نکاتی که کاربران و ماینرها باید درمورد هش ریت بدانند!

0 ۲۰۹

هش ریت (Hash Rate) چیست؟

هش ریت: “هش” خروجی یک تابع هش بوده و به رمزارز بیت کوین مرتبط است; هش ریت، سرعتی است که در آن، محاسبه مربوط به عملیاتِ کد بیت کوین کامل می شود; به عبارت ساده‌تر، هش ریت به معنای واحد اندازه گیری است که برای اندازه گیریِ میزان مصرف انرژی شبکه یا تولید انرژی بلاک ها، به کار می رود; هر چه میزانِ هش ریت بالاتر باشد ماینرها شانس بیشتری پیدا خواهند کرد زیرا فرصتِ پیدا کردنِ بلاک بعدی و دریافتِ پاداش افزایش پیدا می کند.

کاربرانی که قصد دارند فرآیند ماینینگِ ارزهای دیجیتال را انجام دهند; حتما باید در مورد هش ریت و نکاتِ مربوط به آن، اطلاعات کافی و تقریبا جامعی داشته باشند; علاوه بر این، هش ریت بر میزان ظرفیتِ ماین (استخراج) کوین‌های دیجیتالی نیز تاثیر گذار است; با این تفاسیر، داشتنِ اطلاعاتِ کافی پیرامون هش ریت، به کاربران در رابطه با انجام تصمیم گیری‌های لازم در فرآیند ماینِ ارزهای دیجیتال کمک شایانی خواهد کرد.

هش ریت (Hash Rate)

به عبارت ساده، هش ریت به عنوان سرعتی که در دستگاه ماینینگ معینی عمل می کند، تعریف می شود; ماینینگِ ارزهای دیجیتال شاملِ پیدا کردنِ بلاک‌ها از طریقِ محاسبه‌های پیچیده می شود; بلاک‌های مورد نظر شبیه به پازل‌های ریاضی هستند; دستگاه‌های ماینینگ برای یافتنِ جواب درست و حل کردن بلاک مورد نظر، در هر ثانیه حدود هزار یا میلیون‌ها حدس یا تخمین ارائه می دهند.

به عبارت دیگر، برای ماینِ موثر یک بلاک، ماینرها باید هدرِ بلاک را هش کنند; به طوری که هدر بلاک، برابر یا پایین تر از “هدف” قرار داشته باشد; به عبارت دیگر، . فرآیند هش کردن به معنای گرفتن تراکنش‌ها به عنوان یک ورودی به الگوریتم هش است (SHA-256 در بیت کوین) تا خروجی را به عنوان یک طول ثابت ارائه دهد; برای پیدا کردن یک بلاک و دریافت پاداش، باید هش SHA-256 خروجیِ هدر بلاک، کمتر یا برابر هدف مورد نظر باشد.

“هدف” با هر تغییر در میزانِ سختی، تغییر می کند; همچنین، به منظور دریافتِ هش (یا هدف)، ماینرها باید برخی از هدرهای بلاک‌ را که با عنوان “nonce” شناخته می شوند را تغییر دهند.

هر nonce با صفر آغاز شده و هر بار برای دریافتِ هش مورد نیاز (یا هدف) افزایش پیدا می کند.

با توجه به این نکته، تغییر هر nonce درست مانند یک بازی شانس است; بنابراین، شانسِ دریافتِ هش داده شده (یا هدف) نیز بسیار پایین خواهد بود; در نتیجه ماینرها در این راستا باید از طریقِ تغییرِ nonce تلاش‌های متعددی را انجام دهند; در نهایت، تعداد تلاش‌ها یا جستجوهایی که یک ماینر در هر ثانیه انجام می دهد; با عناوین “هش ریت” یا “قدرت هش” شناخته می شوند.

نکته مهمی در این میان وجود دارد، دستگاه‌های مختلفی که برای ماین ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می شوند; هش‌های یکسان و مشابهی ندارند; زیرا این دستگاه‌ها از میزان حافظه، محاسبات و الگوریتم‌های یکسانی برای انجام فرآیند ماینینگ استفاده نمی کنند; به همین دلیل نیز، میزان هش ریت در ارزهای دیجیتال مختلف، متفاوت است.

اندازه‌گیری هش ریت و واحدهای مرتبط با آن

هش ریت، در میزانِ هش‌ها در هر ثانیه (h/s) محاسبه می شود.

اصطلاحاتِ رایجی که در موردِ واحدهای هش به کار می برند و به تعداد هش‌ها بستگی دارند; عبارت اند از: مگا، گیگا وترا. به عنوان مثال، دستگاهی با سرعت 60 h/s و به منظورِ حل کردنِ بلاک مورد نظر، حدود 60 حدس یا تلاش در هر ثانیه ارائه می دهد; کیلوهش (KH/s) برای 1.000 هش، مگاهش ((MH/s برای 1.000 کیلوهش، تراهش (TH/s) برای 1.000 مگاهش و پتاهش  (PH/s)برای 1.000 تراهش مورد استفاده قرار می گیرند.

رابطه میانِ هش ریت، سود ماینر و میزان سختی

پارامترهای میزان هش ریت، سود ماینر و میزان سختی به یکدیگر مرتبط هستند; برای درک بهتر از رمزارز بیت کوین استفاده می کنیم; هر بار که میزانِ سختی شبکه بیت کوین افزایش پیدا می کند; به همان نسبت نیز میزانِ هش ریت افزایش پیدا کرده و ماینر حدود 12.5 BTC به دست می آورد; علاوه بر این، با افزایشِ تعداد ماینرها در شبکه بیت کوین، میزان سختی نیز افزایش پیدا می کند; در طول سال‌های گذشته، میزان سختی فرآیند ماینینگ افزایش چشمگیری داشته است.

میزان مصرف انرژی نیز در سود ماینر تاثیر به سزایی دارد; هر چه میزان سخختی افزایش پیدا کند، میزان انرژی مصرفی هم بیشتر می شود و سودِ ماینرها کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این‌ها، میزانِ نرخِ قیمتِ بیت کوین تا حدی بر روی میزان نرخ هش ریت تاثیر دارد; بنابراین، هنگامی که قیمتِ رمزارز بیت کوین کاهش پیدا کند; یک کاهش ناگهانی بر روی میزان نرخ هش ریت ماینینگ بیت کوین نیز رخ می دهد; اما این جریان همیشه پایدار نبوده و میزان نرخ هش ریت، به طور مداوم تابعِ قیمت رمزارز بیت کوین نیست!

برای کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.