رویکردهای غلط در فرآیند استخراج ارزهای دیجیتال در استخرهای ماینینگ!

0 ۷۸

استخرهای ماینینگ

در استخرهای ماینینگ ارزهای دیجیتال، رویکردها و روش‌های غلطی وجود دارند که برخی از ماینرها بر این تصور هستند که می توانند با انجام آن‌ها، سود بیشتری به دست آورند;در این مقاله به توضیحِ برخی از این رویکردها خواهیم پرداخت.

استخر ماینینگ (mining pool) چیست؟

در استخرهای ماینینگ (Mining pools) گروه یا دسته‌ای از ماینرها با یکدیگر همکاری انجام داده و پاداشِ به دست آمده از استخراجِ بلاک‌ها را، نسبت به قدرتِ هشِ ماینینگ خود، با یکدیگر تقسیم می کنند; به عبارتی دیگر، ماینرها با اشتراک گذاریِ توانِ محاسباتی خود، اقدام به ماینِ بلاک‌های مورد نظر خود می کنند;با استفاده از استخرهای ماینینگ می توان سود زیادی از طریق ماین ارزهای دیجیتال به دست آورد; (بیشتر از زمانی است که به تنهایی ارزهای دیجیتال را ماین می کنید); در حال حاضر، تعداد بیشماری استخر ماینینگ وجود دارد که برخی از آن‌ها به وسیله‌ی شرکت‌ها و برخی از کاربران متخصص، مدیریت می شوند.

رویکردهای اشتباهی که در  استخراج ارزهای دیجیتال ارزهای دیجیتال وجود دارند، عبارت اند از:
مفاهیم کلی و پایه:

مفاهیم کلی ساده هستند. کاربران این تصور را دارند که ماینرها به شبکه‌های مورد نظر متصل شده و اقدام به ماین ارزهای دیجیتال می کنند; به عبارت دیگر، ماینرها از طرفِ استخر ماینینگ تا جایی که امکان داشته باشد; شروع به بررسیِ تعداد زیادی از “قدرتِ هشِ بلاک‌ها” می کنند.

“I.e. reward address” آدرسِ بیت کوین است که به استخر مورد نظر تعلق دارد نه به یک ماینر شخصی; زمانی که یک بلاک ماین (استخراج) شود; پاداشِ مورد نظر با توجه به سهمِ هر یک از شرکت کننده‌ها، میانِ آن‌ها تقسیم می شود; اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است چگونه سهم و مشارکت هر یک از شرکت کنندگان تعیین می شود؟

جواب این سوال بسیار ساده است!

با توجه به قدرتِ هش فرآیند ماینینگ، سهم هر یک از شرکت کنندگان اندازه گیری می شود; سوال بعدی که مطرح می شود این است که قدرت هش چگونه اندازه گیری می شود؟; برخی از کاربران برای انجام این کار، بلاک‌های ماین شده را به سرورهای مورد نظر ارسال کنند; و این سرورها، بلاک‌های ارسال شده را محاسبه می کنند.

اما این رویکر اشتباه بوده ونباید از آن استفاده کرد!

مشکلی که در این رویکرد وجود دارد این است; کاربران با ارسالِ تعداد زیای بلاک‌های ماین شده به سرور; باعث می شوند میزانِ پهنای باندِ خروجیِ شبکه مورد نظرشان; فراتر از حد رود (که به ضررشان تمام می شود)! به دلیل این که تعداد زیادی ماینر وجود دارد و هر کدام از آن‌ها از الگوریتم‌های یکسانی مانند “پهنای باند ورودیِ سرورِ استخر” استفاده می کنند; این مشکلات پیش می آیند. علاوه بر این، زمانِ کمتری برای تایید هر یک از بلاک‌ها به طور جداگانه نیز وجود خواهد داشت; در نهایت، استفاده از این رویکرد غلط بوده و نباید از آن استفاده کرد; با این تفاسیر، کاربران با انجام این روش، نمی توانند سود خوبی به دست آورند.

