آیا بیتکوین یک ارز، اوراق بهادار، دارایی و یا یک کالا است؟

0 ۶۴

در حقیقت، بیتکوین چیست؟؟

در واقع با توجه به عدم وجود فیزیکی، نوسانات قیمتی چشمگیر و برابر بودن تعداد طرفداران و مخالفان بیت کوین;  تعریف آن (بیت کوین) و سایر ارزهای دیجیتال کار ساده‌ای نخواهد بود!! با حرکت نهادهای دولتی به سمت پیاده سازی مقررات; در صورتی این انقلاب دیجیتال بر بازارهای جهانی تسلط پیدا خواهد کرد که به اصطلاح آب‌های گل آلود اطراف آن; شفاف سازی شوند!

چگونه می توان پدیده‌ای را که تنها یک دهه از ظهور آن می گذرد را به درستی تعریف کرد؟

 علاوه بر این; آژانس‌های دولتی در ایالات متحده آمریکا هم با ارائه یک تعریف، موافق نیستند;اما در نهایت، استدلال‌هایی برای طبقه بندی ارزهای دیجیتال ارائه می شود که در این مقاله به توضیح هر یک از این طبقه بندی‌ها خواهیم پرداخت; اگر چه در این مقاله، تمرکز اصلی ما بر روی بیت کوین است; اما این سنجش بر روی تمامی ارزهای دیجیتال اعمال می شود.

آیا بیتکوین یک ارز (پول) است؟

استدلال موافق (این نوع طبقه بندی):

بیت کوین زمانی که در سال 2009 میلادی راه اندازی شد; به عنوان یک ارز در نظر گرفته شد و از آن زمان تاکنون; در قالب روش پرداخت در حال پذیرش (به طور مداوم) بوده است; شرکت‌های برقی ژاپنی و برخی از برندهای تجاری ایالات متحده آمریکا از قبیل Overstock، Subway و Microsoft بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت برای قبوض مصرف کنندگان خود در نظر می گیرند; برای خرده فروشانی که وجوه و زیرساخت‌هایی برای انطباق دارند; سیاست مورد نظر منطقی به شمار می آید.

استدلال مخالف:

از منظر وزارت خزانه داری آمریکا، بیت کوین از آنجایی که دارای عدم ثبات نسبی در مقایسه با ارزهای فیات بوده; تاکنون مانند یک ارز عمل نکرده است; به عنوان مثال، بیت کوین در سال 2017 میلادی از 1,000 دلار به 20,000 دلار افزایش قیمت پیدا کرد و در نهایت; دوباره به قیمت 14,000 دلار رسید; با این حال، ارزهای دیجیتالی وجود دارند که به ارزهای فیاتی همچون دلار آمریکا متصل هستند.

آیا بیتکوین یک اوراق بهادار است؟

استدلال موافق:

براساس Howey Test که به وسیله کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا  (SEC) مورد استفاده قرار گرفته است; یک دارایی زمانی اوارق بهادار در نظر گرفته می شود که سرمایه گذاران با انتظار معقول از سود حاصل از تلاش‌های مدیریتی دیگران; در آن سرمایه گذاری انجام دهند; طبق اظهارات SEC، این تعریف در بسیاری از ICOها اعمال می شود و از نظر عملکرد; بسیاری از سرمایه گذاران به دلیل اینکه ارزهای دیجیتال را به عنوان سهام در نظر می گیرند; اقدام به خرید این ارزها می کنند.

استدلال مخالف:

SEC میان بیت کوین و اتر در مقایسه با ICOهای دیگری که به بازار سرازیر شده‌اند; تمایز و تفاوت قائل شده است; نکته اصلی این است بیت کوین و اتر هر دو غیرمتمرکز هستند و در این میان هیچ مدیر و ناظری وجود ندارد; این در حالی است که بسیاری از ICOهای دیگر; ویژگی ارزهای دیجیتال را برجسته می کنند و به منظور برطرف ساختن یک مشکل خاص راه اندازی شده‌اند و توسط یک نهاد و یا شرکت نیز مدیریت می شوند; پس، بیت کوین و اتر اواراق بهادار نیستند.

