آیا امکان لغو تراکنش های تایید نشده وجود دارد یا نه؟

0 ۱۰۰

برگشت

کاربران ارزهای دیجیتال، در هنگام ارسال بیت کوین‌های خود; اگر با اشتباهی مواجه شوند، می خواهند از ارسالِ بیت کوین‌هایشان جلوگیری کنند; در واقع آن‌ها می خواهند تراکنش‌های بیت کوین خود را کنسل کنند; در بسیاری از مواقع، اگر کاربران هزینه تایید تراکنشی که وارد می کنند کافی نباشد; تراکنش مورد نظرشان توسط ماینرها تایید نخواهد شد.

متاسفانه، مراحل لغوِ تراکنش‌های بیت کوین کمی پیچیده تر از فشار دادن دکمه “Undo” است.

در این مقاله، به کاربران ارزهای دیجیتال راهنمایی مختصر و مفیدی می کنیم تا بتوانند تراکنش‌های تایید نشده خود را لغو و کنسل کنند.

آیا تراکنش مورد نظر شما تایید شده است؟

مرحله اول در لغو تراکنش‌های بیت کوین این است که کاربران باید بررسی کنند که آیا تراکنش مورد نظرشان تایید شده است یا خیر; کاربران هنگامی که تراکنش مورد نظرر خود را انجام می دهند، شناسه تراکنشی مانند شناسه تراکنش زیر باید دریافت کنند:

“240615b6ab59a5adb19ba52cb969aeb16ff82d2082b7a72cb2912c5d38c297cf”

بنابراین کاربران باید شناسه تراکنش خود را به دست آورده و در یک ” block explorer” وارد کنند; ” Blockchain.info” بهترین گزینه ممکن است;سپس کاربران در صفحه بعد به راحتی می توانند اطلاعاتِ مربوط به تراکنش مورد نظرشان که البته تعداد تایید تراکنش نیز جز آن بوده را نیز مشاهده کنند.

اگر تعداد تایید تراکنش‌ها از “0” بیشتر باشد; کاربر دیگر امکانِ لغوِ تراکنش خود را نخواهد داشت; تراکنش‌های تایید شده بر روی بلاک چین; دائمی و غیرقابل برگشت هستند.
اما اگر تراکنش مورد نظر هیچ تاییدی دریافت نکرده باشد; این امکان هنوز هم وجود دارد که بتوان آن را لغو و کنسل کرد.

چگونه می توان تراکنش های تایید نشده بیت کوین را لغو کرد؟

دو استراتژی اصلی وجود دارد که کاربران دنیای ارزهای دیجیتال می توانند از آن‌ها استفاده کنند تا تراکنش‌های تایید نشده بیت کوین خود را لغو کنند:

  • استفاده از پروتکل “RBF” با پرداخت هزینه
  • Double spend با استفاده از هزینه بالاتر

بعضی از کیف پول‌های دیجیتالی از پروتکل ” RBF” پشتیبانی می کنند و این امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند; تا تراکنش اصلی خود را با یک تراکنش جدید; البته با هزینه تراکنش بالاتر، جایگزین کنند; کاربران با این روش، به راحتی می توانند تراکنش خود را لغو کنند.

نکته‌ای که کاربران باید به آن توجه کنند این است که در استفاده از این روش، حتما باید تراکنش خود را جایگزین کنند; (معمولا از طریقِ ” opt-in checkbox” این کار را انجام می دهند).

اما اگر کاربران توانایی استفاده از پروتکل  RBF را ندارند; جای نگرانی نیست;آن‌ها می توانند از ” Double spend” استفاده کنند; برای انجام این کار; کافی است که یک تراکنش جدید که برابر با میزانِ تراکنشِ اصلی بوده را ایجاد کنند; و آن را برای خود ارسال کنند; کاربران باید اطمینان حاصل کنند هزینه تراکنش مورد نظرشان بیشتر از هزینه تراکنشِ اصلی باشد.

در به کار گیری این روش، این امکان وجود دارد که کاربران از یک کیف پول دیجیتالی یا نرم افزاری استفاده کنند; تا به آن‌ها این امکان داده شود از “double spending” برای پخشِ تراکنش مورد نظر خود در شبکه استفاده کنند.

در نهایت، اگر همه چیز به خوبی پیش رود; ماینرها تراکنش جدید را انتخاب کرده و بیت کوین‌های مورد نظر به کیف پول‌های دیجیتالی باز خواهند گشت; اگر چه بیشتر ماینرها و کیف پول‌های دیجیتالی از روشِ “double spending” استفاده می کنند اما باز این امکان وجود دارد که روش مورد نظر، کار نکند!

با این حال، امیدواریم که بتوانید از یکی از دو روش مورد نظر، برای لغوِ تراکنش‌های تایید نشده بیت کوین خود بهره ببرید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.