چالش‌هایی که استیبل‌کوین‌ها با آن رو به رو هستند!

0 ۱۸
استیبل‌کوین‌ها به عنوان اختراع بسیار مؤثری در گسترش و توسعه بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌روند.

قیمت این ارزها در یک محدود قیمتی برابر با یک واحد از یکی از ارزهای فیات ثابت شده است;از جمله معروف‌ترین این ارزها می‎توان به تتر اشاره کرد که قیمت آن در حدود ارزش 1 دلاری ثابت شده است و به هیچ وجه دچار تغییرات قیمتی شدیدی نمی‌شود.

این موضوع باعث تبدیل استیبل‌کوین‌ها به پناهگاهی امن در زمان وقوع نوسانات قیمتی شدید شده است که سرمایه‌گذاران برای جلوگیری از افت ارزش دارائی‌های خود، آن‌ها را به استیبل‌کوین‌ها تبدیل می‌کنند;در کل این نوع از ارزها ویژگی‌های مثبت زیادی دارند و تأثیرات سازنده‌ای را بر بازار گذاشته‌اند

ولی با این وجود خود از وجود برخی از موانع و چالش‌هایی رنج می‌برند که داشتن آگاهی و آشنایی نسبت به این موارد; خالی از لطف نمی‌باشد;از این رو در این پست قصد داریم به بررسی برخی از چالش‌هایی که استیبل‌کوین‌ها با آن رو به رو هستند، بپردازیم.

چالش‌هایی که استیبل‌کوین‌ها با آن‌ها رو به رو هستند:

شفافیت

به برخی از بزرگ‌ترین استیبل‌کوین‌های موجود در بازار، اتهام عدم شفافیت زده می‌شود;از این جمله می‌توان به تتر اشاره کرد;در حال حاضر تتر در بازار به عنوان هفتمین ارز قدرتمند شناخته شده و دارای ظرفیت بازاری در حدود 4 میلیارد دلار می‌باشد;این ارز از زمان پیدایش خود بر این ادعا بوده که تمامی ارزهای آن توسط دلار آمریکا پشتیبانی شده است.

ولی در زمان‌های اخیر این ادعا با تردیدهایی از طرف کاربران رو به رو شده است.

در این راستا، برخی از کارشناسان و اعضای صاحب‌نظر از تتر خواسته‌اند که صحت عملکرد خود به عنوان ارزی مستقل را ثابت نماید;ولی در برابر این درخواست، هنوز هیچ گونه عکس‌العملی از طرف تتر صورت نگرفته است;در این خصوص، اخباری مبنی بر پشتیبانی فقط 74 درصد از دارائی‌ها توسط شرکت تتر از سوی خبرگزاری‎ها منتشر شده است.

در مواجهه با این موضوع، استیبل‌کوین‌های جدید از این ضعف تتر انتقاد کرده و به عموم ثابت‌ کرده‌اند; که ارز دیجیتال آن‌ها، تماماً از ارز فیات مربوط به آن‌ها پشتیبانی می‌نماید;از این جمله استیبل‌کوین‌ها; می‌توان به USDK اشاره کرد که یک توکن از نوع ERC-20 بوده و در ژوئن سال 2019 معرفی شده است.

در واقع این چالش همواره مطرح است که استیبل‌کوین‌ها هم باید به صورت قابل توجهی مستقل باشند و هم این که از ارزش دارائی‌های در حال مبادله خود به طور کاملی پشتیبانی نمایند.

مشکل حفظ ارزش

در بازار برخی از استیبل‌کوین‌ها با مشکل حفظ ارزش خود رو به رو هستند;از این جمله می‌توان به استیبل‌کوین DAI اشاره نمود;DAI یک توکن از نوع ERC-20 است که قیمتش در نسبت 1:1 با قیمت دلار ثابت شده است; به طوری که قیمت آن همواره برابر با 1 دلار خواهد بود;حال این ارز بنا به دلایلی با مشکل حفظ ارزش خود رو به رو شده است.

بدین صورت که نرخ خرید و فروش‌های بالای صورت گرفته اتر، باعث شده تا DAI به دلیل بروز نوساناتی; با مشکلات و سختی‌های بسیاری برای حفظ ارزش 1 دلاری خود رو به رو گردد.

قانون‌گذاری

برخی از کارشناسان دنیای ارزهای دیجیتال این عقیده را دارند که مسئله قانوان‌گذاری باعث بهبود عملکرد و در نتیجه رونق فعالیت‌های استیبل‌کوین‌ها خواهد بود.

در این راستا، برخی از کشورها نظرهای مثبتی را نسبت به این موضوع دارند ولی برخی دیگر با اعمال قانون‌گذاری مخالف هستند.

به بیانی دیگر باید گفت که استیبل‌کوین‌ها با چالش قانون‌گذاری رو به رو هستند و امیدوارند که این وضع قوانین مناسب بتواند باعث افزایش اعتماد عمومی نسبت به این ارزها شده و بازار مصرف و کاربرد آن‌ها را به طور قابل توجهی گسترش دهد.

در این راستا یکی از کشورهای مشتاق برای اعمال قوانین در خصوص استیبل‌کوین‌ها، کشور ژاپن می‌باشد;قبل از توضیح ذهنیت ژاپن نسبت به قانون‌گذاری در مورد استیبل‌کوین‌ها، لازم به ذکر است که این قانون‌گذاری به معنای از دست رفتن قابلیت غیرمتمرکزبودن ارزهای دیجیتال نخواهد شد.

کشور ژاپن که همواره روی خوشی را نسبت به ارزهای دیجیتال و گسترش کاربردهای آن نشان داده است;در نظر دارد که برای انجام برخی از حواله‌های بین‌المللی; قوانینی را در مورد استیبل‌کوین‌ها وضع کرده و استفاده از این نوع ارزها برای انجام حواله‌ها را عمومی نماید; با این کار بی‌تردید شاهد رونق کاربرد این نوع از ارزهای دیجیتال خواهیم بود.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.