چگونه امنیت کیف پول خود را تامین کنیم؟

0 ۹۱۳

امنیت کیف پول

دو راه برای ذخیره‌ی رمزارزها وجود دارد;اولین راه استفاده از کیف پول است و دومین راه برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال خود، صرافی‌های رمزارز هستند;نکته مهی که در مورد این دو روش وجود دارد این است که هر دو روش خطرات زیادی به همراه دارند;همانگونه که می دانید بسیاری از مردم به دلیل نبود امنیت در روش‌های ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال; وارد این حوزه نمی شوند و ورود خود را به تعویق می اندازند;برخی دیگر هم به محض ورود به این حوزه شروع به سرمایه گذاری می کنند و جوانب ایمنی کیف پول خود و ارزهای دیجیتال را در نظر نمی گیرند.

درک این حوزه

درک چگونگی و کار حوزه‌ی ارزهای دیجیتال یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای تامین امنیت کیف پول خود است;البته این اقدامات از یک رمزارز به رمزارز دیگر و از یک تراکنش به تراکنش دیگر متفاوت است;همچنین داشتن اطلاعات به روز و آگاه بودن از آخرین حملات سایبری صورت گرفته نیز بهترین راه برای ایمنی کیف پول و ارزهای دیجیتال است

اگر در حال ترید کردن از طریق یک صرافی رمزارز یا در حال انتقال پول از کیف پول خود یا در حال انجام تراکنش از کیف پول به صرافی یا برعکس هستید باید این نکته مهم را در نظر بگیرید:

 • که برای انجام این معاملات یا تراکنش‌ها حتما باید از یک کامپیوتر ایمن استفاده کنید.
 • از انجام معاملات در دستگاه‌های مشترک باید اجتناب کرد.
 • بنابراین برای حفاظت از کیف پول خود بهتر است از یک کامپیوتر جداگانه و شخصی استفاده کنید.
 • بهترین سیستم عامل‌های موجود، سیستم عامل‌های مک و لینوکس هستند که نسبت به ویندوز بهتر اند.

ساده ترین روش موجود برای ایمن نگه داشتن کیف پول خود، استفاده از بهترین کیف پول موجود، در بازار است.

این کیف پول‌ها باید دارای ویژگی‌های امنیتی مانند رمزعبور، کد PIN و کد احراز هویت FA-2 باشند.

به طور کلی یک کیف پول امن باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:
 • کلید خصوصی: کیف پولی که کاربر بتواند در آن کلیدهای خصوصی خود را کنترل کند
 • سهولت استفاده: UI ( رابط کاربری) مناسبی داشته باشد
 • استفاده از آن در جامعه گسترش یافته باشد
 • دارای پشتیبانی و بک آپ ( بازیابی اطلاعات) باشد
 • با سیستم عامل‌های مختلف سازگار باشد
امن ترین کیف پول‌های موجود عبارت اند از:
 • Trezor ( کیف پول سخت افزار)
 • Exodu ( کیف پول دسکتاپ)
 • MetaMask ( کیف پول دسکتاپ)
 • MyEtherWallet ( کیف پول وب)
 • Coinom ( کیف پول موبایل)
 • Mycelium ( کیف پول موبایل)

Trezor (کیف پول سخت افزاری)

یکی از اولین پیشنهادات در صنعت کیف پول سخت افزار است و یک استاندارد طلایی برای امنیت رمزارزها تنظیم می کند; این کیف پول به علت امنیت بسیار بالا و محافظت در برابر سرقت‌های مجازی و فیزیکی; یکی از معروف ترین و معتبرترین کیف پول‌ها است;حتی اگر کامپیوترها به وسیله‌ی نرم افزارهای مخرب مورد حمله قرار بگیرد; کلیدهای خصوصی کاربران در این کیف پول امن می مانند; در این صورت این کیف پول، فراتر از یک کیف پول ساده است.

