رمزارز های مهم کدامند؟

0 ۵۴

چه رمزارز های وجود دارد؟

همانطور که می دانید بیت کوین اولین و محبوب ترین رمزارز شناخته شده در جهان است. بیت کوین راه را برای ایجاد ارزهای دیجیتال دیگر باز کرده و در حال حاضر، ارزهای دیجیتال زیادی ایجاد و راه اندازی شده‌اند. علاوه بر این، رمزارز بیت کوین به عنوان استانداردی برای ارزهای دیجیتال در نظر گرفته شده است. با این تفاسیر، اینگونه می توان گفت که بیت کوین الهام بخش ایجاد سایر رمزارز های دیجیتال است.

مهم ترین رمزارز های دیجیتال

بیت کوین (BTC)

بیت کوین یک ارز دیجیتال است. به عبارت دیگر، بیت کوین به عنوان یک دارایی دیجیتال طراحی شده که به عنوان واسطه مبادلات عمل کند. رمزارز بیت کوین از کریپتوگرافی (رمزنگاری) استفاده می کند تا ایجاد و مدیریت مبادلات را کنترل کند (به جای اتکا به مقامات مرکزی).

شخصی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو خالق و سازنده رمزارز BTC است که زمان ایجاد این رمزارز، بسیاری از ایده‌های موجود از جامعه cypherpunk را به منظور ساخت بیت کوین، با هم تلفیق کرده است.

اگر به تاریخچه رمزارز BTC نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که این رمزارز در طول تمام سال‌ها، رشد فزاینده‌ای را طی کرده و به ارز دیجیتال قابل توجهی (هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین) در طول این مدت تبدیل شده است. لازم به ذکر است که از اواسط سال 2010 میلادی، برخی از مشاغل و کسب و کارها شروع به پذیرش و اتخاذ رمزارز بیت کوین، علاوه بر ارزهای فیات و سنتی کرده‌اند.

با تمام این تفاسیر، رمزارز بیت کوین با علامت اختصار BTC، به عنوان اولین ارز دیجیتال متن باز و peer-to-peer شناخته می‌شود که توسط شخص یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو (Satoshi Nakamoto) در سال 2008 میلادی، توسعه و راه اندازی شده است.

 

اتریوم (ETH)

اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری غیر متمرکز است که سبب می‌شود قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApps) بدون هیچ خرابی، کلاهبرداری، کنترل و دخالت شخص ثالثی ساخته و اجرا شوند. اتریوم تنها یک ارز دیجیتال نیست، بلکه یک پلتفرم است که یکی از سرویس‌های آن مربوط به ارزهای رمزنگاری شده است که به آن اتر گفته میشود. پارامتری که اتریوم را از بیت کوین متمایز میکند قرارداد هوشمند یا Smart contract نام دارد. شایان ذکر است که اتریوم در ژانویه سال 2014 میلادی توسط شخصی به نام ویتالیک بوترین منتشر و به عموم مردم ارائه شده است.

 

ریپل (XRP)

در سال 2012 میلادی، ارزی به وجود آمد که سراسر دنیا را به هم متصل می‌کرد. برتری‌ این ارز نسبت به رقبا (چه ارزهای دیجیتال و چه ساختار پول سنتی) امکان ایجاد تراکنش در کمترین زمان ممکن، با کم‌ترین کارمزد بود. ساختاری که این ارز برای جا به جایی دارد چیزی بین بیت کوین و نظام سنتی بانکی بوده که به RTGS مشهور است.

کار به این شکل پیش می‌رود که تراکنش شما در کمتر از یک دقیقه (فقط چند ثانیه) انجام می‌شود و سپس اتفاقی که افتاده، در شبکه‌ی غیر متمرکز ریپل ثبت می‌شود.

تفاوت اصلی ریپل با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همین است که این ساختار از بلاک چین استفاده نمی‌کند. ریپل به جای بلاک چین از HashTree بهره می برد؛ یعنی مجموعه‌ای از داده‌ها را به صورت یک کل واحد در می‌آورد و از این طریق، نوعی چکیده‌سازی در اطلاعات پراکنده و غیر قابل محاسبه به وجود می‌آید.

 

لایت کوین (LTC)

لایت کوین در سال 2011 میلادی راه اندازی شد و اغلب از آن به عنوان silver to bitcoin’s gold یاد می‌شود. رمزارز لایت کوین توسط Charlie Lee (فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل) ایجاد و راه اندازی شده است.

رمزارز لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی اوپن سورسی است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی‌شود. علاوه بر این، رمزارز لایت کوین از یک اسکریپت به عنوان اثبات کار استفاده می‌کند. اگر چه رمزارز لایت کوین از بسیاری از جهات شبیه به رمزارز بیت کوین است اما این رمزارز سرعت تولید بلاک بالاتری داشته و از این رو، زمان تایید معاملات آن سریع‌تر است.

 

تتر (USDT)

Tether یک رمزارز مبتنی بر بلاک چین است و ارزهای دیجیتال موجود در آن با مقدارِ معادلِ ارزهای سنتی فیات مانند دلار، یورو یا ین ژاپن که در یک حساب بانکی تعیین شده و نگهداری و پشتیبانی می‌شود. توکن‌های Tether یا به عبارت دیگر، توکن‌های نیتیو توکن، تحت نماد USDT ترید می‌شوند.

Tether متعلق به یک نسل جدید از ارزهای دیجتال است که StableCoins نام دارد و هدف آن ثابت نگه داشتن ارزش ارزهای دیجیتال است (در مقایسه با تغییرات گسترده‌ای که در قیمت سایر ارزهای دیجیتال معروف مانند بیت کوین و اتریوم دیده می‌شود). با این کار می‌توان به جای استفاده از Tether به عنوان وسیله‌ای برای مبادلات و ذخیره سازی، از آن به عنوان وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های احتمالی استفاده کرد.

