ظهور ارزهای دیجیتال جدید، به نفع بازار است؟ یا به ضرر آن؟

0 ۲۴
تقریباً 10 سال است که از زمان ظهور اولین ارز در دنیای ارزهای دیجیتال گذشته است.

در ادامه و بتدریج شاهد ظهور و پیدایش ارزهای جدیدی در بازار بوده‌ایم;شایان ذکر است که هر یک از این ارزها با هدف خاصی به وجود آمده و بتدریج و در راستای خرید و فروش، وارد بازار شده‌اند; در حال حاضر به تعداد زیادی از این ارزها در بازار حضور دارند و در گذر زمان نیز همواره بر این تعداد افزوده می‌شود.

 • در این بین، سوال مهم این است که آیا بازار ارزهای دیجیتال، نیازمند این تعداد بالا و متنوعی از ارزها می‌باشد؟
 • آیا این ارزها تأثیرات مثبتی را بر روند معاملات و حفظ ثبات بازار دارند؟
 • یا این که وجود این تعداد کثیری از ارزها به ضرر بازار است؟

با توجه به ارزش و اهمیت بالای پاسخ‌گوئی به این سوالات، در ادامه قصد داریم; در ابتدا این وضعیت به وجود آمده در بازار را تحلیل کنیم و در نهایت بتوانیم پاسخ مناسبی را به سوالات مطرح شده پیدا کنیم.

دلایل ظهور ارزهای دیجیتال جدید

اولین سوالی که در مورد ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود، این است که چه نیازی به این تعداد از ارزها در بازار داریم؟

در پاسخ به این سوال، باید گفت که دلیل و انگیزه پیدایش ارزهای دیجیتال متفاوت می‌باشد;در زیر به برخی از دلایل پیدایش ارزها اشاره می‌کنیم.

 • بروزرسانی ارز قبلی

ممکن است ارز دیجیتالی با نواقصی رو به رو باشد که با ظهور ارزی جدید سعی می‌شود که این نواقص موجود، مرتفع گردد.

 • کسب درآمد

بیش‌تر ارزهای دیجیتال با در نظر گرفتن اهداف اقتصادی به وجود آمده و وارد بازار شده‌اند;به طوری که با افزایش ارزش سهام ارزها، سازندگان آن، موفق به کسب درآمد قابل توجهی خواهند شد.

 • اختلاف نظر به وجود آمده در درون بلاک‌چین

در برخی از فورک‌های به وجود آمده در بازار; ممکن است در کنار تولید ارز جدید; ارز دیجیتال قبلی نیز به مانند سابق به حیات خود ادامه دهد.

 • داشتن استفاده‌ای خاص

ممکن است ارز دیجیتالی در راستای ارائه‌ی خدماتی خاص در دنیای ارزهای دیجیتال به وجود آمده باشد;مثلاً برای ارائه‌ی خدمات وام‌دهی و یا برای به کارگیری در درون یک برنامه‌ی کاربردی خاص; آن ارز دیجیتال را تولید کرده باشند.

 • توسعه پروژه و برندی خاص

در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها و برندهای مشهور دنیا; در پی تولید ارز دیجیتال مخصوص به خود هستند;تا بدین ترتیب هم بتوانند به درآمد بیش‌تری دست یابند و هم این که موفق به معرفی و گسترش هر چه بیش‌تر و بهتر تجارت خود در سطح دنیا شوند.

تأثیرات ظهور ارزهای دیجیتال جدید بر بازار

همانطور که در بالا اشاره شد، هر یک از ارزهای دیجیتال، در راستای هدف مشخصی وارد این حوزه شده‌اند.

 • ولی آیا حضور این تعداد از ارزها برای بازار مفید است؟
 • یا به ضرر ثبات بازار خواهد بود؟

به نظر کارشناسان بازار، حضور این تعداد از ارزهای دیجیتال در درون بازار، بازار را به سمت بی‌ثباتی بیش‌تر خواهد کشاند; چرا که به نظر آن‌ها، درصد بالایی از ارزهای دیجیتال جدید که وارد بازار می‌شوند; با شکست رو به رو شده و بعد از گذشت مدت زمان مشخصی ارزش سهام آن‌ها به مقدار بسیار پایینی رسیده و در نهایت این ارزها با ورشکستگی رو به رو می‌شوند.

از این رو و با توجه به این که آمار این چنین اتفاق‌هایی در درون بازار در حال افزایش است; سرمایه‌های زیادی تلف می‌شوند. چرا که برخی از سرمایه‌گذاران به امید افزایش قیمت این ارزهای تازه وارد شده در بازار; نسبت به سرمایه‌گذاری بر روی آن‌ها اقدام می‌کنند و در نهایت با توجه به مرگ این ارزها، این سرمایه‌ها نیز بر باد می‌روند.

نکته مهم دیگر در مورد وجود زیاد ارزها در بازار، این است که با حضور درصد بالایی از ارزها در بازار; میزان تمرکز سرمایه نسبت به ارزها بسیار پایین می‌آید; یعنی حجم پول وارد شده برای سرمایه‌گذاری در بازار، به جای تمرکز بر روی ارزهای خاص; در کل بازار تقسیم شده و این حجم از پول نمی‌تواند تأثیرات مثبت قبلی خود را بر رشد و ثبات بازار بگذارد.

برای جلوگیری از وقوع چنین حالتی، باید حجم بسیار زیادی سرمایه وارد بازار شود;در این راستا هم از آن جایی که هنوز با ورود چنین حجمی از سرمایه در بازار رو به رو نیستیم;حضور زیاد ارزها به طور چشمگیری باعث تهدید و آشفتی ثبات بازار خواهند شد.

80%
Awesome
 • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.