مفهومی به نام C2P در بلاکچین

0 ۲۹

پروژه ILCOIN، پروتکل (C2P (command chain protocol را به عنوان پروتکل اجماع مخصوص به خودش، توسعه داده است.

این پروتکل برخی مشکلات آسیب‌پذیری امنیتی موجود در الگوریتم‌ اجماع اثبات سهم را ندارد;به طوری که با ویژگی‌های برتر خود توانسته ضمن محدودسازی و مقابله با فعالیت‌های مخربانه; باعث افزایش کارایی در عملکرد شبکه‌های ارزهای دیجیتال (ارزهای دیجیتالی که از این پروتکل استفاده می‌کنند) نیز گردد.
در نظر داشته باشید که در دنیای ارزهای دیجیتال همواره با مسائل و مشکلات متعددی رو به رو هستیم;یکی از مهم‌ترین این مشکلات; آسیب‌پذیری‌های امنیتی زیاد موجود می‌باشد.

در این راستا; بیش‌تر آسیب‌پذیری‌ها و حملات صورت گرفته; مربوط به پروتکل‌های اجماع ارزهای دیجیتال می‌باشند;از این رو برای جلوگیری از شکل‌گیری حملات و نیز داشتن عکس‌العمل‌های مناسب در برابر آن‌ها، باید مشکلات موجود در پروتکل‌های مربوط به الگوریتم‌های اجماع را رفع نمود.

گویا پروتکل C2P با ساختار جدید و قدرتمندی که دارد

خیال کاربران ارزهای دیجیتال را از شکل‌گیری اینچنین حملاتی، راحت کرده است;در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی پروتکل C2P بپردازیم.

چه نیازی به پروتکل C2P داریم؟

در درون هر یک از انواع بلاک‌چین‌ها; یک الگوریتم اجماع قرار دارد که باعث ایجاد تمایز بین یک چارچوب تکنولوژی با موارد دیگر می‌شود;معماری الگوریتم‌های اجماع (مانند اثبات سهم، اثبات کار و …) به طور هوشمندانه‌ای برای انجام تصدیق درستی شفاف و عادلانه تراکنش‌های بلاک‌چین، پیاده‌سازی شده‌اند.

در این راستا; به عنوان مثال الگوریتم اجماع اثبات کار یک نوع مکانیزم به کار گرفته شده برای تصدیق درستی تراکنش‌های صورت گرفته بر روی بلاک‌چین بیت‌کوین می‌باشد;برای استفاده از این مکانیزم باید هزینه و منابع قابل توجهی نیز در نظر گرفته شوند.

در کنار این هزینه قابل توجه، اثبات کار از وجود ضعف‌های امنیتی متعددی نیز رنج می‌برد.

همچنین باید گفت که یکی دیگر از مشکلات اساسی این الگوریتم اجماع; ضعف آن در احتمال وقوع حمله 51 درصدی می‌باشد;در این حمله ممکن است یک فرد، قدرت غالب ماینینگ شبکه را در اختیار خود درآورد.
حال در برابر چنین ضعف‌هایی، پروژه ILCoin یک نوع الگوریتم اثبات کار بهتری را توسعه داده است;این الگوریتم جدید به صورت (C2P (command chain protocol شناخته شده و معروف شده است;در واقع برای رهایی از مشکلات موجود در روش‌های قبلی نیاز داریم تا از C2P استفاده کنیم.

C2P چگونه ضعف‌های الگوریتم اثبات سهم را رفع می‌کند؟

در درون ساختار اصلی و سورس کد C2P، یک سری قوانین و مقررات پیاده‌سازی شده‌اند;این مقررات نسبت به اجرا و یا بلاک‌ نمودن فعالیت‌های مختلف صورت گرفته، تصمیم‌گیری می‌نمایند;اینچنین ساختاری باعث می‌شود تا در درون شبکه، از بروز حمله “مصرف دوباره ارز” جلوگیری به عمل آورده شود;همچنین در ساختار این پروتکل، 3 نوع لایه امنیتی مختلف طراحی و پیاده‌سازی شده است.

این موضوع باعث شکل‌گیری محیطی بسیار پیشرفته برای کاربران شده است;در این راستا; مسائلی مانند “مصرف دوباره ارز”، “خرابی شبکه” و “بازگشت تراکنش‌ها” دیگر رخ نداده و از بروز آن‌ها جلوگیری شده است.در نظر داشته باشید که این سه لایه; عملکرد خود در افزایش ایمنی را با اختصاص وظایف متفاوتی به هر یک از فول‌نودهای موجود انجام می‌دهند.

در کل وجود این ساختار سه لایه، باعث افزایش ثبات زنجیره شده است;از طرفی دیگر هم سرعت آن را افزایش داده و در عین حال زنجیره را قدرتمندتر از قبل خواهد نمود;بسیاری از کارشناسان ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین بر این عقیده هستند که پروتکل C2P راه‌حلی اساسی برای افزایش امنیت دنیای ارزهای دیجیتال خواهد بود.

از این رو دست افراد خرابکار و هکرها را از دزدین دارائی‌های دیجیتال افراد دور خواهد نمود.

در نهایت نیز باید گفت که مسئولان پروژه ILCoin ادعا می‌کنند که کوین‌های ILC ارائه شده توسط آن‌ها که از پروتکل C2P در ساختارشان استفاده شده; به دلیل جلوگیری کامل از بروز حملات مخرب احتمالی و نیز بکارگیری مکانیزم بلاک‌کردن; غیر قابل دزدیدن می‌باشند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.