حقوق خود را با بیتکوین دریافت کنید!

0 ۲۶

درآمدی از جنس بیتکوین!

با توجه به افزایش قیمت و محبوبیت بیت‌کوین در بازارهای جهانی، برخی از شرکت‌ها در نظر دارند تا از روش پرداخت حقوق با بیت‌کوین استفاده نمایند;در این راستا سرویس‌هایی مانند Bitwage به وجود آمده و در اختیار شرکت‌ها قرار گرفته‌اند.

پرداخت حقوق کارمندان با بیت‌کوین، برای کارمندان مزایای زیادی خواهد داشت;به طوری که کارمندان در هر کجای دنیا که مشغول کار باشند;قادر خواهند بود تا حقوق خود را حداکثر ظرف 48 ساعت دریافت کنند.

این موضوع خود بسیار مورد پسند شرکت‌ها نیز می‌باشد.

چرا که با اینچنین سیستمی، شرکت‌ها قادر به استخدام افراد متخصص از سراسر دنیا هستند;به طوری که دیگر در پرداخت حقوق و حق‌الزحمه این افراد با مشکل و پروسه‌ها و برخی محدودیت‌های سخت بانکی مواجه نخواهند شد.

در حال حاضر استفاده از این سیستم پرداخت حقوق در حال رونق بوده به طوری که از سال 2017 به این طرف;در حدود 200 مورد از کارفرمایان از سرویس Bitwage برای پرداخت حقوق کارمندان خود در سراسر دنیا استفاده نموده‌اند.

البته در این عرصه، سرویس Bitwage تنها نبوده و BitPay نیز سرویس پرداخت حقوق با بیت‌کوین را برای شرکت‌ها فراهم آورده است.

BitPay از سال 2014 با فراهم آوردن یک API مخصوص برای این کار، فعالیت خود را در این زمینه آغاز نموده است.

با این حال در شرایط فعلی، سرویس‌های پرداخت BitPay چندان فعال نبوده است;بدین صورت که سرویس BitWage به عنوان تنها سرویس‌دهنده بازار در این زمینه به شمار می‌رود.

مزایا و معایب پرداخت حقوق با بیت‌کوین

پرداخت حقوق با بیت‌کوین به دلیل تازه بودن و داشتن نوآوری و ویژگی‌های مثبت بسیار، مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است;ولی با این حال، این روش نیز به مانند سایر روش‌ها از وجود معایب و نواقصی بارز رنج می‌برد.

مزایای پرداخت حقوق با بیت‌کوین

  • گسترش دامنه فعالیت

با این روش از پرداخت حقوق، شرکت‌ها قادر خواهند بود تا افراد مستعد و توانمند را از سراسر دنیا به استخدام در آورند و در پرداخت حق الزحمه آن‌ها با استفاده از سرویس‌هایی نظیر BitWage; دیگر گرفتار محدودیت‌های بانکی و جغرافیایی نشوند.

  • پرداخت سریع و فارغ از محدودیت‌های بانکی

در روش پرداخت حقوق از طریق بانک، شرکت‌ها با پروسه‌های زیادی رو به رو هستند;در این بین اگر تعداد کارمندان شرکت هم زیاد باشد;ممکن است پرداخت حقوق این افراد بسیار وقت‌گیر باشد که در روش بیت‌کوین; به هیچ وجه با این مشکل رو به رو نیستیم و در زمان کوتاهی می‌توان حقوق تعداد زیادی از افراد را بدون نیاز به بانک و نهادهای نظارتی، پرداخت کنیم.

معایب پرداخت حقوق با بیت‌کوین

  • نوسانات قیمتی بیت‌کوین

با توجه به این که در بازار ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین با نوسانات قیمتی زیادی رو به رو است;شاید دریافت حقوق و یا پرداخت آن برای کارمندان و شرکت چندان مناسب نباشد;مثلاً بدین صورت که شرکت در انتهای ماه، آماده پرداخت حقوق افراد با واحد بیت‌کوین است.

برای این کار بودجه مشخصی را در نظر گرفته ولی به یکباره با افزایش قیمت بیت‌کوین; شرکت با مشکل مواجه شده و برای تأمین بودجه نیازمند صرف هزینه بیش‌تری است.

این وضعیت در حالی است که حقوق توافقی بر اساس بیت‌کوین باشد
در این راستا وضعیت کارمندان را نیز در شرایط برعکس در نظر بگیرید که اگر بعد از دریافت حقوق با بیت‌کوین; قیمت بیت‌کوین با کاهش رو به رو شود; در این صورت ارزش دارائی و حق الزحمه دریافتی افراد نیز با کاهش رو به رو شده و زحمت افراد ضایع خواهد شد.

  • عدم وجود قوانین نظارتی

در برخی موارد، ممکن است در روش پرداخت با بیت‌کوین بین کارفرما و کارمند مشکلاتی به وجود بیاید;در این شرایط به دلیل نبود یک نهاد نظارتی و یا معتبر، ممکن است اختلافات بین این دو، به یک توافق نهایی و قابل قبول منتهی نشود.

چه شرکت‌هایی تا به حال از روش پرداخت حقوق با بیت‌کوین استفاده کرده‌اند؟

ایده پرداخت حقوق با بیت‌کوین، هنوز بسیار تازه است;به طوری که بسیاری از شرکت‌ها فعلاً در فاز بررسی و تحقیق در مورد آن هستند;ولی با این وجود، برخی از شرکت‌های معروف در سراسر دنیا هستند که از این روش برای پرداخت حقوق کارمندان خود استفاده می‌کنند.

از این جمله می‌توان به شرکت ژاپنی GMO Internet Group اشاره نمود.

در این راستا شرکت ژاپنی اعلام کرده بود که از فوریه سال 2018 به بعد، گزینه پرداخت حقوق با بیت‌کوین برای کارمندان فراهم شده و افرادی که مایل باشند;می‌توانند حقوق خود را از این طریق دریافت نمایند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.