نظریه بازی و ارزهای دیجیتال

0 ۴۲

تئوری بازی

نظریه بازی برای توسعه ارزهای دیجیتال پایه‌ای اساسی بوده و یکی از دلایلی است که عنوان می کند بیت کوین علی رغم تلاش‌های بی شمار صورت گرفته برای مختل کردن شبکه; توانسته است برای بیش از یک دهه به فعالیت خود ادامه دهد.

نظریه بازی چیست؟

در اصل، نظریه بازی روشی از ریاضیات کاربردی است که برای مطالعه رفتار انسان براساس تصمیم گیری منطقی استفاده می شود; بازی به عنوان یک محیط تعاملی طراحی شده است; بنابراین، بازیکنان تمایل دارند هنگام پاسخ به قوانین بازی و یا تاثیر سایر بازیکنان، منطقی عمل کنند.

این مفهوم در ابتدا در اقتصاد به منظور بررسی رفتارهای کسب کار، بازارها و مصرف کنندگان توسعه داده شد; اما در حال حاضر به طور گسترده در سایر حوزه‌ها نیز کاربرد دارد; بنابراین، مدل‌های نظریه بازی ممکن است به عنوان ابزاری برای بررسی رفتار احتمالی عوامل تعامل و نتایج احتمالی اقدامات آن‌ها; در شرایط از پیش تعیین شده‌ای مورد استفاده قرار بگیرند. علاوه بر این; مدل‌های مورد نظر ممکن است در مطالعات گسترده سیاست; جامعه شناسی، روانشناسی و فلسفه هم کاربرد داشته باشند.

معضل زندانی

معضل زندانی یکی از محبوب ترین نمونه‌های مدل نظریه بازی به شمار می آید; معضل زندانی، سناریویی را نشان می دهد که دو متهم (A و B) پس از دستگیری تحت بازجویی قرار می گیرند; هر یک از متهمین، در اتاق جداگانه‌ای تحت بازجویی قرار می گیرند و توانایی ارتباط برقرار کردن با یکدیگر را نیز ندارند.

دادستان تلاش می کند تا هر یک از دو متهم را راضی کند تا برای کم شدنِ جرمشان، علیه یکدیگر شهادت دهند; اگر متهم شماره A علیه متهم شماره B شهادت دهد; متهم شماره A آزاد می شود و متهم شماره B به مدت 3 سال روانه زندان می شود (یا بالعکس); اما اگر هر دو متهم به یکدیگر خیانت کنند و علیه هم شهادت دهند، هر دو به مدت دو سال بازداشت می شوند; در نهایت، اگر هر دو متهم مورد نظر، خیانت نکنند و سکوت اختیار کنند، به دلیل کمبود مدرک فقط به یک سال زندان محکوم خواهند شد.

بدیهی است، بهترین سناریو برای متهم شماره A (یا B) خیانت و آزادی خواهد بود; اما این امر نیاز به ساکت ماندن طرف مقابل داشته و هیچ راهی وجود ندارد تا بتوان پیش بینی کرد; طرف مقابل چه تصمیمی اتخاذ خواهد کرد;در مقابل پاداش، بسیاری از زندانیانِ منطقی تصمیم می گیرند که به نفع خود عمل کرده و به دیگری خیانت کنند; اما اگر هر دو متهم، خیانت انجام دهند به مدت دو سال محکوم و زندانی خواهند شد; و در نهایت، این امر بهترین نتیجه نخواهد بود. بنابراین، بهترین گزینه پیش رو برای این دو متهم، ساکت ماندن و روانه زندان شدن ظرف مدت یک سال است.

معضل زندانی انواع مختلفی دارد; اما این داستان ساده نشانگر ایده استفاده از مدل‌های نظریه بازی به منظور بررسی رفتار انسان و نتایج احتمالی براساس فرآیند تصمیم گیری منطقی آن‌ها است.

