تطبیق تکنولوژی بلاکچین با قانون مصرف کنندگان کالیفرنیا

0 ۳۷

قانون حفظ حریم خصوصی مصرف کنندگان کالیفرنیا (CCPA) که در سال 2018 میلادی به تصویب رسیده است از ماه ژانویه سال 2020 میلادی اجرایی خواهد شد ; و فشار جدیدی را بر ایالات متحده آمریکا ایجاد خواهد کرد; تا مقررات مربوط به حفظ حریم خصوصی را تقویت کرده و گسترش دهد; مشابه این روند در قاره اروپا مشاده می شود که قوانین “GDPR” را اجرا و پیاده سازی می کنند.

طبق قوانین تصویب شده “CCPA” کسب و کارها باید عوامل و شرایط زیرا عملی کنند:
  1. اطلاعات شخصی جمع آوری شده از مصرف کنندگان را افشا نکنند.
  2. اطلاعات شخصی مهم و منحصر به فرد مصرف کنندگانی که تحت پوشش قرار دارند را نباید افشا و آشکارسازی کنند.
  3. کسب و کارها نباید اطلاعات مربوط به فروش یا اطلاعات شخصی مصرف کنندگان تحت پوشش را برای اهداف تجاری افشا سازی کنند.
  4. امتناع از فروش اطلاعات شخصی.
  5. حذف اطلاعات شخصی جمع آوری شده و ایجاد دسترسی برای مصرف کنندگان تحت پوشش.

علاوه بر این، مشاغل و کسب و کارهای مورد نظر باید اقدامات لازم برای جلوگیری از اعمال تبعیض در برابر مصرف کنندگانی که حقوق خود را تحت قوانین “CCPA” به کار می گیرند را انجام دهند; همچنین، اجرای قوانین “CCPA” ممکن است چالش‌های جدیدی را برای سازمان‌ها و موسسه‌هایی که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند; ایجاد کند.

قوانین CCPA چه معنایی برای تکنولوژی بلاکچین دارد؟

از تکنولوژی بلاک چین در زمینه‌هایی استفاده می شود که این امکان را برای افراد به وجود می آورد که بر روی داده‌های خود کنترل زیادی داشته باشند; همچنین، توسعه دهندگان این تکنولوژی، وعده‌هایی مبنی بر ارائه سطح جدیدی از شفافیت به منظور چگونگی استفاده از اطلاعات اشخاص و کاربران را نیز داده است; تکنولوژی بلاک چین به گونه‌ای غیرمتمرکز است که نحوه ذخیره داده‌ها، پردازش و استفاده از آن‌ها به یک مرجع متمرکز یا کنترل کننده منفرد نیازی ندارد; در بسیاری از جهات، تکنولوژی بلاک چین به وسیله فعال کردن گزینه‌های غیرمتمرکز; مدل‌های سنتی جمع آوری و ذخیره داده‌های شخصی را افزایش می دهد; که در این صورت، سبب حذف واسطه‌های شخص ثالث می شود.

با تمام این شرایط، به کار گیری بیشتر قوانین حفظ حریم خصوصی که شامل قوانین “CCPA” هم می شود; با فرض استفاده از مدل داده‌های سنتی، سبب خواهد شد تطبیق با مدل داده غیرمتمرکز یا توزیع شده; دشوار  و سخت شود. بنابراین، علی رغم این واقعیت که “CCPA” از نظر فلسفی با بسیاری از اهداف تکنولوژی بلاک چین همسو و هم جهت است; چندین ویژگی اصلی تکنولوژی بلاک چین، سبب ایجاد چالش‌ها و مشکلات اصلی و بنیادی خواهند شد.

کدام یک از مشاغل و کسب و کارهای تکنولوژی چین مشمول قوانین CCPA می شوند؟

تعهدات ” CCPA” محدود به کسب و کارها و مشاغلی است که در ایالت کالیفرنیا مشغول به کار هستند; و شامل شرایط زیر می شوند:

  • درآمد خالص بیش از 25 میلیون دلار داشته باشند.
  • هر ساله به اطلاعات شخصی حداقل000 خانوار کالیفرنیایی برای اهداف فروش، خرید و یا انجام تبلیغات دسترسی داشته باشند.
  • 50% یا بیشتر از 50% از درآمد سالیانه خود را از فروش اطلاعات شخصی مصرف کنندگان کالیفرنیایی به دست می آورند.

پلتفرم‌های بلاک چینی، شامل اجرا و پیاده سازی قوانین ” CCPA” می شوند; که نودهایی از بلاک چین مورد نظر، در محدوده کالیفرنیا فعالیت داشته باشند; یا اطلاعاتی را از مصرف کنندگان کالیفرنیایی جمع آوری کنند.

بنابراین، با توجه به اساس نامه مورد نظر این گونه می توان تعبیر کرد ; شرکت‌های بلاک چین به راحتی می توانند; از طریق میزبانی و پیاده سازی پلتفرم بلاک چین، اقدام به فروش اطلاعات شخصی کاربران خود کنند; علی الخصوص زمانی که شرکت بلاک چین مورد نظر هزینه‌ای را نیز در قبال دریافت خدمات، پرداخت کند; درصد افشا اطلاعات افزایش پیدا می کند.

یک کسب و کار بلاک چین چگونه می تواند به بهترین نحو ممکن با قوانین CCPA تطبیق پیدا کند؟

کسب و کارهایی که از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند باید احتیاط‌های لازم را انجام دهند; و بررسی‌هایی انجام دهند که تا چه میزان، اطلاعات شخصی بر روی لجرِ مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین نوشته می شوند; و اینکه آیا روش‌هایی برای کاهش مسائل و مشکلات ناشی از این عوامل و مطالبات و خواسته‌های CCPA وجود دارد یا خیر!

به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که کسب و کارهای مورد نظر، هنگام استفاده از لجر به منظور ردیابی و دسترسی به اطلاعات شخصی، آن‌ها را خارج از زنجیره ذخیره کنند; در این صورت، کسب و کار مورد نظر به راحتی می تواند; هنگام گزارش خود به CCPA، اطلاعات شخصی ذخیره شده خارج از زنجیره را ارجاع دهند; در حالی که لجر خود را نیز حفظ می کنند.

با این حال، راه حل‌های مبنی بر خارج از زنجیره می تواند مسائل و پیچیدگی‌های ناخواسته‌ای را در اهداف پلتفرم‌های بلاک چین مانند سادگی و شفافیت ایجاد کند.

در نهایت و با تمام این تفاسیر، مشاغل و کسب و کارها باید اقدامات لازم برای انجام تعهدات و مقررات ” CCPA” را به کار گرفته و انجام دهند; علاوه بر این، طبق خبرهای منتشر شده، شرکت‌ها و کسب و کارها براساسِ قوانین ” CCPA” سنجیده و ارزیابی خواهند شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوینعضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.