فرایند هج کردن در ارزهای دیجیتال چگونه امکان پذیر است؟

0 ۱۴۵

در دنیای ارزهای دیجیتال همواره با نوسانات و تغییرات قیمتی زیادی رو به رو هستیم.

به طوری که ممکن است، قیمت یک ارز دیجیتال در گذر یک بازه‌ی زمانی مشخص، با تغییرات و نوسانات زیادی رو به رو شده و به شدت کاهش داشته باشد; در این وضعیت است که سرمایه‌گذار آن ارز دیجیتال اگر در برابر این کاهش قیمت صورت گرفته، به صورت سریعی عکس‌العمل نشان ندهد، سرمایه‌ی زیادی را از دست خواهد داد; از این رو در حوزه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال همواره با ریسک‌های زیادی رو به رو هستیم.

در این راستا برای کاهش ضررهای ناشی از این گونه نوسانات قیمتی و یا حتی برای مقابله مستقیم با چنین شرایطی، از استراتژی‌های خاصی در بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود; از این جمله می‌توان به فرایند هج کردن در ارزهای دیجیتال اشاره نمود; در این مقاله قصد داریم، شما را با موضوع و مفهوم فرایند هج کردن در ارزهای دیجیتال، بیش‌تر آشنا نماییم.

مفهوم هج کردن ارزهای دیجیتال

هج کردن ارزهای دیجیتال یکی از استراتژی‌های محبوب در بازار می‌باشد;البته در نظر داشته باشید که باید راه و روش درست استفاده از این استراتژی را بلد باشید;چرا که در صورت استفاده درست از آن امکان رسیدن به سود بسیار بالا وجود دارد;و بر عکس در صورت عدم موفقیت در استفاده از آن، با ریسک از دست رفتن دارایی خود رو به رو هستید. ایده اصلی استفاده از استراتژی هج کردن; کسب هر چه بیش‌تر سود از خرید و فروش در بازار است;این استراتژی بدون توجه به جهت حرکت بعدی بازار، می‎تواند باعث درآمد زایی خوبی برای سرمایه‌گذار شود.

چگونگی فرایند هج کردن در ارزهای دیجیتال

در کل در فرایند هج کردن، دارای دو مرحله مهم و اساسی هستیم; این دو مرحله به صورت زیر قابل بیان می‌باشند:

  • داد و ستد اولیه (initial trade)

منظور از داد و ستد اولیه، همان اولین خریدی است که سرمایه‌گذار انجام می‎دهد;در واقع سرمایه‌گذار یک قیمت معینی را مشخص کردهو در صورت رسیدن نوسانات قیمتی ارز دیجیتال به آن قیمت;در آن جا نسبت به خرید ارز دیجیتال اقدام خواهد کرد;البته این خرید تازه شروع کار بوده و بعد از آن سرمایه‎گذار یک حدود قیمتی برای فروش و یک حدود قیمتی هم برای stop loss مشخص می‌نماید.

  • داد و ستد پشتیبانی (backup trade)

داد و ستد پشتیبانی درست در جایی که ممکن است با ضرر مالی رو به رو شویم; به کمک سرمایه‌گذار می‌شتابد و باعث خواهد شد تا با یک خرید و فروش جدید نسبت به تغییر شرایط و در نتیجه کسب سود بپردازیم; و یا این که میزان ضرر مالی ناشی و احتمالی را به کم‌ترین مقدار ممکن برسانیم;در ادامه قصد داریم به بررسی مفهومی‌تر فرایند هج کردن بپردازیم;بهتر است این کار را با آوردن دو سناریوی متفاوت انجام دهیم;یکی از سناریوها خوب بوده و ما را به سود می‌رساند;سناریوی دیگر هم در یک شرایط بدتری برای سرمایه‌گذار رخ می‌دهد;ولی با این وجود می‌تواند حجم قابل ملاحظه‌ای از سرمایه‌ی فرد را حفظ نماید.

سناریوی خوب

فرد سرمایه‌گذار مشخص کرده که در صورت رسیدن قیمت ارز دیجیتال مدنظر به یک قیمت مشخص، آن را بخرد; حال در این سناریو قیمت آن ارز به حد تعیین شده می‌رسد و به عبارتی خرید اولیه صورت می‌گیرد; سپس سرمایه‎گذار یک حد قیمتی برای فروش آن ارز در نظر می‎گیرد البته در این وضعیت، سرمایه‎گذار یک حد قیمتی برای stop loss نیز در نظر می‌گیرد; در این بین، در صورتی که قیمت ارز دیجیتال خریداری شده افزایش داشته باشد; و به حد قیمتی مشخص شده توسط سرمایه‌گذار برسد، شاهد فروش آن ارز و در نتیجه بدست آوردن سود خواهیم بود.

البته اگر شرایط آن طور که پیش‎بینی می‎شد، نشود و قیمت ارز دیجیتال کاهش داشته باشد; سرمایه‌گذار می‎تواند آن را در حد قیمتی stop loss مشخص شده به فروش برساند و در نتیجه ضرر مالی کم‎تری را متحمل گردد; حال فرایند هج کردن در این بین خود را نشان می‎دهد; چرا که در فرایند هج کردن، درست در یک بازه بیش‎تر از حد قیمتی stop loss نسبت به خرید دوباره ارز دیجیتال اقدام می‎کنیم. در این حالت، این موضوع اهمیت دارد که حد خرید جدید را درست بعد از stop loss قرار بدیم.

در این وضعیت، بعد از خرید دوباره ارز دیجیتال، در صورتی که قیمت آن ارز دوباره با افزایش رو به رو شود نه تنها ضرر شرایط قبلی را جبران کرده‎ایم; بلکه توانسته‎ایم با تعیین یک حد قیمتی جدید برای فروش آن ارز و انجام عملیات فروش به سود مناسبی دست یابیم; البته در خرید پیشتیبانی (backup trade) صورت گرفته، ما دوباره نسبت به مشخص کردن یک stop loss دیگر هم اقدام می‎کنیم تا در صورت پایین آمدن دوباره قیمت، بتوانیم از ضرر کردن بیش‎تر جلوگیری کنیم.

سناریوی بد

حال با توجه به سناریوی توضیح داده شده در بالا، بدترین سناریوی ممکن در فرایند هج کردن، درست در زمانی پیش می‎آید; که در نوسانات قیمتی صورت گرفته، به هر دوتای stop lossهای مشخص شده برسیم; در این وضعیت است که با بیش‎ترین ضرر مالی ممکن در فرایند هج کردن رو به رو خواهیم شد.

البته در این سناریو هم توانسته‎ایم با استفاده از فرایند هج کردن از بروز ضررهای مالی خیلی بیش‎تر جلوگیری کرده باشیم.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.