نظریه بازی و ارزهای دیجیتال

هنگامی که بر روی ارزهای دیجیتال اعمال می شود; مدل‌های نظریه بازی هنگام طراحی یک سیستم اقتصادی امن و قابل اعتمادی همچون بیت کوین; نقش مهمی را ایفا می کنند. ایجاد بیت کوین به عنوان یک سیستم تحمل خطا بیزانس (BFT) نتیجه ترکیب هماهنگ کریپتوگرافی و نظریه بازی است.

استفاده از نظریه بازی در زمینه ارزهای دیجیتال همان چیزی است که اقتصاد رمزنگاری شده را به وجود می آورد که در اصل، بررسی اقتصاد پروتکل‌های بلاک چین و پیامدهای احتمالی است که طراحی پروتکل‌های مورد نظر می تواند به عنوان نتیجه‌ای از رفتار شرکت کننده آن; از خود نشان دهد. همچنین، اقتصاد رمزنگاری شده رفتار عوامل خارجی که درواقع بخشی از اکوسیستم نیستند; اما در نهایت می توانند به شبکه ملحق شوند و سعی داشته باشند آن را از درون مختل کنند را نیز در نظر می گیرد.

به عبارت دیگر; اقتصاد رمزنگاری شده با در نظر گرفتن منطقی ترین و محتمل ترین تصمیمات; رفتار نودهای شبکه را براساس مشوق‌های ارائه شده به وسیله پروتکل بررسی می کند.

از آنجایی که بلاک چین بیت کوین به عنوان یک سیستم توزیع شده; طراحی شده است (با نودهای زیاد توزیع شده در مناطق مختلف) باید در مورد اعتبار معاملات و بلاک‌ها به توافق این نودها تکیه کرد; با این حال، این نودها واقعا توانایی اعتماد به یکدیگر را ندارند; بنابراین، چنین سیستمی چگونه می تواند از فعالیت‌های مخرب جلوگیری به عمل آورد؟ چگونه یک بلاک چین می تواند از اختلال در نودهای متقلب جلوگیری کند؟

یکی از مهم ترین ویژگی‌های شبکه بیت کوین که از آن در برابر فعالیت‌های مخرب محافظت می کند

الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) است; این الگوریتم از تکنیک‌های کریپتوگرافیک استفاده می کند که سبب می شود; فرآیند ماینینگ بسیار پرهزینه و پرتقاضا باشد و یک محیط ماینینگ بسیار رقابتی ایجاد می کند; بنابراین، معماری ارزهای دیجیتال مبتنی بر PoW، نودهای ماینینگ را به انجام عمل صادقانه تحریک می کند (بنابراین، آن‌ها ریسک نمی کنند که منابع سرمایه گذاری را از دست دهند); در مقابل، هر گونه فعالیت مخربی سست شده و به سرعت مجازات می شود; نودهای ماینینگی که رفتار نادرستی را ارائه می دهند; احتمالا پول زیادی را از دست می دهند و از شبکه اخراج می شوند; در نتیجه، محتمل ترین و عقلانی ترین تصمیمی که توسط یک ماینر اتحاذ می شود; عمل صادقانه و ایمن نگه داشتن بلاک چین است.

حرف آخر

کاربرد کلی نظریه بازی، مدل سازی و بررسی چگونگی رفتار و تصمیم گیری انسان‌ها براساس ذهنیت منطقی‌شان است. بنابراین; مدل‌های نظریه بازی بایستی همیشه هنگام طراحی سیستم‌های توزیع شده مانند یکی از ارزهای دیجیتال، در نظر گرفته شوند.

به لطف ترکیبی متعادل از کریپتوگرافی و نظریه بازی; الگوریتم اجماع اثبات کار توانست بلاک چین بیت کوین را به به عنوان یک سیستم اقتصادی غیرمتمرکز ایجاد کند که در برابر حملات بسیار مقاوم است; همین مورد هم پیرامون سایر ارزهای دیجیتال صادق بوده و مفاهیم نظریه بازی در بلاک چین‌های PoS نیز اعمال می شوند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.