به طور ویژه Tether متعلق به دسته‌ی فیات‌های پایدار است؛ یعنی ارزهای فیاتی مانند دلار آمریکا، یورو یا ین را (هر ارزی که در گردش باشد) پشتیبانی می‌کند.

 

بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش در آگوست سال 2017 میلادی از طریق فورک بیت کوین کلاسیک ایجاد شد (بعد از انجام چند فورک مانند Bitcoin XT و Bitcoin Unlimited که منجر به شکست شدند).

یک گروه اقتصادی به رهبری Haipo Yang، بیت کوین کش را در ارتفاع بلاک 478559 راه اندازی کردند. این کار باعث ایجاد یک زنجیره جدید و تغییر دائمی در برابر شبکه اصلی بیت کوین شد. با ایجاد زنجیره جدید، رمزارز جدیدی به نام بیت کوین کش ایجاد شد.

دیدگاه کلی بین طرفداران بیت کوین این است که، بیت کوین کش یک تخفیف ویژه از بیت کوین است. بیت کوین کش به وسیله فقط تغییر پارامتر اندازه بلاک ایجاد شده است.

همچنین بیت کوین کش، سگویت (کدی است که برای آزاد کردن فضای بلاک از حذف بخش‌های خاصی از معاملات استفاده می‌کند) را از پلتفرم حذف کرده است. با این شرایط، برخی هنوز معتقدند که بیت کوین کش همان بیت کوین است. ممکن است که بیت کوین کش از رمزرازهایی مانند بیت کوین گلد یا لایت کوین کش الهام گرفته باشد اما هیچ کدام یک از این ارزها به شناخته شدن بیت کوین کش منجر نشده‌اند.

در نهایت، بیت کوین کش از طریق افزایش اندازه بلاک‌ها باعث می‌شود که بیشتر تراکنش‌های انجام شده، پردازش شوند.

 

لیبرا (LIBRA)

پروژه لیبرا یکی از پرکارترین پروژه‌های ارزهای دیجیتال بوده که هنوز راه اندازی نشده است. لیبرا رمزارز غول رسانه‌های اجتماعی یعنی شرکت فیسبوک است. پروژه لیبرا توکن دیجیتالی را ایجاد می‌کند که نشان دهنده سبد دارایی‌ها و سیستم پرداخت است و به منظور تسهیل فرآیند ارسال پول در سراسر دنیا طراحی شده است. براساس white paper، هدف پروژه لیبرا این است که یک زیرساخت مالی و ارزی جهانی ساده‌ای را برای توانمند سازی میلیاردها انسان ایجاد و راه اندازی کند.

پروژه لیبرا به نوعی یک Venmo (خدمات پرداخت موبایلی که به PayPal تعلق دارد) است که ارز خود را بر روی سیستم پرداخت جدید در زمان واقعی اجرا و پیاده سازی می کند؛ سیستم مورد نظر برخلاف سیستم بانکداری فعلی، در تمام ساعت‌های شبانه روز باز خواهد بود.

لیبرا یک شبکه پرداخت فانتوم در بستر ارزهای موجود ایجاد می‌کند. واحد پول فانتوم نشان دهنده دارایی‌های سنتی مانند دلار و نقل و انتقالات است. توسعه دهندگان پروژه لیبرا اذعان داشته‌اند این پروژه به وسیله سبد دارایی‌ها پشتیبانی خواهد شد اما هنوز مشخص نشده است چه دارایی‌ها در پروژه لیبرا قرار خواهند گرفت؛ در نهایت، این عدم شفافیت درمورد دارایی‌های موجود، یکی از دلایل رد صلاحیت پروژه لیبرا به شمار می‌آید. به عبارتی، هر تنظیم کننده‌ای که با پرژه لیبرا برخوردی دارد، شروع به تحقیقات در این باره می‌کند. علاوه بر این، هنوز معلوم نیست که آیا لیبرا یک ارز است یا یک مشتق یا اوراق بهادار یا استخر کالا و یا …!! بنابراین، این که کدام یک از قوانین بایستی بر روی پروژه لیبرا اعمال شوند نیز مشخص نیست و حوزه‌های قضایی با یکدیگر بر سر این مسائل اختلاف نظر دارند.

 

مونرو (XMR)

مونور در سال 2014 به صورت متن باز و خصوصی بر روی بلاک چین منتشر شد. به طور کلی بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

بلاک چین مونرو به صورت خصوصی است، جزئیات معامله‌های انجام شده مانند هویت فرستندگان و گیرندگان، مقدار هر معامله انجام شده به صورت مخفی می‌ماند.

فرآیند ماینینگ کردن مونرو به صورت عادلانه بوده و همه‌ی مردم می‌توانند به صورت برابر از آن برداشت کنند. توسعه دهندگان در هنگام راه‌اندازی مونرو هیچ سهمی را برای خود کنار نگذاشته‌اند به همین علت از مشارکت و پشتیبانی جامعه برای توسعه ارزهای دیجیتال بهره‌مند شدند.

رمزارز مونرو از فرآیند ماینینگ کردن حمایت می‌کند و افراد می‌توانند در فرآیند ماینینگ کردن مونرو شرکت کرده و با فعالیت خود در آن جایزه بگیرند؛ یا همچنین می‌توانند مونروهای خود را به صورت جداگانه بفروشند. فرآیند ماینینگ کردن مونرو روی هر کامپیوتر استانداردی قابل انجام است و نیازی به کامیوترهای غولی مانند ASIC ندارد. مونرو در تمام سیستم عامل‌هایی مانند ویندوز، macOS، لینوکس، اندروید و FreeBSD قابل اجرا است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

 

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.