تفاوت کارمزد Taker و Maker

0 ۱۰۹
در بازار ارزهای دیجیتال افراد مختلفی با خرید و فروش‌های خود در روند توسعه و تغییرات احتمالی بازار، تأثیر می‌گذارند.

در این راستا در بازار برای افراد تأثیرگذار نقش‌ها و عناوین مختلف و متفاوتی تعلق می‌گیرد;از این جمله می‌توان به عناوین taker و maker اشاره نمود; در این مقاله قصد داریم با اصطلاحات taker و maker آشنا شده و در مورد تفاوت‌های بین آن‌ها از جمله تفاوت در کارمزد فعالیتشان در صرافی‌ها بحث و گفت و گو نماییم.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال

در صرافی‌های ارزهای دیجیتال همه روزه خرید و فروش‌های زیادی صورت می‌گیرد;هر فردی با عضویت در یک صرافی، قادر است تا نسبت به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مدنظر خود اقدام نماید;فرد فروشنده برای فروش ارزهای خود قیمت مشخصی را انتخاب کرده و وارد صرافی می‌نماید;حال فرد خریدار نیز برای خرید ارز دیجیتال مدنظر خود قیمتی را مشخص کرده;و با وارد کردن آن در صرافی، منتظر مچ شدن قیمت وارد شده می‌باشد;تا بتواند نسبت به بدست آوردن ارز دیجیتال مدنظر خود اقدام نماید.

در این جا قصد داریم، مفاهیم taker و maker را در قالب سناریو خرید ارز دیجیتال توضیح دهیم;در نظر داشته باشید که امکان عملی شدن همه این موضوعات در قالب سناریو فروش نیز وجود دارد.

تعریف taker

هر فرد سرمایه‌گذاری در صرافی‌ها، قادر به خرید و فروش سهام در قالب ارزهای دیجیتال مختلف می‌باشد.

حال در این راستا، برخی از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال خود را برای فروش در قیمت مشخصی در صرافی قرار داده‌اند. از طرفی برخی دیگر نیز خواهان خرید ارزهای دیجیتال در قیمت مدنظر خود هستند;در این بین اگر قیمت مشخص شده توسط خریدار، بلافاصله با قیمت فروش یکی از فروشنده‌ها، مچ باشد;در این صورت خرید و فروش مدنظر در آن لحظه صورت می‌گیرد;در این سناریو به خریدار سهم، taker گفته می‌شود;چرا که توانسته ارز دیجیتال خود را بلافاصله در قیمت مشخص شده، خریداری کند;Takerها با عملی شدن خریدهای خود، نقدینگی بازار را کاهش می‌دهند;در واقع با انجام خرید، مقداری سهم از گردش بازار خارج می‌شود.

مثال

در صرافی، دو نفر قصد فروش بیت‌کوین را دارند. یکی بیت‌کوین خود را در قیمت 10 هزار دلاری برای فروش قرار داده و فرد دیگر نیز بیت‌کوین خود را در قیمت 10 هزار و 50 دلاری برای فروش قرار داده است;در این بین یک خریدار، وارد صرافی شده و قیمت 10 هزار و 50 دلاری را برای خرید بیت‌کوین، وارد صرافی کرده است. حال با توجه به این که فرد دیگری هم هست که بیت‌کوین خود را در 10 هزار و 50 دلار می‌فروشد. در نتیجه این معامله بلافاصله بین دو طرف فروشنده و خریدار عملی می‌گردد. در این سناریو، فرد خریدار به عنوان taker مطرح می‌گردد.

تعریف maker

در بازار ارزهای دیجیتال، وقتی فردی قصد خرید ارز دیجیتال مشخصی را دارد;یک قیمت مشخص کرده و آن را در صرافی ثبت می‌نماید.حال اگر قیمت مشخص شده توسط خریدار در صرافی،فعلاً با هیچ کدام از قیمت‌های مربوط به فروش آن ارز دیجیتال برابری نکند;در این صورت هنوز خرید مدنظر صورت نگرفته و فرد خریدار منتظر مچ شدن قیمت مشخص شده خواهد بود;حال در این وضعیت، درخواست خرید سرمایه‌گذار همچنان در صرافی باقی می‌ماند;و توسط هیچ فروشنده‎ای برآورده نشده است;این موضوع باعث افزایش نقدینگی در بازار می‌شود;در واقع تعداد درخواست‌های مربوط به خرید و فروش سهام در صرافی افزایش می‌یابد.

مثال

در صرافی، دو نفر قصد فروش بیت‌کوین را دارند. یکی بیت‌کوین خود را در قیمت 10 هزار دلاری برای فروش قرار داده و فرد دیگر نیز بیت‌کوین خود را در قیمت 10 هزار و 50 دلاری برای فروش قرار داده است.

حال در این بین یک خریدار وارد صرافی شده و قصد خرید بیت‌کوین دارد. وی قیمت خرید بیت‌کوین خود را روی 9 هزار و 990 دلار قرار می‌دهد; در این وضعیت، هیچ قیمت فروشی با قیمت مدنظر خریدار هم خوانی نداشته و به عبارتی مچ نمی‌باشد; و خرید مدنظر فعلاً عملی نمی‌گردد. در نتیجه در این سناریو تا زمان مچ نشدن قیمت خرید و فروش، شاهد هیچ گونه فروشی در صرافی نخواهیم بود; بنابراین فرد خریدار هنوز موفق به خرید بیت‌کوین نشده است; در این وضعیت به فرد خریدار maker گفته می‌شود.

تأثیر taker و maker بر بازار ارزهای دیجیتال

فرد maker فردی است که در خرید، یک حد قیمتی پایین‌تر از بازار مشخص می‌کند یا این که در فروش یک حد قیمتی بالاتر از بازار (درخواست‌های بازار) مشخص می‌کند; یعنی در واقع در این وضعیت خرید و یا فروش مدنظر وی انجام نمی‌گیرد;در این شرایط فرد maker باعث اضافه شدن نقدینگی در صرافی می‌شود; makerها باعث افزایش نقدینگی در بازار شده و از طرفی مشتری‌های جدیدی را برای فعالیت در بازار جذب می‌کنند; در واقع به عبارتی در شرایط حضور makerها در صرافی، شاهد حضور بیش‌تر افرادی فعال برای خرید و فروش در صرافی خواهیم بود.

فرد taker هم فردی است که با مچ شدن قیمت مدنظرش برای فروش و یا خرید، توانسته معامله خود را عملی نماید; در این وضعیت فرد taker با عملی شدن خرید و یا فروش خود باعث از دست رفتن نقدینگی از بازار می‌شود; takerها باعث کاهش نقدینگی در بازار شده و در واقع تعداد کاربران فعال برای خرید و فروش را کاهش می‌دهند; چرا که معاملات مطرح با عملی شدن مچینگ قیمتی انجام می‌پذیرند.

تفاوت کارمزد taker و maker در صرافی‌های ارزهای دیجیتال

در صرافی‌های ارزهای دیجیتال برای takerها کارمزدهای بیش‎تری در نظر گرفته می‌شود; چرا که با فعالیت خود تعداد درخواست‌های خرید و فروش در صرافی را کاهش داده و از این رو باعث کاهش میزان فعالیت صرافی می‌شوند و به عبارتی به ضرر صرافی فعالیت می‌کنند;از طرفی در صرافی‌ها برای maker کارمزدهای کم‌تری در نظر گرفته می‌شود. چرا که با فعالیت خود در صرافی، باعث رونق هر چه بیش‌تر آن می‌شوند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.