دینار الکترونیکی کشور تونس

0 ۱۳
تونس ارز ملی خود را با استفاده از تکنولوژی بلاک چین راه اندازی می کند!

تونس اولین کشوری است که شروع به جابه جایی ارز ملی خود به پلتفرم بلاک چین کرده است; براساس گزارش Tass در تاریخ 7 نوامبر سال میلادی جاری، یک استارتاپ ICO روسی در راستای صدور و مدیریت ارز دیجیتال بانک مرکزی کشور تونس  (CBDC) با آن همکاری خواهد کرد.

انتظار می رود دینار الکترونیکی شفاف تر و ارزان تر باشد!

بانک مرکزی کشور تونس به طور رسمی اعلام کرده; دیجیتالی کردن ارز ملی این کشور یعنی دینار را آغاز کرده است و این ارز با پشتیبانی CBDC بر روی بلاک چین Universa یا Universa Blockchain صادر خواهد شد.
علاوه بر این، Universa اعلام کرده است که درصدی از معاملاتی را که به وسیله دینار الکترونیکی (e-dinar) انجام می شوند را دریافت می کند; در حالی که لجر مورد نظر برای بانک مرکزی کشور تونس قابل مشاهده خواهد بود.

علاوه بر این‌ها، Alexander Borodich مدیرعامل و بنیان گذار Universa خاطر نشان کرده است که این نوع فرم از ارز الکترونیکی را نمی توان به عنوان یک ارز دیجیتال واقعی در نظر گرفت!

CBDC یا دینار الکترونیکی متعلق به دولت کشور تونس بوده و به وسیله پول کاغذی پشتیبانی خواهد شد; اما با تمام این شرایط، بلاک چین مورد نظر، نه تنها از انجام جعل جلوگیری می کند; بلکه صدور دینار را شفاف تر و ارزان تر نیز خواهد کرد.

بنابراین، کشور تونس ارز جدیدی را راه اندازی نخواهد کرد

در مقابل، بخشی از ذخایر این کشور به پلتفرم بلاک چین منتقل خواهند شد و شهروندان تونسی نیز این امکان را خواهند داشت تا پول فیزیکی خود را با دینار الکترونیکی مبادله کنند.

ارز دیجیتال نحوه عملکرد بانک‌های خصوصی را تغییر خواهد داد!

Borodich انتظار دارد تا ارزهای دیجیتال نحوه عملکرد بانک‌های خصوصی را تغییر دهد; این در حالی است که تمامی پول‌های فیزیکی در بانک مرکزی باقی خواهند ماند و فقط بانک‌های تجاری; خدمات بیشتری ارائه داده و بر سر کیفیت خدمات ارائه شده با یکدیگر رقابت می کنند.

این اولین همکاری میان Universa و دولت تونس نیست; اواخر سال 2018 میلادی بود که آژانس اینترنتی کشور تونس به رهبری دولت این کشور; یک همکاری استراتژیک مبنی بر میزبانی خدمت استارتاپ Universa را امضا کرد.

همچنین، طبق گزارش Cointelegraph، اتحادیه اروپا نیز درصدد انتشار ارز دیجیتالی خود است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.