مفهوم Options contracts و بیتکوین

0 ۲۶

Options contracts به چه معناست؟

Options contracts یا قراردادهای اختیاری (یا قرارداد اختیار معامله) قراردادهای مالی هستند که به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که مقدار مشخصی از دارایی‌ها را (در ازای پرداخت مبلغ مشخص) با یک قیمت از پیش تعیین شده و در زمانی مشخص; خرید و فروش کنند. Options ابزارهای مشتقه هستند; یعنی قیمت آن‌ها از قیمت دارایی‌های اساسی مانند سهام، اوراق قرضه، کالاها، ارزها، فهرست‌های شاخص و … سرچشمه می گیرد.

در بیشتر موارد، قراردادهای اختیاری بیت کوین (Bitcoin options) شبیه به قراردادهای اختیاری دیگر دارایی‌ها می ماند: یعنی سرمایه گذاران قبل از تاریخ توافق شده; پولی را پرداخت می کنند تا حق خرید یا فروش مقدار مشخصی از بیت کوین‌ها را داشته باشند.

options writer نهادی است که در آن قراردادهای اختیاری نوشته شده و سپس به فروش می رسند; سرمایه گذارانی که این نوع قراردادها را می خرند; موظف به اجرای آن‌ها نیستند. اما اگر سرمایه گذار تصمیم به اجرای قرارداد بگیرد; نویسنده مورد نظر موظف است معامله را با خرید یا فروش دارایی اساسی (بسته به نوع قراردادی که دارد) انجام دهد.

بیشتر قراردادهای اختیاری، قراردادهای استاندارد هستند که در صرافی‌هایی مانند CBOE و CME معامله و ترید می شوند; با این حال، قراردادهای اختیاری سفارشی (customized options contracts) می توانند در صورت درخواست ایجاد شوند.

به طور کلی، سرمایه گذاران به خاطر دلایلی مانند جلوگیری از ریسک و انجام معاملات (اندیشیدن) اقدام به خرید قراردادهای اختیاری می کنند; یکی از تفاوت‌های اصلی میان قراردادهای اختیاری و آتی در این است که در قراردادهای اختیاری، همانطور که گفته شد، سرمایه گذاران موظف به انجام قرارداد مورد نظر نیستند.

انواع قراردادهای اختیاری

دو نوع قرارداد اختیاری وجود دارد:

call options (قرارداد اختیار به خرید):

این نوع قرارداد به صاحبان قراردادها این امکان را می دهد که پیش از تاریخ انقضا مشخص شده، دارایی‌های اساسی را برای یک قیمت از پیش تعیین شده خاص خریداری کنند.

Put options (قرارداد اختیار به فروش):

این نوع قرارداد به صاحبان قراردادها این امکان را می دهد که پیش از تاریخ انقضا مشخص شده، دارایی‌های اساسی را برای یک قیمت از پیش تعیین شده خاص به فروش برسانند.

قرارداد اختیاری بیت کوین به چه معناست؟

Bitcoin options مانند قراردادهای اختیار به خرید و اختیار به فروش هستند که در آن سرمایه گذاران این حق را دارند که قبل از تاریخ توافق شده; اقدام به خرید یا فروش مقدار بیت کوینی که از پیش تعیین شده است; کنند.

خرید قراردادهای اختیاری بیت کوین این امکان را به سرمایه گذاران می دهد; که از ایجاد ریسک و خطر جلوگیری کنند; اگر قیمت رمزارز بیت کوین، غیرقابل پیش بینی باشد سرمایه گذاران به سادگی می توانند تصمیمی مبنی بر اجرا نکردن قراردادهای مورد نظر بگیرند و در این راستا، ضررهای خود را محدود کنند.

یک تفاوت عمده و اصلی میان قراردادهای اختیاری بیت کوین و سایر قراردادهای اختیاری دیگر، تفاوت در قیمت است.

هنگام قیمت گذاری یک قرارداد اختیاری، نویسنده موردنظر نگاهی به نوسانات ضمنی دارایی اساسی میندازد (به منظور برآورد نوسانات آینده دارایی). به طور کلی، زمانی که بازار در روند نزولی قرار دارد; نوسانات ضمنی افزایش پیدا می کنند. علاوه بر این; زمانی که بازار در روند صعودی قرار داشته باشد، نوسانات قیمتی کاهش پیدا می کنند.

از آنجایی که قیمت رمزارزهای بیت کوین بی ثبات بوده و نوسانات مرتبط با قیمت این ارزها زیاد است; قیمت قراردادهای اختیاری بیت کوین در مقایسه با سایر قراردادهای اختیاری یا قراردادهای اختیار معامله گران‌تر هستند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.