایش قیمت‌های موجود در بازار می شوند.

نفوذ متقابل

در مقایسه با تغییر قیمت ارزهای بزرگ دنیا، این نکته حایز اهمیت است که برخی از ارزهای دیجیتال در یک بسته‌ی نرم افزاری قرار دارند;این جابه جایی در نمودارهای روزانه قابل مشاهده است; زمانی که آلت کوین‌ها دقیقا حرکت بیت کوین را تکرار می کنند; رمزارز بیت کوین به عنوان یک رهبر و پشتیبان در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال عمل می کند;در بعضی از موارد، منابع موجودی از آلت کوین‌ها به بیت کوین تغییر مسیر می دهند درنتیجه این حرکت باعث رشد خوبی در زمینه‌ی آلت کوین‌ها می شود.
در هر صورت، این اتفاق یک استثناء بوده و با پویایی کلی، رابطه‌ی معکوسی دارد.

پیشرفت تکنولوژی

در شکل گیری اصول موجود در بازار، نمی توان تاثیرات حاصل از تکنولوژی را نادیده گرفت;پلتفرم‌های جدید، تاثیر شدیدی بر روی علاقه‌ی سرمایه گذاران به سرمایه گذاری و رشد بلند مدت دارایی‌ها داشته‌اند;رشد بازار ارزهای دیجیتال مشروط به مخالفت با پایه‌های اقتصادی سنتی است.
تلاش برای مستقل بودن، ناشناس بودن، امنیت و سرعت، ایجاد معاملات ارزان تر و … عوامل محکمی برای توسعه‌ی بازار ارزهای دیجیتال است;بنابراین، این شیوه باعث بهبودی و کارآمدتر شدن کسب و کارها می شود.
اگر فریم ورک‌های قانونی و مقررات بازار ارز دیجیتال ثابت شوند; بازار ارزهای دیجیتال گام جدیدی به سوی سیستم اقتصادی جهانی برمیدارد.

پیش بینی نتایج چنین تغییراتی، غیرممکن است.

عوامل و متغیرهای زیادی بر روی بازار ارز دیجیتال تاثیر دارند که باعث می شوند رسیدن به یک نتیجه‌ی قطعی; غیرممکن شود;بنابراین با شرایط موجود می توان انتظار یک شکست کامل یا نوآوری جدید در اقتصاد و تکنولوژی داشت!!

فاکتور سیاسی

اخبار هشدار دهنده، یکی از عوامل تشنج کوتاه مدت موجود، در بازار ارزهای دیجیتال است;اما وضعیت حاد سیاسی می تواند حوزه‌ی ارزهای دیجیتال را به طور کامل، بی ثبات کند;بیانیه‌های کشور کره جنوبی مبنی بر خاتمه دادن به کار صرافی‌ها در این کشور، باعث کاهش شدیدی در قیمت ارزهای دیجیتال شد!
اما این نکته را همیشه باید در نظر گرفت که رسانه‌ها اغلب بی ملاحظه هستند و همیشه دیدگاه‌های عینی را بیان نمی کنند!! مقررات سیاسی می توانند ضربه‌ی شدیدی به بازار وارد کرده و باعث خروجی جهانی از این حوزه شوند;نمونه‌ای از این رویداد، ممنوعیت ماینینگ در کشور چین است;صنعت ماینینگ در این کشور، سهم بزرگی را در تعداد استخر‌های ماینینگ موجود دارد.
درنتیجه، سرمایه بزرگی در این محل متمرکز شده که ممکن است باعث رکود بلند مدتی در بازار ارزهای دیجیتال شود.

با این حال، تصویب مقرراتی در این حوزه، به رشد بازار ارزهای دیجیتال کمک بزرگی خواهد کرد;به عبارت دیگر، تصویب مقررات، نشانه‌ای برای محافظت از دارایی‌های موجود بوده که باعث ریسک پذری بیشتر سرمایه گذاران می شود.

