پروژه Aelf را بیشتر بشناسیم!

0 ۴۴

Aelf یک سیستم عامل قابل تنظیم است که به ویژه برای بلاک‌چین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد;تیم توسعه پروژه Aelf این هدف را دارند تا آن را به عنوان سیستم عامل لینوکس دنیای بلاک‌چین معرفی نمایند.

پروژه Aelf، چرا به وجود آمده است؟

در سال‌های اخیر بلاک‌چین موفق شد تا تغییر و تحولات بسیار بزرگی را در زندگی بشر به وجود آورد;در این راستا، اول از همه بیت‌کوین به عنوان یک ارز دیجیتال نقطه به نقطه ظاهر شد; سپس اتریوم ساخته شد که با استفاده از آن; امکان تولید برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز از طریق قراردادهای هوشمند فراهم گردید که از این رو به اتریوم; لقب پلتفرم برنامه‌کاربردی داده شد.

حال باید گفت که این موفقیت‌ها و پیشرفت‌های صورت گرفته; همچنان از قدرت و صلابت بالای سیستم عامل‌های امروزی یعنی ویندوز، مک او اس و لینوکس بسیار پایین‌تر و ضعیف‌تر می‌باشند. بدین صورت که سیستم‌ عامل‌های موجود، توانایی و کارایی قابل توجهی را در راه‌اندازی و اجرای برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز دارند ولی این موضوع در بلاک‌چین‌های حاضر همچنان به عنوان یک مشکل و نقص اساسی مطرح می‌شود.

یعنی بلاک‌چین‌های حاضر، مقیاس‌پذیر نبوده و از پروتکل‌های اجماع مناسبی برای راه‌اندازی برنامه‌های کاربردی جدید برخوردار نیستند;در نظر داشته باشید که این مشکل و نقص باید به نوعی حل شود تا شاهد پیشرفت و موفقیت بیش‌تری در دنیای بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال باشیم;در این راستا، پروژه Aelf مدعی است که تمامی این نواقص و ضعف‌های موجود را حل خواهد نمود.

پروژه Aelf چگونه کار می‌کند؟

برای حل مشکلات مربوط به بلاک‌چین‌های حاضر، Aelf از دو نوآوری اصلی استفاده می‌نماید.

این نوآوری‌ها، به صورت زیر می‌باشند.

  • زنجیره‌های کناری (side chains)
  • سیستم مدیریت منحصر بفرد

Aelf برای بهبود مقیاس‌پذیری، منابع و قراردادهای هوشمند را از طریق بکارگیری زنجیره‌های کناری تفکیک نموده; و از طرفی دیگر، در کنار بهره‌گیری از الگوریتم اجماع اثبات سهم، یک سیستم مدیریتی بسیار بهتری را فراهم می‌آورد.

در پروژه Aelf، زنجیره‌های کناری به چه شکل کار می‌کنند؟

Aelf از یک زنجیره اصلی و تعدادی زنجیره‌های کناری به منظور راه‌اندازی و اجرای قراردادهای هوشمند در روی پلتفرم، تشکیل شده است; در این ساختار، زنجیره اصلی به عنوان ستون فقرات کل سیستم به شمار می‌رود که قادر است با زنجیرهای بیرونی نیز ارتباط برقرار نماید.

در این راستا در نظر داشته باشید که هر زنجیره کناری برای یک نوع خاصی از قرارداد هوشمند اختصاص داده شده است. علاوه بر این شایان ذکر است که زنجیره‌های بیرونی قادر به برقراری ارتباط با هم نیستند و به منظور تبادل اطلاعات، حتماً باید از زنجیره اصلی به عنوان واسط بهره‎‌مند گردند;همه‌ی زنجیره‌های کناری با استفاده از یک سیستم خاص که به آن سیستم شاخص نیز گفته می‌شود با زنجیره اصلی ارتباط دارند.

در این سیستم شاخص، زنجیره‌ها را به دو گروه تقسیم می‌نماید.

  • زنجیره‌های بیرونی با اهمیت بالا (نظیر: بیت‌کوین، اتریوم و …)
  • زنجیره‌های درونی موجود در سیستم عامل Aelf

مثال

برای توضیح بهتر این ساختار، به مثال زیر توجه فرمایید.

به عنوان مثال، زنجیره اصلی ممکن است یک زنجیره کناری به عنوان “زنجیره بیت‌کوین” داشته باشد;همچنین یک زنجیره کناری دیگر نیز به عنوان “زنجیره دارائی‌های صرافی” و یک مورد دیگر هم به عنوان “زنجیره انواع دارائی” داشته باشد;از طرفی دیگر در نظر داشته باشید هر یک از این زنجیره‌ها، قابل انشعاب به زنجیره‌های زیرین دیگری نیز هستند;مثلاً “زنجیره انواع دارائی”، ممکن است به موارد زیرین دیگری با عنوان “زنجیره دارائی ABC” و یا “زنجیره دارائی FST” تقسیم شود;این انشعابات در شکل زیر به صورت واضح قابل نمایش است.

مثالی از انشعابات aelf

نتیجه‌گیری

در نظر داشته باشید که استفاده از چنین ساختار و استراتژی مشخصی، بسیار شبیه به تکنیک به اشتراک‌گذاری در اتریوم می‌باشد که بهره‌گیری از این ساختار بی‌تردید باعث افزایش بهره‌وری در مقیاس شبکه خواهد بود;همچنین توجه داشته باشید که استفاده از زنجیره‌های کناری باعث افزایش قابلیت تحمل در سیستم خواهد شد;به طوری که اگر در یکی از زنجیره‌های کناری با مشکلی مواجه شویم; این مشکل به هیچ وجه باعث ایجاد دردسر در کل سیستم نخواهد شد و فقط منطقه و زنجیره مخصوص به خود را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.