آیا می‌توانم ارز دیجیتالی که انتقال دادم را برگردانم؟

0 ۶۰

نقل و انتقالات

در بسیاری از نقل و انتقالات مالی صورت گرفته در مورد ارزهای دیجیتال، طرفین درگیر در انتقال صورت گرفته; با هم هماهنگ بوده و آدرس مقصد قبل از شکل‌گیری انتقال مالی توسط فرستنده و با هماهنگی گیرنده چندین بار چک شده و مرور می‌شود;پس در اصل در یک انتقال صورت گرفته که طرفین درگیر همدیگر را می‌شناسند; و یک انتقال صورت گرفته است، دلیلی بر اشتباه و یا خطا بودن انتقال ارز دیجیتال وجود ندارد.

از طرف دیگر یک حالت دیگر هم هست که ممکن است فرد فرستنده ارز دیجیتال;آدرس کیف پول گیرنده را به اشتباه وارد کند. در این شرایط چه اتفاقی می‌افتد؟
آیا ارز دیجیتال به اشتباه به حساب یک فرد دیگر منتقل می‌شود؟
آیا در صورت انتقال ارز دیجیتال امکان بازگشت دادن آن وجود دارد؟
یا این که اصلاً در صورت اشتباه وارد کردن آدرس کیف پول گیرنده، انتقالی صورت می‌گیرد؟

این‌ها سوالاتی هستند که قصد داریم در ادامه این مقاله;مورد بررسی قرار داده و به آن‌ها پاسخ دهیم; اگر شما هم دنبال پاسخ این سوالات هستید;پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

شکل‌گیری یک تراکنش ارز دیجیتالی

در ابتدا برای داشتن درک بهتری از انتقالات مالی صورت گرفته در ارزهای دیجیتال;توجه خود را به شکل‌گیری یک تراکنش ارز دیجیتالی معطوف می‌کنیم;در نظر داشته باشید که در یک تراکنش ارز دیجیتالی، فرد فرستنده;آدرس کیف پول گیرنده را در اختیار دارد;حال فرستنده مقدار مشخصی از ارز دیجیتال درون کیف پول خود را مشخص کرده و با وارد کردن آدرس کیف پول گیرنده، عملیات انتقال ارز دیجیتال شروع می‌شود.

در این بین، این اقدام به انتقال به عنوان یک درخواست;در شبکه‌ی مربوط به ارز دیجیتال مدنظر تلقی شده و مکانیزم‌های صحت‌سنجی برای درستی انتقال و تأیید آن شروع به کار می‌کنند; حال در صورت تأیید شبکه، این انتقال با موفقیت صورت می‌گیرد و آن مقدار مشخص شده از ارز دیجیتال وارد کیف پول طرف گیرنده می‌شود.

توانایی طرفین درگیر در شکل‌گیری تراکنش

در طی عملیات انتقال ارز دیجیتال بین فرستنده و گیرنده، این دو شخص به جز فعال‌سازی مقدمات انتقال کار چندان زیادی انجام نمی‌دهند;گیرنده که فقط آدرس کیف پول خود را به فرستنده داده و ارز دیجیتال را دریافت می‌کند;فرستنده هم عملیات شروع انتقال را با وارد کردن حجم ارز دیجیتال انتقالی و آدرس گیرنده شروع می‌کند;بقیه مراحل انتقال هم توسط شبکه مربوط به آن ارز دیجیتال تأیید شده و صورت می‌گیرد.

بررسی امکان برگشت و یا حذف تراکنش صورت گرفته

در نظر داشته باشید که ممکن است فرد بعد از انتقال ارز دیجیتال به حساب فرستنده پشیمان شود;باید گفت که عملاً امکانی برای برگشت مقدار انتقال داده شده وجود ندارد;مگر این که شما با طرف گیرنده ارتباط صمیمانه‌ای داشته باشید ;از وی بخواهید که مبلغ را برای شما برگشت بزند; ولی در صورتی که با طرف گیرنده آشناییت نداشته باشید; بهتر است که با ارز دیجیتالی که به گیرنده فرستاده‌اید، برای همیشه خداحافظی نمایید; به غیر از این مورد، امکان برگشت و یا کنسل نمودن مقدار ارز دیجیتال فرستاده شده، وجود ندارد.

آیا شکل‌گیری یک انتقال اشتباه ممکن است 

حال سناریوی دیگری را در نظر بگیرید.
شما آدرس طرف گیرنده را در اختیار دارید.ولی این آدرس را اشتباه وارد می‌کنید;در این رابطه باید گفت که بیش‌تر ارزهای دیجیتال موجود در پلتفرم،نسبت به اشتباه وارد شدن آدرس از خود واکنش نشان می‌دهند;بدین صورت که آدرس کیف پول یک عبارت رشته‌ای طولانی بوده و هر ارز دیجیتالی با داشتن مکانیزم checksum مربوط به خود; درست یا غلط بودن آدرس وارد شده را چک می‌کند; در این بین در صورتی که آدرسوارد شده، از نظر نتایج بدست آمده از checksum اشتباه باشد; عملاً اجازه‌ای به شما برای فرستادن ارز دیجیتال مدنظر داده نخواهد شد; ومعمولاً پیغامی در رابطه با اشتباه بودن آدرس وارد شده به فرستنده نمایش داده خواهد شد; البته مکانیزم checksum توضیح داده شده، در مورد برخی از ارزهای دیجیتال نسبت به سایر موارد بسیار قوی‌تر می‌باشد; بدین صورت که در برخی از ارزهای دیجیتال اصلاً اشتباه وارد شدن آدرس کیف پول گیرنده معنی نداشته و در برخی دیگر از ارزهای دیجیتال هم این اتفاق اشتباه بسیار به ندرت صورت می‌گیرد.

راه‌های اجتناب از انتقال اشتباه ارز دیجیتال

  • افزایش دقت

از جمله توصیه‌هایی که در انتقال ارز دیجیتال داده می‌شود; این است که آدرس طرف گیرنده را به دقت و برای چندین بار مرور کنید و سپس نسبت به فرستادن ارز دیجیتال اقدام کنید.

  • آدرس QR مربوط به کیف پول

شما در یک انتقال ارز دیجیتال مدنظر خود، می‌توانید از کدهای QR مخصوص به آن ارز دیجیتال استفاده کنید که بسیار ایمن‌تر و راحت‌تر از وارد کردن مستقیم آدرس طرف گیرنده می‌باشد; در واقع در این کار باید آدرس QR مربوط به کیف پول طرف گیرنده را اسکن کنید; با این کار میزان اشتباه فرد فرستنده در وارد کردن آدرس درست فرد گیرنده عملاً به صفر می‌رسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوینعضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.