آیا بیتکوین یک کالا است؟

استدلال موافق:

Jeff Currie، رئیس تحقیقات کالاهای Goldman Sachs، بیت کوین را به عنوان یک کالا معرفی می کند زیرا هیچ نوع بدهی و تعهداتی ندارد. Currie بیت کوین را با طلا مقایسه می کند زیرا به موجودیت واحدی پاسخگو نیست; برخلاف ارز فیات دلار که در نهایت به دولت ایالات متحده آمریکا باز می گردد; کارشناسان حقوقی Case Western Reserve Law Review اذعان داشته‌اند از آنجایی که ارزهای دیجیتال به عنوان یک نوع پول در میان کاربران خود عمل می کند; این ارزها عملکردی مشابه همچون طلا که یک کالا است; دارند. همچنین، کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالا (CFTC) در سال 2015 میلادی اظهار کرده است؛ ارزهای دیجیتال، کالا به شمار می آیند.

استدلال مخالف:

به منظور طبقه بندی به عنوان کالا، بیت کوین باید از ارزش استفاده برخوردار باشد; به عنوان مثال، ذرت یک کالا است زیرا انسان‌ها و دام‌ها آن را می خورند; فولاد یک کالا تلقی می شود زیرا یک عنصر اصلی در ساخت هزاران اقلام و موارد است; با این تفاسیر، بیت کوین ذاتا چه ارزش استفاده‌ای دارد؟

آیا بیت کوین یک دارایی است؟

استدلال موافق:

IRS در سال 2014 میلادی برای اولین بار و به صورت رسمی ارزهای دیجیتال را برای اهداف مالیاتی به عنوان یک دارایی معرفی کرد; این خبر، خبر خوبی برای سرمایه گذاران بلند مدت بود زیرا بدین معنی است که ارزهای دیجیتال می توانند بر مبنای مالیات معوق در حساب بازنشستگی سرمایه گذاری شوند.

دارایی باید:
  • تعریف پذیر باشد.
  • قابل شناسایی توسط اشخاص ثالث باشد.
  • دارای قابلیت اتخاذ توسط اشخاص ثالث باشد.
  • تا حدودی دوام و پایداری داشته باشد.
استدلال مخالف:

قانون اخذ مالیات از حساب خارجی (FATCA) به طور ویژه صرافی‌ها و مبادلات ارزهای دیجیتال را به عنوان موسسات مالی ذکر می کند; این روند نشان می دهد که آن‌ها، پلتفرم‌هایی برای مبادله ارزها و یا کالاها هستند; در نهایت، طبقه بندی ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی مانع از پذیرش و اتخاذ گسترده آن خواهد شد زیرا در حال حاضر سرمایه گذاران بایستی مالیات فروش کوین‌های خود را پرداخت کنند; علاوه بر این، سرمایه گذاران دارای مالیات سود برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت‌شان نیز هستند.

با تمام این تفاسیر، بیتکوین چیست؟

بیتکوین در تمام مراحل رشد خود از همه طرف محاصره شده است. در تمام این سال‌ها، بحث‌های زیادی پیرامون اینکه آن را باید به عنوان یک ارز، کالا، اوراق بهادار و یا دارایی طبقه بندی کرد، وجود دارد. در نهایت، این مسئولیت برعهده نهادهای دولتی و تاحدی جوامع رمزنگاری است تا طبقه بندی بیت کوین و ارزهای دیجیتال را به طور واضح مشخص کنند. این امر نه تنها ثبات را برای بیت کوین و کوین‌های دیجیتالی فراهم می کند، بلکه تعریف می کند که چگونه مالیات به آن‌ها تعلق می گیرد، چگونه تنظیم خواهند شد، چگونه انتقال پیدا خواهند کرد و در آخر چگونه توسط جامعه برای پیشبرد نوآوری بیشتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.