فاکتور اقتصادی

به دلیل بی ثباتی مالی در جهان، افراد به دنبال روش‌ها و شیوه‌های دیگری هستند;در این بین باید به عوامل اقتصادی دیگری مانند کاهش ارزش پول، تورم و وابستگی موجود نیز توجه کرد;در حال حاضر، بازار ارزهای دیجیتال جوان و آسیب پذیر است!
نوسانات شدید، تاثیر منفی بر به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش انجام پرداخت‌ها خواهد داشت;شرکت‌های مالی سنتی و فیات در بعد اقتصادی، محافظه کارانه هستند.
علی رغم توسعه‌ی تکنولوژی و ساده سازی معاملات مالی; ساده سازی بسیاری از رویکردها مانند مدیریت متمرکزسازی، پیچیدگی در انجام معاملات کوچک و … هنوز باقی مانده اند;تکنولوژی‌های جدید، اثرمتقابل ساختارها و سازه‌ها را ساده می کند اما باعث تغییر اصول نمی شوند;اما بازار ارزهای دیجیتال ترکیبی از شیوه‌های مختلف بوده که می تواند تمام سطوح موجود در سیستم اقتصادی را تغییر دهد.

عرضه و تقاضا

نرخ ارزهای دیجیتال به توازن میان عرضه و تقاضا بستگی دارد (این یک قانون در بازار است); هنگامی که یک رمزارز از محبوبیت زیادی برخوردار باشد; میزان تقاضا برای خرید و دریافت آن رمزارز زیاد شده و به تبع آن نیز; قیمت رمزارز مورد نظر افزایش پیدا می کند; همینطور بالعکس، اگر میزان عرضه بالا باشد و تقاضا کم باشد; قیمت کاهش پیدا می کند. علاوه بر این‌ها; تغییرات سریع در توازن میان عرضه و تقاضا باعث ایجاد نوسانات زیادی در قیمت‌ها خواهد شد.

مقررات و تنظیمات مربوط به ارزهای دیجیتال

این عامل، یکی از مهم ترین عواملی است که می تواند تاثیر جدی و مهمی بر قیمت ارزهای دیجیتال و شرایط موجود در بازارهای مربوطه بگذارد; هر اخبار و اطلاعاتی در این زمینه مانند ممنوعیت به کارگیری ارزهای دیجیتال و یا استفاده از آن‌ها به عنوان یک ابزار پرداختی می تواند بر روی نرخ ارزهای دیجیتال تاثیرگذار بگذارد.

حملات سایبری و حمله هکران

هیچ واکنش مثبتی از شنیدن این گونه خبرها حاصل نخواهد شد; گزارش‌هایی مبنی بر انجام حملات سایبری; احتمالا می توانند قیمت ارزهای دیجیتال را کاهش دهند; همچنین، تبعات چنین اقدامات و حملاتی به میزان محبوبیت رمزارز مورد نظر و وبسایتی که مورد حمله سایبری قرار گرفته است، بستگی دارد.

لیست کردن و افزودن کوین‌ها به صرافی‌های رمزارز برتر

لیست کردن ارزهای دیجیتال و همچنین حذف آن‌ها، سبب ایجاد تغییراتی در قیمت‌ رمزارزها خواهد شد; هر اطلاعاتی مبنی بر افزوده شدن هر نوع رمزارز جدیدی به صرافی‌های مورد نظر; سبب افزایش تقاضا برای خرید آن رمزارز خواهد شد; در بیشتر موارد با افزودن یک رمزارز جدید به صرافی‌های ارز دیجیتال; میزان محبوبیت رمزارز مورد نظر افزایش پیدا می کند و به تبع آن نیز نقدینگی آن بالا می رود; بنابراین، لیست کردن و افزودن یک رمزارز به یک صرافی; اتفاق مثبتی است که می تواند منجر به افزایش قیمت آن رمزارز شود.

اعمال فشارهای سازمان یافته و برنامه ریزی شده بر روی بازارهای ارز دیجیتال

این عامل چندین عامل دیگر را هم در بر می گیرد; به عنوان مثال، انجام یک حمله هماهنگ به بازار ارزهای دیجیتال همراه با پخش اخبار منفی و ایجاد وحشت و ترس که همه با برنامه ریزی انجام شده‌اند; می توانند بر روی بازارهای مربوط تاثیر زیادی بگذارند.
در این شرایط، بازار باید تنظیم مجدد شود. این گونه حملات و فشارهای سازمان یافته به حدی پرقدرت انجام می شوند که نه گاوها و نه خرس‌ها; هیچ کدام توانایی نگه داری بازار را ندارند.
در این شرایط، برای انجام یک اقدامات منسجم به منظور کنترل بازار; به صدها میلیون دلار سرمایه نیاز است; این اتفاقات تنها ناشی از یک موضوع هستند: ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند اما بازارهای مرتبط به آن‌ها، این گونه نیستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.