هالوینگ بیتکوین چیست و چرا مهم است؟

0 ۳۸

هالوینگ بیتکوین

در این روزها خبرهای زیادی راجع به هالوینگ بیتکوین به گوش می‌خورد و برای همه سوال است که اصلا این هالوینگ بیتکوین چی هست و فلسفه آن چیست؛ امروز قصد داریم اندکی بیش‌تر با رویداد هالوینگ بیتکوین آشنا شویم. اگر شما هم به این موضوع علاقه‌مند هستید، لطفاً تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 

هالوینگ بیتکوین چیست؟

بیت‌کوین هالوینگ، رویدادی است که در آن، نرخ تولید بیت‌کوین‌های جدید، نصف می‌شود. این رویداد معمولاً هر چهار سال یکبار رخ می‌دهد.

همانطور که می‎دانید تعداد بیت‌کوین محدود و برابر با 21 میلیون بیت‌کوین می‌باشد. یعنی وقتی تعداد 21 میلیون بیت‌کوین تولید شد، دیگر موارد جدیدی در درون شبکه تولید نخواهند شد. علت اصلی که برخی از افراد بیت‌کوین را به عنوان طلا دیجیتال معرفی کرده‎اند نیز دقیقا همین موضوع است.

به طوری که تولید بیت‌کوین، به مانند طلا، محدود بوده و بالاخره یک روز امکان تولید بیت‌کوین جدیدی نخواهد بود. در حال حاضر، در حدود 18 میلیون بیت‌کوین در درون شبکه این ارز دیجیتال حضور دارند. این تعداد، در کل برابر با 85 درصد تمامی بیت‌کوین‌های قابل تولید می‌باشد. البته این بدان معنا نیست که به زودی شاهد تولید آخرین بیت‌کوین خواهیم بود.

یعنی هر چند ممکن است 85 درصد از کل بیت‌کوین تولیدی ماین شده باشد ولی به خاطر ساختار پروتکل این ارز دیجیتال، هنوز زمان زیادی تا تولید آخرین بیت‌کوین وجود دارد. پروتکل بیت‌کوین بدین صورت است که بعد از تولید هر 210 هزار بلاک، یک رویداد هالوینگ بیتکوین روی می‌دهد.

بدین معنا که بعد از رویداد هالوینگ، امکان تولید بیت‌کوین‌های جدید بسیار سخت‌تر از زمان قبل از هالوینگ خواهد بود. دقیقاً همین شرایط در مورد طلا نیز وجود دارد. بتدریج به دلیل کمبود معادن جدید، شاهد سخت‎تر شدن تولید و استخراج طلا هستیم.

اگر به صورت فنی‌تر به رویداد هالوینگ بیتکوین نگاه کنیم؛ در این رویداد، پاداش تولید بلاک نصف خواهد شد. در این شرایط بعد از هالوینگ، به ازای تولید هر بلاک، ماینرها، پاداشی 50 درصد کم‌تر از زمان‌ قبل از هالوینگ را بدست خواهند آورد.

 

خُب …! حالا منظور از پاداش تولید هر بلاک چیست؟

در حالت کلی، پاداش تولید هر بلاک، به مقدار پاداشی که هر ماینر به ازای تولید و اضافه کردن بلاک جدید در بلاک‌چین، بدست می‎آورد، گفته می‎شود. برای درک بهتر موضوع، به چگونگی عملکرد بلاک‌چین می‌پردازیم. یک بلاک‌چین، به عنوان یک دفتر کل دیجیتال است که اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها را در درون بلاک‌ها ذخیره می‌کند. در این ساختار، سایز بلاک‌ها در حدود 1 مگابایت می‌باشد.

به عنوان مثال، وقتی شخص الف به شخص ب بیت‌کوین ارسال می‎کند؛ این تراکنش صورت گرفته، در درون یک بلاک ذخیره خواهد شد. در نظر داشته باشید که این تراکنش ذخیره شده در درون بلاک، در کنار حدوداً 500 تراکنش دیگر که به صورت همزمان انجام شده‌اند، قرار خواهد گرفت.

در این بین، پاداش ماینینگ بلاک، آن مقدار از پاداش به صورت ارز دیجیتال است که در زمان تصدیق و ماینینگ موفقیت‌آمیز یک بلاک توسط ماینرها، به آن‌ها داده می‎شود. در واقع، این پاداش، به ازای کار صورت گرفته ماینرها، به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

 

بعد از این هالوینگ بیتکوین، چه مقدار پاداش به ماینرهای بیت‌کوین داده خواهد شد؟

بعد از هالوینگ بیتکوین که پیش رو است، پاداش تولید هر بلاک جدید، برابر با 6.25 بیت‌کوین خواهد بود. این در حالی است که در زمان‌های اولیه از شروع ماینینگ بیت‌کوین، پاداش تولید هر بلاک، 8 برابر مقدار پاداش فعلی بوده است.

