تفاوت ارز و پول در چیست؟

0 ۲۸

تقابل ارز و پول!

ارز و پول اصطلاحاتی هستند که معنای نزدیکی به هم دارند و این گونه که به نظر می رسد هیچ گونه تفاوتی میان این دو وجود ندارد. بسیاری از افراد بر این باور هستند که هر دو اصطلاح ارز و پول به یک چیز مشابه اشاره دارند؛ بنابراین این دو اصطلاح در بسیاری از زمینه‌ها به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. با تمام این تفاسیر، میان این دو اصطلاح تفاوت‌های کوچکی وجود دارد. در این مقاله، درمورد ارز و پول توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد و در نهایت، تفاوت‌های کلیدی میان این رو را بازگو می کنیم. پس با ما همرا باشید.

پول (Money)

پول وسیله‌ای است که می تواند برای کالاها و خدمات، مورد مبادله و ترید قرار بگیرد. به عبارت دیگر، از پول می توان برای اندازه گیری ارزش کالاها و خدمات مورد نظر با قیمت فعلی بازار استفاده کرد. در هر سیستم اقتصادی، پول به عنوان یک واحدِ حساب در نظر گرفته می شود که بسیار با ارزش و کمیاب است. شایان ذکر است که با گذشت زمان، پول هیچ گونه تغییر و یا تکاملی پیدا نمی کند. با تمام این تفاسیر، اینگونه می توان عنوان کرد پول ابزاری است که به افراد، شرکت‌ها و شرکت کنندگان در هر سیستم اقتصادی کمک می کند تا با آنچه که در ترید و مبادله دارای ارزش است، ارتباط برقرار کنند.

ارز (Currency)

ارز شکلی از پول است که به صورت عمومی به گردش در می آید. ارز می تواند شامل پول سخت (hard money) مانند کوین‌های ساخته شده از فلز و یا پول نرم (soft money) مانند اسکناس‌های پولی ساخته شده از کاغذ باشد. این گونه که به نظر می رسد ارز با گذشت زمان در حال تحول است. صدها سال پیش که از سیستم معاملات پایاپای استفاده می شد، ارز به شکل دارایی‌هایی همچون گاو، مواد غذایی، دانه، لباس و … بود. بعدها، ارز به وسیله نقره و طلا نمایان شد. در نهایت، ارزش کالاهای فروخته شده برای طلاو نقره برابر با ارزش طلا و نقره‌ای بود که ترید و معامله می شد. با توجه به مسائلی که در ارتباط با فلزات با ارزش وجود داشت، پول‌های کاغذی و کوین‌ها در جایی معرفی می شدند که بانک‌ها فلزات را در خزانه خود نگه داری کرده و پول‌های کاغذی چاپ می کردند (که به وسیله طلا و نقره پشتیبانی می شد). در واقع، ارز همان پولی است که ما امروزه از آن استفاده می کنیم.

تفاوت‌های اساسی میان پول و ارز

  1. پول از نظر ماهیت، نامحسوس است بدین معنی که آن را نمی توان لمس و یا بو کرد! اما از نظر اعداد، پول بسیار اهمیت داشته و با ارزش است. به عبارت دیگر، پول ابزاری برای ذخیره ارزش به شمار می آید که با گذشت زمان ارزش خود را حفظ می کند. از سوی دیگر، ارز یک مفهوم ملموسی است که می تواند لمس شود و دارای ارزش فیزیکی است. به عبارت دیگر، ارز واسطه‌ای برای مبادله بوده و به عنوان ذخیره ارزش در نظر گرفته نمی شود. ارز بیشتر در معاملات بین المللی و تجارت بین دو کشور مورد استفاده قرار می گیرد.
  2. ارز به سفته یا کوینی اشاره دارد که به صورت ارز ارائه می شوند. ارز واسطه‌ای است که از طریق آن، پول زنده می شود. غالبا پول تحت عناوینی همچون پول بد و پول خوب طبقه بندی می شود. پول خوب، طلا و پول بد، ارز محسوب می شود.
  3. ارزش یک ارز خاص (در مقایسه با ارزهای بین المللی که با عنوان نرخ ارز شناخته می شوند) درمورد سیاست‌های خارجی و سیاست‌های پولی یک کشور، می گوید. از سوی دیگر، عرضه پول در یک کشور خاص درمورد سیاست‌های اقتصادی و مالی کشور می گوید و علاوه بر آن، به عنوان یک شاخص اقتصادی هم در نظر گرفته می شود.
  4. اغلب ارز به عنوان پول رایج قانونی در نظر گرفته می شود زیرا به وسیله دولت تصویب شده و می تواند به عنوان یک روش پرداختی مورد استفاده قرار بگیرد (ارز، ارزش ذاتی نداشته و کاملا قراردادی است). از سوی دیگر، پول می تواند به عنوان واسطه‌ای برای مبادله و یا ذخیره ارزش پذیرفته شود (یا نشود).
  5. ارز همان پولی است که ما امروزه از آن استفاده می کنیم. طلا، نقره، فلزات با ارزش و … پول محسوب می شوند.
  6. اصطلاح ارز ریشه در کلمه لاتین currere به معنای جاری بودن دارد. این در حالی است که اصطلاح پول از یک کلمه رومی به نام monere منشا گرفته است. monere در زبان لاتین به معنای هشدار دادن است.

 

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.