علت تاخیر در تایید تراکنش ارزهای دیجیتال

0 ۲۹۱

زمان انتشار بلاک

این مورد، یکی از مواردی است که شاید توسط بسیاری از کاربران دست کم گرفته شود; در حالی که این پارامتر از اهمیت زیادی برخوردار است; هنگامی که یک ماینر، بلاک جدیدی را پیدا می کند; ماینرهای دیگری که در حال جستجوی همان بلاک مشابه بودند، کار را متوقف کرده و به ماینرهای دیگر واگذار می کنند.

آن‌ها بررسی می کنند که آیا بلاک مورد نظر معتبر بوده یا نه و اگر معتبر شناخته شود; آن را به نسخه محلی بلاک چین اضافه خواهند کرد; اگر بلاک مورد نظر کوچک باشد، به سرعت در سراسر شبکه منتشر خواهد شد; به عنوان مثال، دانلود یک فایل یک مگاباتی چقدر زمان خواهد برد؟ این یک تخمین و ارزیابی برای زمان انتشار بلاک برای رمزارز بیت کوین است.

حال فرض کنید که یک بلاک یکسان توسط دو ماینر به طور همزمان در طرفین مخالف شبکه پیدا شده است!
بلاک مورد نظر به طور همزمان از دو طرف پخش خواهد شد; هر دو ماینر می توانند پاداش خود را برای پیدا کردن بلاک مورد نظر دریافت کنند.

اما بعد از دو یا پنج دقیقه بعد، در جایی در مرکز شبکه، دو بلاک مورد نظر با یکدیگر برخورد خواهند داشت; زمانی که این اتفاق بیفتد، نود; بلاکی را که زودتر ایجاد شده باشد را انتخاب کرده و بلاک دوم را ریجکت خواهد کرد; تمام این فرآیند، زمان زیادی را دربرخواهد گرفت و بر روی فرآیند تایید نیز تاثیر خواهد گذاشت.

اندازه بلاک

با توضیح موارد بالا به این نکته پی بردیم که چرا زمان انتشار بلاک به سرعت بر روی تایید تراکنش‌ها تاثیر می گذارد; در سال 2017 میلادی، برخی از افراد اندازه بزرگ یک بلاک را به عنوان امتیاز محسوب کردند; به عنوان مثال، در شبکه بیت کوین، ماینرها می توانند بلاک‌هایی بزرگ تر از 1 مگابایت ایجاد کنند.

این کار در شبکه بیت کوین شروع شد; این شبکه، اندازه بلاک را افزایش داد اما با مسائلی از قبیل قوانین محاسباتی روبرو شد و در نهایت; منجر به افزایش زمان به منظور پیدا کردن یک بلاک جدید شد; این موضوع به سرعت به دست سو استفاده گران افتاد!

با تمام این تفاسیر، پارامتر اندازه بلاک هم می تواند به نوبه خود بر روی تایید تراکنش ارزهای دیجیتال تاثیر بگذارد و در انجام این فرآیند تاخیر ایجاد کند.

تعداد ماینرهای موجود در شبکه

بدیهی است که هر چه تعداد ماینرها در شبکه بیشتر باشد; بیشتر تلاش خواهند کرد تا معاملات و تراکنش‌های کاربران را به یک بلاک برسانند; اما اگر تراکنشی بعد از دو ساعت تایید نشد; شاید به خاطر این موضوع باشد که هیچ ماینری در شبکه نیست تا بخواهد تراکنش مورد نظر و یا حتی خود بلاک را پردازش کند.
در نهایت، این مسائل می توانند تاثیرات بیشتری بر روی بلاک چین‌های جدیدتر بگذارند.

هزینه و کارمزد تراکنش

در حال حاضر، برای انجام بیشتر تراکنش‌های ارزهای دیجیتال باید هزینه پرداخت کرد; هر چه هزینه پرداختی بیشتر باشد; سرعت تاییید تراکنش نیز بیشتر خواهد شد; بنابراین، کاربرانی که می خواهند، تراکنش‌ها و معاملاتشان سریع تر تایید شود، بایستی هزینه بیشتری را پرداخت کنند.

سرعت وب

کاربران ارزهای دیجیتال بهتر است، ارزهای دیجیتال خود را در مکانی ماین و استخراج کنند که کسی تونایی پیدا کردن فارم‌‌شان را نخواهد داشت; در عین حال نیز، قرار دادن یک فارم ماینینگ در یک دهکده ایزوله به معنای اتصال به اینترنت بسیار ضعیف خواهد بود; در چنین شرایطی، ممکن است پیدا کردن بلاک جدید به طول بینجامد.

سرعت اینترنت، بر روی سرعت شناسایی تایید کیف پول دیجیتالی کاربران تاثیر خواهد گذاشت.

Mempool Bloat

Mempool مکان خاصی است که در آن شبکه، تمام تراکنش‌ها و معاملات را در یک ردیف (صف) ذخیره می کند; اگر اندازه یک بلاک یک مگابایتی برای کاور کردن تمامی معاملات انجام شده در طی ده دقیقه گذشته کافی نباشد; برخی از تراکنش‌ها در mempool باقی خواهند ماند.

در حالی که اگر افراد به طور دائم اقدام به ارسال کوین‌های خود کنند; صف‌های تراکنش‌های تایید نشده افزایش پیدا خواهند کرد; خود mempool هر سه روز یکبار، ریست می شود; این بدین معنا خواهد بود که اگر معامله شما از قطار مورد نظر عقب ماند; پس از گذشت سه روز به راحتی ناپدید می شود و کوین‌ها به کیف پول‌های دیجیتالی بازگشت داده می شوند; این کار، خطر حمله را به طور قابل توجهی افزایش می دهد!
با تمام این تفاسیر، احتمال وقوع چنین سناریویی بسیار پایین خواهد بود و رخ دادن آن به چندین عامل بستگی خواهد داشت.

تمامی عواملی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، باعث ایجاد تاخیر در تراکنش‌ها و معاملات ارزهای دیجیتال خواهند شد و کاربران این حوزه بایستی دانش خود را در این موارد افزایش دهند تا بتوانند در صورت وقوع این مسائل به راحتی آن‌ها را هندل کنند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.