وقتی که در سال 2009، بیت‌کوین برای اولین بار ظهور پیدا کرد، ماینرها به ازای تولید هر بلاک، 50 بیت‌کوین دریافت می‌کردند. در ادامه، 10 میلیون و 500 هزار بیت‌کوین تولید شد تا این که وارد اولین رویداد هالوینگ بیت‌کوین شدیم. این رویداد در نوامبر سال 2012 به وقوع پیوست. بعد از این رویداد، پاداش ماینینگ هر بلاک به 25 بیت‌کوین کاهش یافت.

با در نظر گرفتن ارزش فعلی بیت‎‌کوین، پاداش آن زمان‎ها بسیار بالا بوده است. ولی در نظر داشته باشید که در آن دوره، قیمت بیت‌کوین به مانند زمان فعلی، چندان زیاد نبود. در آن زمان‌ها، شبکه بیت‌کوین به تازگی در حال پیشرفت بود و هیچ‌کس تصور این را نمی‌کرد که روزی این ارز دیجیتال تا به این حد با ارزش شود.

توجه داشته باشید که بالاترین قیمت بیت‌کوین در سال 2011، برابر با 31 دلار بوده است. البته بعداً این حباب قیمتی شکسته شده و قیمت بیت‌کوین نیز به حدود 2 دلاری کاهش یافت. ولی در کل، باید گفت که در آن زمان‌ها، عملیات ماینینگ برای ماینرها بسیار پر سودتر بوده است.

در ادامه، دومین رویداد هالوینگ بیتکوین در ششم جولای سال 2016 به وقوع پیوست. از آن زمان به بعد، ماینرها پاداشی برابر با 12.5 بیت‌کوین دریافت کردند. این همان پاداش فعلی‎ای است که ماینرها در درون شبکه بدست می‌آورند. در نظر داشته باشید که رویداد هالوینگ بعدی، این مقدار پاداش را هم کاهش خواهد داد. به طوری که پاداش ماینینگ به ازای هر بلاک، برابر با 6.25 بیت‌کوین خواهد شد.

 

چه زمانی رویداد هالوینگ بعدی رخ خواهد داد؟

بسیاری از کارشناسان، روز 18 می ماه 2020 را به عنوان روز موعود در نظر گرفته بودند. ولی بر اساس آمار و پیش‌بینی‌های جدید، احتمالاً در 14 می ماه 2020 شاهد این رویداد خواهیم بود.

البته نمی‎توان زمان مشخص و دقیقی را برای رویداد هالوینگ در نظر گرفت. چرا که فرا رسیدن این زمان، وابستگی بسیار زیادی به سرعت ماینینگ دارد. زیرا ممکن است روند ماینینگ کندتر شده و یا سریع‎تر انجام شود. ولی در حالت کلی، باید گفت که شبکه، در هر 10 دقیقه، یک بلاک جدید را تولید می‌نماید.

بعد از این رویداد، پیش‌بینی می‌شود که هالوینگ بعدی در سال 2140 رخ بدهد. در این رویداد، شاهد تولید آخرین بیت‌کوین یعنی بیت‌کوین شماره 21 میلیون‌ام خواهیم بود. بعد از این رویداد، دیگر پاداشی برای ماینینگ به ماینرها اهدا نخواهد شد. البته همچنان هزینه‌های تراکنش به ماینرها تعلق خواهد گرفت.

 

آیا ماینرهای بیت‌کوین، همچنان علاقه‌مند به ادامه کار هستند؟

پس از هالوینگ، پیش‌بینی می‎شود که بازیگران کوچک از صحنه خارج شوند یا این که با بروزرسانی سیستم‌های ماینینگ خود، به رقابت با ماینرهای قدرت‌مندتر بپردازند.

در حال حاضر، اکثر عملیات ماینینگ توسط بزرگانی مانند Bitmain انجام می‎شود. Bitmain یک شرکت چینی است که در سال 2018، ارزش کل آن تا حدود 12 میلیارد دلار بالا رفته بود. این شرکت، کار تصدیق بلاک‌ها را با استفاده از دستگاه‎های ماینینگ قدرت‌مند (asicها) انجام می‎دهد. این دستگاه‎ها، در مقایسه با تجهیزات سایر رقبا، بسیار بهینه‎تر عمل می‌کنند.

