پرداخت‌های خرد احتمالی اتریوم!

0 ۴۸

Micropayments

تاکنون بیشتر پروژه‌های اتریوم که نیاز به پرداخت‌های خرد و یا همان Micropayments داشته‌اند; بر روی کانال‌های پرداخت متمرکز شده‌اند;کانال‌های پرداخت امکان ارسال تعداد دلخواه معاملات را در حالی که تنها به دو معامله زنجیره‌ای نیاز است، فراهم می کنند:

  • یک معامله برای راه اندازی کانال پرداخت
  • یک معامله برای بستن کانال و تسویه کل مبلغ انتقال یافته

بنابراین، کاربران می توانند میان این دو معامله; معاملات خارج از زنجیره‌ای را که می خواهند; ارسال کنند. این فرآیند یک پیشرفت بزرگ در معاملات زنجیره‌ای منظم به شمار می آید زیرا خدماتی از قبیل استریم کردن ویدئو (video streaming) و بازارهای انرژی را می توان به طور مداوم برای مقادیر ناچیزی (کوچک) از خدمات، پرداخت کرد.

از آنجایی که به دو معامله زنجیره‌ای نیاز است

کاربران به سادگی نمی توانند یک دهم درصد برای شخصی که قبلا با آن کانالی نداشته‌اند; معامله ارسال کنند؛ زیرا هزینه اولیه سازی (راه اندازی) و تسویه حساب (پرداخت) کانال; چندین برابر بیشتر از پرداخت خواهد بود.

با این شرایط، چه می شود اگر بدون نیاز به معاملات اولیه و یا تسویه حساب; کاربران بتوانند مقادیر دلخواه ناچیزی را به تعدادی از گیرندگان مورد نظر خود ارسال کنند؟
پرداخت‌های خرد احتمالی اتریوم یا Ethereum Probabilistic Micropayments می توانند; بدون نیاز به هرگونه معاملات اولیه و یا تسویه حساب برای هر گیرنده; تعداد دلخواهی از پرداخت‌ها را به تعداد دلخواهی از گیرنده‌ها ارسال کنند.

کاربران همیشه برای تسویه حساب پرداخت‌ها حداقل به یک معامله زنجیره‌ای نیاز دارند; اما کاربران با پرداخت‌های خرد احتمالی اتریوم می توانند بدون انجام معاملات زنجیره‌ای; پرداخت‌ها را به طور موثر دریافت کنند.

پرداخت‌های احتمالی اتریوم به یک معامله اولیه واحد برای هر فرستنده نیاز دارند; علاوه بر آن، این پرداخت‌ها مقداری از توکن‌ها را (برای ارسال توکن‌ به هر گیرنده استفاده می شود) نیز قفل می کنند; در نهایت، گیرندگان نیازی به پرداخت تسویه حساب برای هر فرستنده نخواهند داشت; برای درک بیشتر، به مثال زیر توجه کنید.

پروتکل Orchid

در آزمایشگاه‌های Orchid تلاش بر این است که بتوان نظارت و سانسور را از اینترنت از طریق یک شبکه پوشش غیرمتمرکز جدید حذف کرد; در Orchid Network، مشارکت کنندگان پهنای باند; ترافیک بازپخش و پهنای باند خود را برای کاربرانی که به اینترنت دسترسی دارند; به اشتراک می گذارند; کاربران به صورت مداوم; توکن‌هایی را به مشارکت کنندگان پهنای باند پرداخت می کنند (به وسیله user client به صورت خودکار انجام می شود).

این امکان وجود دارد که یک نود Orchid، هزاران نود دیگر را سرویس دهد و علاوه بر آن، کاربران نیز ممکن است برای دسترسی به وبسایت‌های مختلف از صدها نود استفاده کنند. در نهایت، هزینه معامله‌ی راه اندازی کانال پرداخت بین هر نود، منع کننده خواهد بود (حتی اگر از شبکه کانال‌هایی همچون شبکه Raiden استفاده شود).

در مقابل، باید از پرداخت‌های خرد احتمالی اتریوم استفاده شود:

  • فرستنده توکن‌ها را (می تواند توکن‌های ETH، ERC20 و یا معادل آن باشد) در یک قرارداد هوشمند اتریوم (توسط تمام فرستندگان به اشتراک گذاشته شده است) سپرده گذاری می کند و برای هر فرستنده، تراز پرداخت حفظ می شود.
  • فرستنده به صورت محلی یک بلیت تهیه کرده و آن را امضا می کند (یک ساختار داده کریپتوگرافیک که شامل داده‌های پرداخت از قبیل گیرنده و مقدار است).
  • فرستنده بدون ارسال چیزی بر روی شبکه اتریوم، بلیت مورد نظر را به صورت مستقیم به گیرنده ارسال می کند.
  • گیرنده، بلیت را تایید می کند؛ اگر معتبر باشد اکنون گیرنده مورد نظر، اثبات کریپتوگرافیک مبنی بر پرداخت آن‌ها را اختیار خود دارد.

لازم به ذکر است این طرح با جزئیات در وایت پیپر Orchid Draft آمده است که درمورد تحقیقات قبلی، پیرامون پرداخت‌های خرد احتمالی و کاربرد آن‌ها در بلاک چین بحث می کند.

به طور کلی، پرداخت‌های احتمالی هر زمانی که خدمات ارائه شده به اندازه کافی مداوم و گرانول باشند تا واریانس احتمالی ناچیز شود، نسبت به کانال‌های پرداخت کارآمدتر خواهند بود.

سخن آخر!

پرداخت‌های خرد احتمالی اتریوم دارای مزیت‌های مختلفی در مقایسه با کانال‌های پرداخت برای سیستم‌هایی که در آن خدمات گرانولی و مدوام به کاربران ارائه می شود، هستند. کاهش در هزینه معاملات، نه تنها پرداخت‌های خرد کارآمدتر، بلکه پرداخت‌های نانو عملی را نیز فرآهم می آورد.

استریم کردن ویدئو، بازارهای انرژی و اشتراک گذاری پهنای باند نمونه‌های خوبی از سیستم‌های قابل اجرا محسوب می شوند. به جای متحمل شدن هزینه‌های راه اندازی برای هر جفت فرستنده / گیرنده یا استفاده از شبکه‌های پیچیده کانال پرداخت، فقط به یک معامله زنجیره‌ای برای هر گیرنده نیاز است. در نهایت، ارائه دهندگان خدمات این امکان را خواهند داشت تا بلافاصله خدمات رسانی به کاربران خود را بدون اینکه خطری برای فروشندگان کالا داشته باشند، آغاز کنند. در نهایت، این امر باعث کاهش هزینه‌های خدمات (سرویس‌ها) شده و به آن‌ها این فرصت را خواهد داد تا حملات DOS را بلاک کنند.

در آخر، Micropayments یا همان پرداخت‌های خرد، پرداخت‌های کمتر از یک دلار هستند (در برخی از موارد، کسری از درصد هستند) که به طور معمول به صورت آنلاین انجام می شوند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.