MyEtherWallet (کیف پول کاغذی)

این کیف پول، مناسب کسانی است که به کیف پول سخت افزار علاقه‌ای ندارند; پول‌های ذخیره شده در این کیف پول می توانند در کوین‌ها سرمایه گذاری شوند; این کیف پول به صورت آنلاین از طریق آدرس MyEtherWallet.com در دسترس می باشد; در این وبسایت به هیچ عنوان اطلاعات شخصی کاربران ذخیره و منتقل نمی شود.
کاربران می توانند به منظور ایجاد امنیت بیشتر این کیف پول را به صورت آفلاین از گیتهاب دانلود کنند; اما این کیف پول دارای تنظیمات پیچیده‌ای است و برای کاربران مبتدی مناسب نیست.

Exodus (کیف پول دسکتاپ)

ویژگی‌های کلیدی کیف پول دیجیتالی Exodus:

 • Exodus اولین کیف پول دیجیتالی دسکتاپ چند منظوره رمزارزی است که در طراحی کاربری بصری و طراحی ساده منحصر به فرد و بی نظیر است.
 • این کیف پول دیجیتالی با سیستم عامل‌های مختلفی نظیر ویندوز، مک و لینوکس سازگار و منطبق است.
 • برای شروع استفاده از کیف پول دیجیتالی Exodus نیازی به ثبت نام یا تایید هویت وجود ندارد، اما کاربران باید از کلیدهای خود یک نسخه بک آپ بگیرند.
 • کیف پول دیجیتالی Exodus، تنها کیف پول دیجیتالی دسکتاپی بوده که استفاده از آن رایگان می باشد.

کیف پول دیجیتالی Exodus از رمزارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، دش و دوج کوین پشتیبانی می کند.

Mycelium (کیف پول موبایل)

ویژگی‌های کلیدی کیف پول دیجیتالی Mycelium:

 • کیف پول دیجیتالی Mycelium، یک کیف پول دیجیتالی اوپن سورس یا متن باز رمزارزی است که دارای ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی بالا و پیشرفته‌ای است.
 • این کیف پول دیجیتالی، به طور منظم به وسیله انجمن توسعه دهندگان فعال خود در حال به روزرسانی و ارتقا یافتن است.
 • کاربران با استفاده از کیف پول دیجیتالی Mycelium می توانند بر روی کلیدهای خصوصی خود، کنترل و نظارت داشته باشند.
 • Mycelium به کاربران دیجیتالی خود یک کلید پشتیبانی 12 کلمه‌ای ارائه می دهد که کاربران هنگام از دست دادن یا آسیب دیدن دستگاه خود، این امکان را دارند که ارزهای دیجیتال خود را با استفاده از کلید پشتیبانی ارائه شده بازگردانی کنند.

کیف پول دیجیتالی Mycelium از رمزارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و دش پشتیبانی می کند.

مزایا:
 • کیف پول Mycelium با کیف پول‌های دیجیتالی Trezor، Ledger Nano S و کیف پول‌های کاغذی سازگاری و مطابقت دارد.
 • کاربران می توانند برای ارسال یا دریافت ارزهای دیجیتال خود از آدرس‌های متعدد و چندگانه استفاده کنند.

Coinom ( کیف پول موبایل)

کیف پول دیجیتالی Coinomi یکی از محبوب ترین کیف پول‌های دیجیتالی چند منظوره است; کاربران ارزهای دیجیتال می توانند از طریق این کیف پول دیجیتالی; حدود 150 کوین دیجیتالی مختلف را ارسال و دریافت کنند; کیف پول دیجیتالی Coinomi یکی از شناخته شده‌ترین و محبوب ترین کیف پول‌های دیجیتالی موجود در جامعه ارزهای دیجیتال است.
کیف پول دیجیتالی Coinomi کلیدهای خصوصی را بر روی دستگاه مورد نظر ذخیره می کند; رمزگذاری و کریپتوگرافی قوی کیف پول دیجیتالی Coinomi از دارایی‌های کاربران به خوبی حفاظت می کند.

