دلیل شکست استارتاپ‌های بلاک چین چیست؟

0 ۷۲

استارتاپ های بلاکچینی!

این واقعیت بر کسی پوشیده نیست که راه اندازی یک استارتاپ موفق بلاک چین، کاری سخت و دشوار است; زمانی که نوبت به یک تکنولوژی در حال پیشرفت و پیچیده می رسد; دستیابی به یک پروژه موفق، چیزی بیش از یک ایده عالی بوده و نیاز به تیم اختصاصی، تخصص و منابع لازم برای موفقیت دارد.

طبق آمارهای منتشر شده توسط Deloitte; در سال 2017 میلادی بیش از 90% از 26,000 پروژه بلاک چین با شکست مواجه شده‌اند; در حالی که تکنولوژی بلاک چین در طول چند سال گذشته، کماکان به رشد و پیشرفت خود ادامه داده است.

اما واقعیت این است که بسیاری از پروژه‌های بلاک چین در حال سقوط هستند!

با این حال، شاید بسیاری از شما کمبود بودجه و سرمایه را دلیل شکست اصلی این استارتاپ‌ها بدانید! اما این گونه نیست! طبق آمارهای موجود، بودجه سرمایه گذاری بر روی پروژه‌های بلاک چین در سال 2018 میلادی بالغ بر 1,3 میلیارد دلار بوده است; مشکل واقعی این است که مدل VC (سرمایه گذاری) برای پروژه‌های بلاک چین; اساسا نقض شده است. حقیقت سخت این است که فراتر از پول نقد; VCها هیچ ارزش واقعی را ارائه نمی دهند.

Venture capital یا VC نوعی سرمایه گذاری و یا تامین مالی است که به وسیله شرکت‌ها و صندوق‌ها به کسب و کارها و شرکت‌های کوچک و در حال ظهور ارائه می شود.

تکنولوژی بلاک چین این پتانسیل را دارد تا جهان را تغییر دهد; در این میان هم، کمبود کارآفرین و یا استارتاپی برای پیشبرد این چشم انداز وجود ندارد; با این حال، بسیاری از پتانسیل‌ها محقق نمی شوند زیرا استارتاپ‌های مورد نظر; پشتیبانی مورد نیاز خود برای موفقیت را کسب نمی کنند.

دلایل شکست استارتاپ‌های بلاک چین

کمبود توجه و مراقبت

مهم ترین عاملی که در شکست پروژه‌ها و استارتاپ‌های بلاک چین نقش دارد، این است که مدل VC برای صنعت ارزهای دیجیتال کار نمی کند زیرا VCها به اندازه کافی به پروژه‌هایی که در آن سرمایه گذاری انجام می دهند; اهمیت نمی دهند. بنابراین، بیشتر پروژه‌های مورد نظر متوقف می شوند; در دنیای سنتی VC، این کار تنها بازی با اعداد است; پرتاب پول در ده‌ها پروژه (اغلب بدون داشتن هیچ گونه ایده‌ای درمورد نحوه کار آن‌ها); بی توجهی به آن‌ها و در نهایت; منتظر ماندن برای این که کدام یک از پروژه‌ها جان سالم به در خواهند برد و به موفقیت خواهند رسید! با این تفاسیر این گونه می توان عنوان کرد که تمرکز سنگینی بر روی پول نقد وجود دارد اما بر روی پتانسیل کافی نه.

رویکرد مورد نظر خلاف آن چیزی است که استارتاپ‌های بلاک چین به آن نیاز دارند.

پرژه‌های بلاک چین برای رسیدن از کانسپت (طرح اولیه) به راه اندازی; به توجه فردی نیاز دارند. VCها برای کمک به پیشرفت واقعی در یک پروژه بلاک چین مانند استعدادهای مهندسی; مشاوره کسب و کار و موارد آموزشی بایستی کار بهتری در تامین و تهیه منابع انجام دهند; در یک صنعت جوان که با چالش‌های بسیاری روبرو است; پروژه‌ها به پشتیبانی‌های بیشتری نیاز خواهند داشت.

