چرا بعد از هر بار تولید بلاک در شبکه، تغییر سختی شبکه روی می‌دهد؟

0 ۱۶۰

تاثیر سختی شبکه

یکی از رایج‌ترین کارهایی که در دنیای ارزهای دیجیتال انجام می‌شود، ماینینگ می‌باشد; افراد، با استفاده از ماینینگ نسبت به تأیید تراکنش‌های درون شبکه و تولید بلاک‌های جدید در بلاک‌چین می‌پردازند; در کنار این کار، هر ماینر به ازای توان مصرف شده، پاداشی را دریافت می‌نماید. حال در این قضیه یک مشکل اساسی وجود دارد و آن تغییر سختی شبکه می‌باشد.

تغییر سختی شبکه یکی از چالش‌های اساسی ماینرها است و هر ماینری برای کسب درآمد از عمل ماینینگ، نیازمند دور زدن این مفهوم می‌باشد. ولی به راستی سختی شبکه چیست؟

و چرا سختی شبکه تغییر می‌کند؟

در این مقاله به صورت جزئی‌ به بررسی دلیل تغییر سختی شبکه بعد از تولید تعداد بلاک‌های مشخص، خواهیم پرداخت.

چرا تغییر سختی شبکه روی می‌دهد؟

سختی شبکه یک شاخص معروف در دنیای ماینینگ است;این شاخص میزان توان لازم برای تولید بلاک جدید را مشخص می‌کند;به عبارتی دیگر شاخص سختی شبکه، تا چه میزان سخت بودن تولید یک بلاک را به ما نشان می‌دهد.

اگر سختی شبکه زیاد باشد، باید انرژی و توان بیش‌تری را برای تولید بلاک‌ها صرف نماییم; در غیر اینصورت، اگر سختی شبکه پایین باشد، به انرژی و توان کم‌تری برای تولید بلاک‌های جدید، احتیاج داریم.

همانطور که دیده می‌شود، شاخص سختی شبکه، دائماً در حال تغییر است;به طوری که این تغییرات وابستگی شدیدی به حجم فعالیت‌های ماینینگ دارد.

البته در نظر داشته باشید که سختی شبکه برای یک ارز با سختی شبکه، برای ارزهای دیگر متفاوت است;بسیاری از کارشناسان حوزه ماینینگ، شاخص سختی شبکه را به عنوان عاملی کنترلی برای تنظیم فعالیت ماینینگ در بین ماینرها عنوان می‌کنند.

بدین صورت که با تغییر سختی شبکه روند فعالیت ماینرها نیز تغییر کرده و شرایط در هر حالت به نفع شبکه ماینینگ خواهد بود.

چرا سختی شبکه افزایش می‌یابد؟

مثلاً اگر سختی شبکه یک ارز دیجیتال کم باشد، ماینرها فعالیت آسان‌تری داشته و در نتیجه قادر خواهند بود تا بلاک‌های مربوط به آن ارز را در زمان کوتاه‌تر وبا صرف انرژی کم‌تری تولید نمایند.
این موضوع باعث خواهد شد تا تعداد بسیار بیش‌تری از افراد برای ماینینگ آن ارز دیجیتال علاقه نشان دهند;از این رو شبکه مربوط به ارز دیجیتال شلوغ‌تر شده و این موضوع به ضرر شبکه و آن ارز خواهد بود.

حال در چنین شرایطی برای کنترل فعالیت ماینینگ، سختی شبکه مربوط به آن ارز تغییر خواهد کرد;بدین صورت که بعد از تولید تعداد مشخصی از بلاک; سختی شبکه آن ارز دیجیتال بسیار بیش‌تر از حالت قبلی خواهد شد.
از این رو دیگر ماینینگ آن ارز دیجیتال به آسانی دفعه قبلی نبوده و برای تولید بلاک‌های جدید،نیازمند صرف هزینه و زمان بیش‌تری خواهیم بود.

در نتیجه در صورت افزایش بی‌رویه فعالیت ماینینگ در شبکه و در اثر آن به دلیل افزایش میزان سختی شبکه، تولید بلاک‌های جدید از ارز دیجیتالی مشخص، بسیار سخت‌تر خواهد شد.

چرا سختی شبکه کاهش می‌یابد؟

شرایطی را در نظر بگیرید که سختی شبکه زیاد است و عملیات ماینینگ در این شبکه بسیار سخت، پر هزینه و وقت‌گیر می‌باشد;در چنین وضعیتی تعداد افراد بسیار کم‌تری برای فعالیت در این شبکه علاقه نشان می‌دهند; از این رو عملکرد قابل انتظار از شبکه، به دلیل کمبود فعالیت ماینرها با مشکل مواجه خواهد شد.

حال در چنین حالتی، برای بازگرداندن شادابی به شبکه، شاخص سختی شبکه تغییر خواهد کرد;این تغییر در راستای کم‌تر کردن سختی شبکه خواهد بود;بدین صورت که شاخص سختی شبکه در این تغییر، کم‎تر از میزان دفعه قبلی بوده و

بنابراین از این پس، ماینرها با صرف توان کم‌تری قادر به تولید بلاک‌هایی جدید از آن ارز دیجیتال خواهند بود;از این رو و با رونق فعالیت ماینرها، شادابی به شبکه ارز دیجیتال بازگشته و این شبکه قادر خواهد بود تا در سایه فعالیت ماینرها، امور مربوط به خود مانند تأیید تراکنش‌ها را بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.