پروتکل RIFT چیست؟

0 ۲۶

RIFT

در حال حاضر مشکل مقیاس‌پذیری به عنوان یکی از اساسی‌ترین مسائل دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود; در مقابله با این موضوع، تا به حال تلاش‌ها و فعالیت‌های بسیار زیادی صورت گرفته ولی در نهایت هیچ یک موفق به رفع کامل این مشکل نشده‌اند; در این راستا یک راه‌حل جدیدی به نام پروتکل RIFT یافت شده است.

به طوری که کارشناسان معتقدند این پروتکل یک روشی اساسی برای رفع کامل مشکل مقیاس‌پذیری خواهد بود.
در این پست در ابتدا توضیحاتی را در مورد مشکل مقیاس‌پذیری می‌دهیم و سپس به بررسی جزئی‌تر پروتکل RIFT که به عنوان راه‌حلی برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری است، می‌پردازیم.

مشکل مقیاس‌پذیری در دنیای ارزهای دیجیتال

برای توضیح مشکل مقیاس‌پذیری به مثال بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش توجه نمایید;منظور از مشکل مقیاس‌‎پذیری در دنیای ارزهای دیجیتال، عدم توانایی در پردازش کردن تعداد تراکنش‌های زیاد در هر ثانیه می‌باشد.
وقتی در مورد این مشکل صحبت می‌شود، بزرگ‌ترین مصداق آن بیت‌کوین می‌باشد; چرا که این ارز دیجیتال تنها قادر به پردازش 7 تراکنش در هر ثانیه است.

حال در عکس‌العملی صورت گرفته برای رفع این مشکل، ارز دیجیتال بیت‌کوین‌کش،در اثر یک هارد فورک از بیت‌کوین حاصل شده است که قادر به پردازش 116 تراکنش در هر ثانیه می‌باشد.
یعنی بیت‌کوین‌کش توانسته نسبت به بیت‌کوین، بهبود مناسبی را در تعداد تراکنش‌های پردازش شده در هر ثانیه به وجود آورد.

ولی آیا این مقدار توانایی کفایت می‌کند؟

پاسخ این سوال منفی است. چرا که ممکن است در آینده‌ای نزدیک;تعداد افراد بسیار زیادی شاید در حدود چند میلیون نفر; به طور مداوم از ارزهای دیجیتال برای انجام خرید و فروش‌ها و سایر امور مالی روزانه خود استفاده نمایند.

توجه داشته باشید که این مقدار قطعاً حجم بسیار زیادی از تراکنش در هر ثانیه خواهد بود;در این شرایط اگر بیت‌کوین‌کش بخواهد این تعداد از تراکنش را مدیریت نماید، بی‌تردید ناموفق خواهد بود.
از این رو با افزایش چندصدتایی در تعداد تراکنش‌های قابل پردازش در هر ثانیه، مشکل مقیاس‌پذیری حل نخواهد شد.
لذا دنیای ارزهای دیجیتال و بلاک‌چین، نیازمند راه‌حل مناسبی برای رفع کامل این مشکل است که گویا این راه‌حل پروتکل RIFT می‌باشد.

پروتکل RIFT

در سال 2015، برای اولین بار پروژه بلاک‌چین ILCoin شروع به کار کرد و ارز مربوط به آن به عنوان یک ارز کاملاً معمولی وارد بازار شد.

این ارز در سال‌های اولیه پیدایش خود، چندان محبوب نبوده و از قدرت قابل توجهی در بازار برخوردار نبود;ولی گویا با استفاده از یک تکنولوژی پیشرفته که برای رفع مشکل مقیاس‌پذیری ارزهای دیجیتال توسعه داده شده است، پروژه ILCoin، قصد دارد در بازار ارز دیجیتال خود را به جایگاه‌های بسیار بهتری برساند;این تکنولوژی، پروتکل RIFT است که تیم توسعه ILCoin بر روی آن مشغول به فعالیت می‌باشند.

توضیحات بیش‌تر در مورد RIFT

در پروتکل RIFT از دو لایه بلاک‌چین استفاده می‌شود. هدف از انجام این کار;رسیدن به اندازه شبکه بی‌نهایت است. از طرفی دیگر لازم به ذکر است که RIFT، ضمن داشتن بلاک‌های استاندارد، یک لایه اضافی دیگر از mini-blockها را نیز در اختیار دارد.

Mini-blockها ماینینگ نشده و دارای رفرنس‌هایی به تراکنش‌ها می‌باشند; در این بین، بلاک‌های ماینینگ شده هم از این رفرنس‌ها برای دسترسی به mini-blockها استفاده می‌کنند.

با استفاده از این چنین ساختاری، می‌توان اطلاعات بسیار زیادی را بدون توجه به مشکل مقیاس‌پذیری، ذخیره نمود.

در این راستا، بر اساس تست‌های صورت گرفته، RIFT در حال حاضر;موفق به پردازش 33 هزار و 888 تراکنش در هر ثانیه می‌باشد. لازم به ذکر است که در این ساختار اندازه ثابت بلاک برابر با 1 و نیم گیگابایت بوده و زمان تولید هر بلاک نیز برابر با 5 دقیقه است و همه این موارد در حالی صورت می‌گیرد که هم ویژگی غیرمتمرکز بودن شبکه حفظ شده و هم این که عمل سینک‌کردن نقطه به نقطه به طور کاملاً موفقی انجام می‌گیرد.

در حال حاضر RIFT، قادر به پردازش تعداد تراکنش‌های بسیار بیش‌تری در هر ثانیه نسبت به سیستم‌های پرداخت معمول (مانند: visa، mastercard و …) می‌باشد;از این رو شایان ذکر است که این برتری و ویژگی منحصربفرد ILCoin، آن را به یکی از ارزهای دیجیتال دارای پتانسیلی بالا برای رشد چشمگیر در آینده تبدیل نموده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در کانال تلگرام دری کوین عضو شوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.