علاوه بر این‌ها; باید خاطر نشان کرد که هیچ نقشه و راه استاندارد و یا عرضه نامحدود استعدادی برای ورود به تکنولوژی بلاک چین وجود ندارد; همچنین، افراد و استارتاپ‌هایی هستند که ایده‌های بسیار بزرگی در سر دارند اما متاسفانه تجربه و مهارت کافی برای به ثمر رساندن این ایده‌ها را ندارند; پس اگر به این افراد و استارتاپ‌ها; منابع و توجهات کافی داده شود; می توان در اجرا و پیاده سازی ایده‌های بزرگ مورد نظر آن‌ها نقش مهم و بزرگی را ایفا کرد!

عدم تخصص

23 میلیون توسعه دهنده نرم افزار و 7,1 میلیون توسعه دهنده JavaScript در سراسر دنیا وجود دارد; این تعداد را با توسعه دهندگان بلاک چین در اواخر سال 2018 میلادی مقایسه کنید: کمی بیش از 100,000 نفر!

شرکت‌های جدید نه تنها به استخدام این استعدادهای اندک نیاز دارند; بلکه باید با شرکت‌های Fortune 500 همچون IBM; Ernst & Young و Oracle که همگی در حال استخدام در موقعیت‌های بلاک چین هستند; نیز به رقابت بپردازند.

در حالی که VCs پول زیادی دارند; اما اغلب آن‌ها تخصص خاصی در تکنولوژی بلاک چین ندارند; بنابراین ممکن است آن‌ها ندانند که در یک پروژه به دنبال چه هستند و یا این که چگونه می توانند شانس موفقیت خود را در یک پروژه ارزیابی کنند!

بنابراین، علاوه بر تامین مالی یک پروژه، بایستی دانش و منابع لازم هم فراهم شوند تا یک پروژه و یک ایده بتواند به موفقیت دست پیدا کند; در نهایت این امر سبب خواهد شد تا شرکت‌ها برای رشد و کشش گسترده تر در دنیای واقعی در مسیر صحیح قرار بگیرند; این گونه که به نظر می رسد، شرکت‌های VC در این راستا قرار گرفته‌اند که این موضوع; خبر خوبی برای تمامی استارتاپ‌های حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال است.

کمبود سرعت

بسیاری از استارتاپ‌های بلاک چین به دلیل اینکه ساخت و عملکرد آن‌ها; زمان طولانی را در برمی گیرد با شکست مواجه می شوند; استارتاپ‌های بلاک چین بایستی برای دستیابی به موفقیت سریع تر; عمل بهتری را برای جذب شرکت‌ها، پروتکل‌ها وسرمایه گذاری‌ها انجام دهند.

پول می تواند برای شروع به کار یک استارتاپ کمک خوبی باشد اما این نکته را هم نباید فراموش کرد که هر چقدر زمان بگذرد تا یک پروژه اجرا و پیاده سازی شود; سرمایه مورد نظر هم متناسب با آن; کم و در نهایت از بین خواهد رفت; اما اگر پروژه‌ها از روز اول منابع مهندسی و تخصص لازم را داشته باشند; می توانند تمام توجه خود را به سمت ساختن محصول‌ خود سوق داده و در وقت و سرمایه خود صرفه جویی کنند.

با تمام این تفاسیر، تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال پیشرفت است و اگر استارتاپ‌های این حوزه نتوانند خود را با سرعت این تکنولوژی وقف دهند، از ادامه کار باز خواهند ماند.

بنابراین، چه خواهد شد؟

شایان ذکر است که هیچ صنعتی مانند صنعت بلاک چین توانایی تغییر جهان را ندارد; برهمین اساس نمی توان به دلیل عدم پشتیبانی لازم; اجازه اجرا و پیاده سازی پروژه‌های این صنعت را داد. پروژه‌ها، افراد و رهبران نوظهور بسیاری در سراسر اکوسیستم بلاک چین وجود دارند که دارای ایده‌های ناب و بزرگی برای پیشبرد این صنعت هستند; بنابراین، برای موفقیت این افراد و پروژه‌ها بایستی اطمینان حاصل کرد که تمام امکانات و منابعی که نیاز دارند، برایشان فراهم شود.

صنعت بلاک چین در نظر دارد، تفکر تبدیل شدن به جریان اصلی را به واقعیت مبدل کند; پس، VCها بایستی تخصص و منابع جدیدی را برای فضای بلاک چین به ارمغان بیاورند و به درک عمیقی پیرامون این صنعت، دست پیدا کنند.

باید دید استارتاپ‌ها در سال 2020 چه عملکردها و پشتیبانی‌هایی را اتخاذ و دریافت خواهند کرد.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.