کدام نیاز باعث به وجود آمدن تکنولوژی بلاک چین شد؟

0 ۷۲۶

چرا ما از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنیم؟

  • سوالات رایجی که در بین مردم وجود دارد این است که چرا از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنیم؟
  • چرا کاربران و شرکت‌ها از یک لجر توزیع شده استفاده می کنند؟
  • چرا از یک پایگاه داده منظم و سیستم دیگری برای ضبط و ثبت اطلاعات استفاده نمی شود؟

با تمام این تفاسیر، برای بیشتر کسب و کارها، به روزرسانی با زیر ساخت‌های تکنولوژی بلاک چین، ممکن است هزینه بر بوده و مقرون به صرفه نباشد.

بلاک چین چیست؟ لجر توزیع شده!

اکثریت مردم، درمورد تکنولوژی بلاک چین با یکدیگر صحبت می کنند;بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی لجر توزیع شده یا DLT شناخته می شود که دارای انواع مختلف خصوصی یا عمومی است;رمزارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، NEO و …. دارای بلاک چین عمومی هستند.

بلاک چین چگونه کار می کند؟

داده های فرستاده شده بر روی بلاک و صفحه نمایش توزیع شده; بر اساس Merkle Trees رمزگذاری می شوند و این روش; یک روش فنی است که معاملات جعلی نمی توانند از این طریق ثبت شوند;اگر معامله‌ای، قوانین پروتکل را رعایت نکند و توسط نودهای موجود در شبکه شناسایی شود; بلافاصله از شبکه به بیرون فرستاده می شود.
این روش; ماهیت طبیعی تکنولوژی بلاک چین استو باعث جلوگیری از آسیب به پایگاه داده اشتراکی بلاک چین شده و مانع از ورود هکران می شود.

شناخته شده ترین بلاک چین موجود، بلاک چین رمزارز معروف بیت کوین است.
همچنین بیشتر بلاک چین‌ها توسط ماینرها پشتیبانی و نگه داری می شوند. بلاک چین‌های عمومی، غیرمتمرکز هستند.

بلاک چین و پایگاه داده عمومی

در این بخش، به توضیح برخی از کاربردهای تکنولوژی بلاک چین در مقابل پایگاه داده عمومی و منظم می پردازیم؟

تغییرناپذیر:

بلاک چین به علت سیستم Proof-of-Work، می تواند معاملات تغییرناپذیری را ارائه دهد;هنگامی که داده‌ها بر روی بلاک چین تایید می شوند، بازگشت داده‌ها و ایجاد تغییر بر روی آن‌ها غیرممکن است;برهمین اساس نیز، تکنولوژی بلاک چین می تواند در صنایعی مانند پرونده های پزشکی، شماره‌های امنیت اجتماعی و … مورد استفاده قرار بگیرد.

امنیت:

تکنولوژی بلاک چین در مقایسه با پایگاه داده‌های متمرکز، بسیار امن است;بنابراین، احتمال نفوذ و هک کردن تکنولوژی بلاک چین بسیار کم است;اگر بلاکی مورد نفوذ قرار بگیرد از سیستم مورد نظر ریجکت می شود.
نودهای بیشتر و قدرت هش ریت بالاتر، امنیت بلاک چین را بیشتر می کنند;در حال حاضر، تکنولوژی بلاک چین بیت کوین، یکی از امن ترین بلاک چین‌های عمومی شناخته شده است.

فراوانی:

با استفاده از تکنولوژی بلاک چین توزیع شده، کاربران یک مجموعه داده; در چندین مکان مختلف در سراسر دنیا دارند که امنیت آن‌ها بسیار بالا است.

کاهش هزینه:

در تکنولوژی بلاک چین، شبکه‌ها از طریق نودها اجرا می شوند; بنابراین دیگر نیاز به استخدام افراد; برای نگهداری از سیستم  DevOps وجود ندارد;کسب و کارهای کوچک می توانند از طریق تکنولوژی بلاک چین، هزینه‌های خود را به طور قابل توجهی کاهش دهند.

با توجه به موارد گفته شده، کسب و کارها و افراد می توانند به درستی ثبت داده‌ها در بلاک چین اطمینان کنند.

بلاک چین قابل هک شدن است؟

طبیعت تکنولوژی بلاک چین تغییرناپذیر و بسیار امن است بنابراین سوالاتی که مطرح می شود این است که چرا کلاهبرداری و حملات سایبری از طریق ICOs بسیار زیاد است؟
بنابراین، می توان به تکنولوژی بلاک چین نفوذ کرد؟
نفوذ کردن به مبادلات هیچ گونه ارتباطی با تکنولوژی بلاک چین ندارد; این نفوذها مربوط به نقاط ضعف نرم افزاری ثانویه مانند مبادلات; آسیب پذیری در کدهای قراردادهای هوشمند و ارائه دهندگان کیف پول‌های دیجیتالی است.

