تجهیزات خنک کننده دستگاه‌های ماینینگ

0 ۲۱۵

در دنیای ارزهای دیجیتال برای کسب درآمد; روش‌ها و راه‌های متفاوتی وجود دارد.برخی از افراد از طریق خرید و فروش ارزهای دیجیتال به کسب درآمد می‌پردازند; برخی دیگر هم از طریق ماینینگ و استخراج این ارزها در پی کسب سود و درآمد هستند

در این راستا، در چند سال اخیر رغبت و علاقه برای سرمایه‌گذاری در عرصه ماینینگ بسیار رو به افزایش بوده است;به طوری که هم افراد زیادی به عنوان ماینر در این عرصه وارد شدند و هم این که تجهیزات سخت افزاری متنوع و جدید زیادی توسط شرکت‌های تولید کننده سخت افزار تولید و در بازار عرضه شده‌اند;حال در این بین، یک فرد برای کسب موفقیت در عرصه ماینینگ باید معیارها وفاکتورهای مشخصی را رعایت نماید; از این جمله می‌توان به داشتن تجهیزات خنک کننده دستگاه ماینینگ اشاره نمود.در ادامه به بررسی دقیق‌تر این موضوع می‌پردازیم.

نکات مهم در فرایند ماینینگ

در فرایند ماینینگ برای کسب سود و درآمد بیش‌تر باید موارد و فاکتورهای مشخصی را رعایت کرد.

از این جمله، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • قدرت هشینگ
  • میزان برق مصرفی
  • تجهیزات خنک کننده
  • نوع ارز دیجیتالی که مورد استخراج قرار می‌گیرد

در این بین لازم به ذکر است; که همه موارد بالا در جای خود دارای ارزش و اهمیت مشخص و قابل توجهی هستند; به طوری که برای کسب موفقیت در فرایند ماینینگ باید نسبت به فراهم نمودن هر یک از این موارد در کنار هم اقدام نمود. ولی با این حال، فراهم کردن تجهیزات خنک کننده مناسب; از اهمیت بسیار بیش‌‎تری برخوردار هستند; چرا که در صورت نداشتن تجهیزات خنک کننده مناسب; تمام زحمت و توان صرف شده برای ماینینگ در گذر زمان به جای کسب درآمد با ضرر مالی رو به رو خواهد شد; برای درک بهتر این موضوع به مطالب ارائه شده در بخش بعد توجه بفرمایید.

ارزش و اهمیت تجهیزات خنک کننده در فرایند ماینینگ

همانطور که گفته شد تجهیزات خنک کننده یکی از ارکان اصلی برای فعالیت هر چه بهتر و با کیفیت‌تر یک دستگاه ماینینگ هستند; ولی به راستی چرا فراهم کردن یک سیستم خنک کننده برای فرایند ماینینگ، تا این حد حیاتی می‌باشد؟ در ادامه به توضیح این موضوع می‌پردازیم.

در فرایند ماینینگ بعد از فراهم نمودن زیر ساخت فنی و سخت افزاری نوبت به شروع استخراج ارز دیجیتال مد نظر می‌رسد; حال در این بین برای تولید ارز دیجیتال مدنظر باید از طریق حل معادلات; بلاک‌هایی را در شبکه تولید کرد; در نظر داشته باشید که این فرایند یعنی تولید بلاک و اضافه کردن آن در شبکه، نیازمند داشتن و صرف توان و انرژی بالایی می‌باشد.

این توان مدنظر توسط دستگاه و سیستم ماینینگ فراهم شده است; حال دستگاه در حین کار و تولید ارز دیجیتال به دلیل مصرف توان بالا; مقدار قابل توجهی انرژی در قالب گرما تولید کرده و وارد محیط می‌کند; در این بین از آن جایی که سیستم ماینینگ در یک محفظه و معمولاً در یک محیط بسته قرار دارد; این گرما بتدریج باعث گرم‌تر شدن هر چه بیش‌تر محیط و به عبارتی باعث گرم‌تر شدن دستگاه ماینینگ می‌شود.

اثر افزایش دما بر روند ماینینگ

حال که دستگاه ماینینگ در اثر دریافت گرما، با افزایش حرارت و دما رو به رو شده است; با کاهش توان ماینینگ رو به رو می‌شود; در واقع افزایش میزان دمای محیط بر روی دمای دستگاه ماینینگ تأثیر مستقیم گذاشته و با بالاتر رفتن دمای دستگاه، میزان کارایی آن با کاهش رو به رو می‎شود.

هر چقدر که میزان دما بالا باشد، به همان نسبت هم شاهد کاهش کارایی دستگاه ماینینگ خواهیم بود; از این رو در چنین مواقعی، ارزش و اهمیت تجهیزات خنک کننده ماینینگ خود را بیش از پیش نشان می‎دهد ;در نظر داشته باشید که کار تجهیزات خنک کننده ماینینگ دقیقاً مقابله با چنین افزایش دمایی در حین فرایند ماینینگ می‌باشد; در واقع تجهیزات خنک کننده باید این توانایی را داشته باشند که بتوانند گرمای تولید شده در فرایند ماینینگ را مهار کرده و دستگاه ماینینگ را خنک نگه دارند; این کار هم از نظر کارایی استخراج و هم از نظر طولانی‌تر کردن عمر مفید فعالیت دستگاه ماینینگ دارای اهمیت است.

نکات نهایی

در حال حاضر، بیش‎تر دستگاه‌های ماینینگ دارای تجهیزات خنک کننده درونی هستند; ولی در برخی از موارد تنها اتکا به چنین تجهیزاتی کافی نبوده و در کنار آن باید از تجهیزات خنک کننده جانبی نیز استفاده نمود; مخصوصاً در مزارع ماینینگ (فارم ماینینگ‌) شاهد استفاده از تجهیزات خنک کننده ماینینگ در ابعاد بسیار بزرگ هستیم تا در مجموع بتوان فرایند ماینینگ و گرمای تولید شده از آن را مدیریت نمود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.