در این راستا، هر چقدر که پاداش‌های ماینینگ کاهش یابند، دستگاه‌های ماینینگ پر هزینه‌تر باید از رده خارج شوند. چرا که سودآوری آن‌ها کاهش یافته و حتی ممکن است، عملیات ماینینگ در کل منجر به ضرر مالی شود. بعد از هالوینگ، البته برخی از شرکت‌ها هستند که همچنان علاقه‌مند به ادامه فعالیت در عرصه ماینینگ می‎باشند. ولی در نظر داشته باشید که با فعالیت شرکت‌ها و افراد کم‎تر، قدرت ماینینگ شبکه در دست تعداد کمی قرار خواهد گرفت و از این رو، شبکه متمرکزتر خواهد شد.

در این بین، بازیگران کوچک عرصه ماینینگ، برای ادامه فعالیت خود در این عرصه، می‎توانند راه‌های جدید و پربازده‎تری را نظیر ماینینگ ابری پیدا کنند.

 

آیا بعد از هالوینگ، قیمت بیت‎کوین تغییری خواهد داشت؟

تجربه نشان داده که بعد از هر رویداد هالوینگ، قیمت بیت‌کوین با افزایش رو به رو شده است. ولی در کل باید گفت که مهم‌ترین فاکتور در تغییرات قیمت، میزان عرضه و تقاضا برای بیت‌کوین است و در نهایت، این فاکتور، قیمت واقعی بیت‌کوین را تعیین خواهد کرد.

اساساً بیت‌کوین هالوینگ، باعث کاهش در میزان عرضه بیت‌کوین خواهد شد. از این رو، بیت‌کوین به ارز دیجیتال کم‌یاب‌تری تبدیل خواهد شد. در نتیجه اگر تقاضا نیز زیاد باشد، قیمت بیت‌کوین به خاطر غلبه میزان تقاضا بر عرضه، با افزایش قابل توجهی رو به رو خواهد شد.

در این خصوص، آمار دیگری نیز در اختیار داریم. در 28 نوامبر سال 2012، یعنی در روز اولین بیت‌کوین هالوینگ، قیمت بیت‌کوین از 11 دلار به 12 دلار افزایش یافت. در ادامه، قیمت این ارز دیجیتال با یک روند افزایشی رو به رو شد و بتدریج ارزش آن بیش‌تر شد تا در نهایت در 28 نوامبر سال 2013، قیمت بیت‌کوین به 1038 دلار افزایش یافت.

بعد از آن، تقریباً 4 سال بعد، وقتی که یک ماه تا رویداد هالوینگ بعدی مانده بود، قیمت بیت‌کوین دوباره شروع به یک روند افزایشی کرد. به طوری که در این روند، قیمت بیت‌کوین در 9 ژوئن از 576 دلار به 650 دلار در 9 ژولای 2016 یعنی در روزی که پاداش ماینینگ بیت‌کوین نصف شد، افزایش یافت. در سال بعد نیز بر اساس نوسانات بازار، قیمت بیت‌کوین در 9 ژولای سال 2017، تا حدود قیمتی 2 هزار و 526 دلاری افزایش یافت.

آیا این وضعیت در رویداد هالوینگ بعدی نیز رخ خواهد داد؟ برخی بر این عقیده هستند که با نزدیک شدن هر چه بیش‌تر به این رویداد، شاهد تأثیر افزایشی آن بر قیمت بیت‌کوین هستیم.

در نظر داشته باشید که در طول چهار سال گذشته یعنی از زمان بیت‌کوین هالوینگ قبلی تا به حال، وضعیت بازار ارزهای دیجیتال نیز به طور کلی تغییر کرده است و مردم اینبار اخبار این حوزه و مخصوصاً بیت‌کوین را با جدیت بیش‌تری دنبال می‌کنند. از این رو بسیاری از سرمایه‎گذاران با دیدن الگوهای تغییر قیمتی قبلی بیت‌کوین، می‎خواهند اینبار از این فرصت هالوینگ پیش آمده، برای کسب سود بالا استفاده نمایند.

علاوه بر این، بعد از رویداد هالوینگ، اگر باز هم به مانند زمان‎های قبل شاهد افزایش قیمت بیت‌کوین باشیم، بی‎تردید بسیاری از افراد هم برای این که از سود ناشی از افزایش قیمت این ارز دیجیتال عقب نمانند، شروع به خرید بیت‌کوین خواهند کرد. لذا ممکن است شرایط دست در دست هم داده و باعث افزایش قیمت شدید دوباره بیت‌کوین گردد.

 

در کانال تلگرام دری کوین همراه ما باشید

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.