تکنولوژی بلاک چین بسیار امن است و یک هکر نمی تواند به راحتی به سیستم نفوذ کرده و خرابکاری کند;اما هکران می توانند از طریق کنترل قدرت هش ماینینگ شبکه، به تکنولوژی بلاک چین نفوذ کنند;این حمله، حمله‌ی 51 درصدی نام دارد;می توان با کوچک تر کردن بلاک چین، نفوذ به آن را راحت کرد اما نمی توان این کار با بلاک چین بیت کوین انجام داد; امروزه، بلاک چین بیت کوین مقاومت زیادی در برابر انواع حملات سایبری دارد.

در یک شبکه پیچیده تر مانند اتریوم، سطح حملات به طور بالقوه بزرگ تر است;اتریوم در سال 2016 میلادی مورد حمله سایبری قرار گرفت; اما این حمله ناشی از حمله 51 درصدی نبود بلکه ناشی از وجود مشکل در قرارداد‌های هوشمند پلتفرم اتریوم بود.

آیا تکنولوژی بلاک چین قانونی است؟

با این وجود که برخی از کشورها مانند چین، ICOs و استفاده از ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده‌اند، اما این بدین معنی نیست که تکنولوژی بلاک چین به فریم ورک‌های قانونی نیاز دارد;مانند اینترنت، تکنولوژی بلاک چین یک فناوری است که نمی تواند در سطح پروتکل تنظیم شود.
اکثر کشورها به دلیل افزیش سرمایه گذاری بر روی تکنولوژی بلاک چین، درمورد تنظیم قوانین این تکنولوژی جدید نگران هستند;امنیت اجتماعی برای بسیاری از کشورها مهم است;بعضی از حوزه‌های قضایی از KYC برای حداقل انطباق قوانین استفاده می کنند اما این انطباق قوانین برای بعضی از موارد مانند حملات سایبری، غیر قابل استفاده است.

چرا از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنیم؟

تکنولوژی بلاکچین در دوران کودکی خود قرار دارد اما با این شرایط، بسیاری از شرکت‌ها; سازمان‌های مالی و حتی دولت‌ها می خواهند از این تکنولوژی نوپا استفاده کنند!!
تکنولوژی بلاکچین باعث کاهش هزینه‌ها، افزایش امنیت; تامین امکانات نامحدود برای مدیریت زنجیره‌ها و حذف بسیاری از واسطه‌ها می شود;همچنین در مقایسه با پایگاه داده‌های متمرکز، تکنولوژی بلاکچین‌ها قابل اعتمادتر و مقاوم تر است.
علاوه بر این‌ها، دولت‌ها نیز می توانند برای اطمینان از درستی اطلاعات ثبت شده از تکنولوژی بلاکچین در پرونده‌های پزشکی یا رای گیری استفاده کنند;آن‌ها دلایل متعددی برای مطرح کردن سوال “چرا از تکنولوژی بلاکچین استفاده می کنیم”؟ دارند…

در حال حاضر، موسسات مالی از تکنولوژی بلاکچین به منظور سرعت بخشیدن به پرداخت‌های بین المللی خود و کاهش هزینه‌های مربوطه به معاملات; استفاده می کنند; با گذشت زمان، استفاده از تکنولوژی بلاک چین در صنایع زیاد می شود;در حال حاضر صنعت انرژی نیز خواهان استفاده از تکنولوژی بلاکچین است;با این شرایط، هنوز شرکت‌های کوچک تمایلی به استفاده از تکنولوژی بلاکچین ندارند!!
به علت اینکه تکنولوژی بلاکچین، سرعت پردازش را افزایش می دهد، کارایی رابالا می برد و هزینه‌ها را به طور قابل توجهی نیز کاهش می دهد از آن استفاده می کنیم (امنیت آن را نباید فراموش کنیم).
به عبارت دیگر این نیارها باعث به وجود آمدن تکنولوژی بلاکچین شده‌اند;اگر تکنولوژی یا پلتفرمی این موارد را ارائه ندهد، هیچ ارزشی نخواهند داشت!

آیا تکنولوژی بلاک چین خصوصی است؟

همه افراد می توانند محتویات تکنولوژی بلاک چین را مشاهده کنند اما افزون بر این; کاربران می توانند کامپیوترهای خود را به شبکه بلاک چین نیز متصل کنند; کاربران با انجام این کار، یک نسخه از بلاک چین را که به طور خودکار هر زمان که یک بلاک جدید به آن اضافه می شود; به روزرسانی می شود را دریافت می کنند; این دقیقا مانند پیام‌های رسان‌های دیگری مانند فیسبوک است که به روزرسانی‌هایی برای کاربران خود ارسال می کنند.

