معامله‌گر HFT در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

0 ۲۲۰

HFT چیست؟

اصطلاح HFT یا به عبارتی معاملات پر بسامد (High Frequency Trading) یکی از رایج‌ترین مفاهیم به کار گرفته شده در دنیای تجارت و معاملات بورس می‎باشد;منظور از HFT، انجام استراتژی‌های خرید اتوماتیک در بستر بازار می‌باشد;در واقع بتوان با بهره‌گیری از الگوریتم‌های تصمیم‌گیری، قدرت محاسباتی بالا، تکنولوژی معاملات سریع در شرایط بی‌ثبات بازار به سودهای قابل قبولی دست یافت.

معمولاً در استراتژی معاملات پر بسامد حجم مبادلات صورت گرفته بسیار بالا می‌باشد.

این نوع از استراتژی مبادلاتی بیش‌تر در بازارهایی با ساختار فرار یا به عبارتی بی‌ثبات‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به عبارتی می‌توان گفت که بهره‌گیری از چنین استراتژی‌ای در بازارهای بورس با نوسانات قیمتی زیاد و شرایط بی‌ثبات سهام، می‌تواند به عنوان برگ برنده‌ای برای سرمایه‌گذار تلقی گردد;بازار ارزهای دیجیتال نیز به عنوان یکی از بسترهای جذاب به کارگیری معامله‌گر HFT شناخته می‌شود;در حال حاضر استفاده از این استراتژی در این بازار در حال رونق بوده و همه روزه افراد بیش‌تری برای به کارگیری آن رغبت نشان می‌دهند.

معامله‌گر HFT در بازار ارزهای دیجیتال
در بازار ارزهای دیجیتال استراتژی معامله‌گر HFT را می‌توان در چهار دسته طبقه‌بندی نمود:
  1. سازندگی بازار

در دسته مربوط به سازندگی بازار (market making) معامله‌گرهای HFT;از وجود اختلاف و فاصله‌ی موجود بین قیمت‌های پیشنهادی و قیمت‌های درخواستی بهره برده;و خرید و فروش‌های خود را در چند میکروثانیه به انجام می‌رسانند;از این رو می‌توانند به سودهای قابل توجهی دست یابند.

  1. معاملات مبتنی بر اتفاق

در دسته مربوط به معاملات مبتنی بر اتفاق، یک معامله‌گر HFT همواره تمرکز خود را بر روی شناسایی نوسانات قیمتی کوتاه مدت معطوف می‌کند;در واقع در این وضعیت، معامله‌گر HFT منتظر یک عکس‌العمل بازار است تا بتواند نسبت به انجام سریع معاملات خود اقدام نماید;این عکس‌العمل‌ها، معمولاً توسط معامله‌گر HFT قابل پیش‌بینی می‌باشند.

  1. تشخیص نقدینگی

این دسته نیز خرید و فروش‌های خود را به تحرکات خرید و فروش سایر سرمایه‌گذاران وابسته نموده است;به طوری که بر اساس اطلاعات بدست آمده از خرید و فروش‌های دیگر سرمایه‌گذاران در بازار، نسبت به انجام معاملات خود اقدام می‌نماید.

  1. آربیتراژ

آربیتراژ را می‌توان به عنوان یکی از شایع‌ترین انواع استراتژی‌های معامله‌گر HFT در بازار نامید.

در این استراتژی معامله‎گر HFT از اختلافات قیمتی موجود در یک نوع سهم مشابه در راستای بدست آوردن سود، بهره‌ می‌برد. بدین صورت که در نظر داشته باشید یک ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال، دچار تغییرات قیمتی می‌شود;در این بین معامله‌گر HFT به دلیل داشتن سرعت بالا و با استفاده از تأخیر به وجود آمده در بروزرسانی قیمت‌ آن ارز در صرافی‌ها، می‌تواند بلافاصله نسبت به انجام خرید و فروش‌های خود اقدام نماید.

در واقع در این استراتژی قیمت یک ارز دیجیتال دچار تغییر شده است.

ولی یک زمان تأخیر در بروزرسانی قیمت آن ارز در بورس‌ها و صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال به وجود آمده است.
در این بین است که معاله‌گر HFT با بهره‌گیری از استراتژی آربیتاژ، می‌تواند از این اختلاف قیمت به وجود آمده برای یک ارز دیجیتال مشخص، استفاده کرده و با خرید و فروش‎‌های سریع، نسبت به کسب سود قابل توجه اقدام نماید;البته در نظر داشته باشید که چنین تأخیرهایی در قیمت ارزهای دیجیتال در زمان‌های بسیار کوتاه و به عبارتی در کسری از ثانیه به وجود می‌آیند که یک معامله‌گر HFT با بهره‌گیری از قدرت محاسباتی بالا،می‌تواند در زمان کم‌تری نسبت به بروزرسانی قیمت، نسبت به انجام معاملات پر سود اقدام نماید.

چرا در معاملات بازار ارزهای دیجیتال به معامله‌گر HFT نیاز داریم؟

بازار ارزهای دیجیتال، همواره دارای یک شرایط ویژه در درون خود است;این شرایط ویژه، تغییرات و نوسانات قیمتی به وجود آمده در مورد ارزهای دیجیتال است;این نوسانات معمولاً به صورت سریع رخ داده و در یک زمان ممکن است شاهد افزایش سریع قیمت یک ارز دیجیتال و یا کاهش سریع قیمت ارز دیجیتال باشیم
در این بین و با توجه به شرایط بازار ارزهای دیجیتال برای بدست آوردن سود و کسب درآمد;نیازمند استراتژی‌های خرید و فروشی هستیم که بتوانیم در برابر نوسانات قیمتی به وجود آمده;عکس‌العمل‌های سریعی را از خود نشان دهیم;لذا به کارگیری استراتژی‌های مربوط به معامله‌گرهای HFT;می‌تواند یکی از راه‌های روشن برای کسب سودهای مناسب در بازار ارزهای دیجیتال باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوینعضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.