به هیچ کس اعتماد نکن:

بسیاری از افراد بر این باور هستند زمانی که به یک استخر ماینینگ ملحق می شوند به راحتی می توانند فرآیند مورد نظر را انجام دهند; ماینرها می توانند با اندازه گیریِ تعداد بلاک‌هایی که در یک دقیقه و بعد از آن تولید می کنند; فرآیند استخراج را به وسیله قدرتِ ماینینگِ مخصوص آغاز کنند; بر همین اساس، ماینرها به راحتی به افراد دیگر اعتماد کرده و با آن‌ها همکاری می کنند; مشکلی که در این رویکرد وجود دارد این است که برخلافِ قانون اولِ ارزهای دیجیتال است: “به هیچ کس اعتماد نکن”.

به عنوان مثال، یک ماینر مخرب می تواند از شخص دیگری، قدرتِ هشی برای استخراج ارزهای دیجیتال خود قرض بگیرد; تا ثابت کند بیش از 9.000 تراهش، قدرتِ هش دارد; با ادامه این روند و استخراج ارزهای دیجیتال، این فرد به عنوانِ بزرگ ترین ماینر، پاداشِ زیادی دریافت خواهد کرد; با این شرایط، نباید به راحتی به هر ماینری اعتماد کرد.

روش دیگری نیز وجود دارد که در آن، سرور استخرهای ماینینگ، پازل‌هایی را به ماینرها ارسال می کنند; و اگر هر یک از آن‌ها (با توجه به قدرت هش خود) هر چه سریع تر پازل مورد نظر را حل کنند; پاداش بیشتری دریافت می کنند!; به همین دلیل، برخی از ماینرها به ماینرهایی که قدرتِ هش بیشتری دارند اعتماد می کنند; و با آن‌ها برای حل پازل‌ها همکاری می کنند; اما نباید به هر شخصی اعتماد کرد! زیرا ماینر مورد نظر یا همان ماینر مخرب ممکن است IP مورد نظر را تغییر داده و پاداشِ به دست آمده را به آدرس بیت کوین خود ارسال کند!!

بنابراین، ماینرها در استخرهای ماینینگ باید تمام جوانب را بسنجند تا با این گونه ماینرهای مخرب و سو استفاده گر مواجه نشوند و به راحتی نیز به آن‌ها اعتماد نکنند.

چالش‌های دیگر:

چالش دیگری که وجود دارد اساسا به “گواه اثبات کار یا Proof of Work” استخرهای ماینینگ مرتبط می شوند; علاوه بر گواه اثبات کار، توزیعِ پاداش‌های به دست آمده نیز، چالش و معضل دیگری به شمار می آیند; به طور کلی، استراتژی‌های خاصی برای توزیعِ پاداش به دست آمده میانِ ماینرهای ارزهای دیجیتال در استخرهای ماینینگ وجود دارند که در مقاله‌های آتی به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

همچنین برخی از ماینرها قصد انجام تقلب دارند. به عنوان مثال، برخی از این ماینرها که با لقبِ “ماینرهای مخرب” خطاب می شوند می خواهند بلاک‌های مورد نظر را به آدرس‌های متفاوتی ارسال کنند; نه به آدرس‌هایی که از طرفِ استخر ماینینگ ارسال شده‌اند; اما درواقع آن‌ها نمی توانند این کار را انجام دهند زیرا پیدا کردن آدرس‌هایی که در آن‌ها، سهام‌ها (پاداش) نگه داری می شوند وقت گیر بوده و تغییر دادن آن، دوباره کاری است به همین دلیل از نظر اقتصادی به صرفه نخواهد بود.

با تمام این تفاسیر، این گونه می توان نتیجه گیری کرد در فرآیند ماینِ ارزهای دیجیتال، روش‌های متداولی وجود دارند که نباید بدون انجام تحقیقات و دانش کافی از آن‌ها استفاده کرد زیرا ممکن است به ضرر ماینرها تمام شود؛ در نتیجه تمام این رویکردها حتی اگر عده‌ زیادی هم از آن‌ها استفاده می کنند; دلیل بر درست و قابل اعتماد بودن این روش‌ها نخواهد بود!! پس ماینرها نباید این تصور را داشته باشند که با انجام چنین رویکردهایی می توانند پول خوبی به جیب بزنند; همچنین، ماینرهای مبتدی نباید در اوایل کار خود به ماینرهای دیگر به راحتی اعتماد کنند!

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.