هر کامپیوتری در شبکه بلاک چین، یک نسخه کپی از آن دارد؛ به عنوان مثال این به این معنی است که درمورد رمزارز بیت کوین، میلیون‌ها نسخه یکسان از بلاک چین آن وجود دارد; اگر چه تمام نسخه‌های کپی از بلاک چین یکسان هستند اما گسترش اطلاعات مورد نظر در سراسر شبکه کامپیوترها; دست بردن و دستکاری در اطلاعات را دشوارتر و سخت‌تر کرده است.

با تمام این تفاسیر، با نگاه به بلاک چین رمزارز بیت کوین متوجه این موضوع خواهید شد که به اطلاعات شناسایی کاربرانی که در حال انجام معاملات و تراکنش‌های خود هستند; دسترسی ندارید. اگر چه اطلاعات کاربران بر روی تکنولوژی بلاک چین کاملا ناشناس نیستند اما اطلاعات شخصی درمورد کاربران فقط به امضای دیجیتالی یا نام کاربری آن‌ها محدود می شود.

تکنولوژی بلاک چین و رمزارز بیت کوین!

هدف از ایجاد و راه اندازی تکنولوژی بلاک چین این است که اطلاعات دیجیتالی بر روی آن ضبط و توزیع می شوند اما ویرایش نمی شوند; درک این مفهوم برای بسیاری از افراد و کاربران سخت و دشوار است و تا وقتی این عمل را با چشم نبینیم نمی توانیم به خوبی آن را درک کنیم; در این جا به توضیح نخستین کاربرد تکنولوژی بلاک چین میندازیم تا مفهوم آن را بتوانید بهتر درک کنید.

نخستین بار تکنولوژی بلاک چین در سال 1991 توسط دو محقق به نام‌های Stuart Haber و W. Scott Stornetta که قصد داشتند سیستمی را پیاده سازی کنند تا مانع از دستکاری بر روی اسناد و مدارکی که آن زمان موجود بودند; شود؛ ترسیم شد; اما تقریبا با گذشت دو دهه از این اتفاق; یعنی در ماه ژانویه سال 2009 میلادی با راه اندازی رمزارز بیت کوین، اولین کاربرد واقعی تکنولوژی بلاک چین نمایان شد.

پروتکل بیت کوین بر روی تکنولوژی بلاک چین ساخته شد.

در یک مقاله تحقیقاتی، خالق رمزارز بیت کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاماتو از رمزارز بیت کوین به عنوان یک سیستم جدید الکترونیکی پول نقد که کاملا P2P بوده و هیچ شخصی ثالثی در این میان وجود ندارد، یاد کرد.

در سراسر این جهان افرادی هستند که به خرید و فروش رمزارز بیت کوین می پردازند; طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده به وسیله مرکز کمبریج، تعداد افرادی که به ترید و خرید و فروش رمزارز بیت کوین می پردازند با گذشت زمان در حال افزایش هستند و این میزان تا چند سال آتی; رشد فزاینده‌ای را طی خواهد کرد; از سوی دیگر، شاید اشخاصی بخواهند با رمزارز بیت کوین خود در فروشگاه‌های مواد غذایی خریدی انجام دهند; در این جاست که تکنولوژی بلاک چین وارد می شود.

وقتی صحبت از ارز فیات می شود، این ارزها معمولا به وسیله دولت‌ها و یا بانک‌هاه کنترل می شوند اما رمزارز بیت کوین این گونه نیست و کسی بر روی آن کنترلی ندارد; در مقابل، معاملات و تراکنش‌های انجام شده در بیت کوین به وسیله شبکه‌ای از کامپیوترها تایید می شوند.

زمانی که شخصی با رمزارز بیت کوین بخواهد پول یک محصول را حساب کند; کامپیوترهای موجود بر روی شبکه بیت کوین به سرعت معامله مورد نظر را تایید می کنند.

از تمام این‌ها که بگذریم سوالی که پیش می آید این است که آینده بلاک چین چیست؟؟!!

در حال حاضر، استفاده و به کارگیری تکنولوژی بلاک چین; همانطور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم; در زمینه‌ها و بخش‌های دیگر در حال افزایش است; علاوه بر این، در همین لحظه هم بسیاری از صنایع در حال استفاده از تکنولوژی بلاک چین در حوزه کاری خود هستند; در کل منظورمان این است که تکنولوژی بلاک چین تنها به حوزه ارزهای دیجیتال محدود نشده و استفاده از آن در صنعت‌های دیگر هم در حال افزایش است.

بنابراین با گذشت زمان و با افزایش کاربردهای عملی تکنولوژی بلاک چین; پیش بینی می شود که این تکنولوژی در آینده‌ای نه چندان دور; امور جهان را در دستان خود بگیرد. به عبارت دقیق‌تر; تکنولوژی بلاک چین عملیات کسب و کارها و کارهای دولتی را کارآمدتر و مطمئن‌تر خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.