MetaMask ( کیف پول وب)

MetaMask یک کیف پول دیجیتالی اتریوم بوده که به کاربران خود این امکان را می دهد تا به بلاک چین اتریوم متصل شوند; علاوه بر این، Metamask یک کیف پول دیجیتالی بوده که می تواند بر روی مرورگرهای Chrome، Firefox و Brave نیز استفاده شود.

کاربران ارزهای دیجیتال می توانند به وسیله کیف پول دیجیتالی MetaMask و از طریق استفاده از Ethereum DApps به دنیای وب غیرمتمرکز دسترسی داشته باشند; به عبارت دیگر، MetaMask به کاربران خود این امکان را خواهد داد تا معاملات اتریوم خود را از طریق وبسایت‌های معمولی انجام دهند.

یکی از معضلات اصلی که مردم در قرن 21 با آن روبرو هستند، حفظ حریم خصوصی و ایمنی است.

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که بسیاری از مواردی که ما از آن استفاده می کنیم از آن یک نسخه بک آپ می گیریم; پس چرا از کیف پول خود نباید بک آپ بگیریم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که گرفتن بک آپ از کیف پول ارزهای دیجیتال کار بسیار دشواری است زیرا نمی توان به سرویس‌های متمرکز و سرویس‌های ابری برای انجام این کار اعتماد کرد;در این شرایط کیف پول زمانی ایمن است که سرورهای مورد نظر مورد حملات سایبری قرار نگیرند;علاوه بر این‌ها، هدف از ایجاد ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و مونرو برگرداندن قدرت در دستان مردم بوده است اما با چنین اقداماتی باز هم قدرت در دستان عده‌ای به صورت متمرکز جمع می شود.

بنابراین همیشه باید یک بک آپ آفلاین از کلیدهای خصوصی خود در مکان‌های که فقط خودمان از آن اطلاع داریم، ذخیره کنیم.

اگر کیف پول شما یک کیف پول HD است آن را باید بک آپ آن را در چند مکان مختلف ذخیره کرد; با گذاشتن کلمات و رمز عبور، ایمنی کیف پول خود را افزایش دهید;علاوه بر موارد بالا، باید یک نسخه بک آپ نیز از کد PIN; نام کاربری و رمزعبور خود داشته باشید که در صورت فراموش کردن آن‌ها بتوانید بدون هیچ مشکلی به کیف پول خود دسترسی داشته باشید;دنیای ارزهای دیجیتال نیز از حملات سایبری، نرم افزارهای مخرب، ترومانزها و ربات‌ها در امان نیست.

برای کاربرانی که از کیف پول‌های موبایل، وب یا آنلاین استفاده می کنند باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

 • استفاده از نرم افزارهای ضد ویروس و ضد مخرب بر روی لپ تاپ یا دستگاه خود
 • نصب فایروال قوی و ایمن
 • بررسی URL خود قبل از دسترسی به کیف پول
 • استفاده از کروم هشدار Punycode برای ردیابی حملات فیشینگ
 • استفاده از کد احراز هویت FA-2
 • استفاده نکردن از وای فای عمومی برای دسترسی به کیف پول
 • استفاده نکردن از برنامه‌ها یا نرم افزارهای تایید نشده
 • به روزرسانی کیف پول خود ( ASAP)
 • غیرفعال کردن پلاگین‌های غیرقابل اعتماد
 • استفاده از رمزعبورهای پیچیده

با تمام این تفاسیر، روش‌های امنیتی مهم و قابل توجهی وجود دارند که با به کارگیری آن‌ها در وهله اول می توانید از کلیدهای خصوصی خود و در مرحله بعد از دارایی‌های خود محافظت کنید؛ این روش‌ها عبارت اند از:

ایمن سازی کیف پول دیجیتالی خود

در وهله اول عاقلانه خواهد بود که یک کیف پول دیجیتالی مناسب که امنیت حاصل از آن بالا باشد، انتخاب کنید. در حال حاضر، برخی از کیف پول‌های دیجیتال با استفاده از رمزگذاری از کلیدهای خصوصی محافظت می کنند.

دارایی خود را تفکیک کرده و از روش ذخیره‌سازی سرد استفاده کنید

کاربران بایستنی حداقل دو کیف پول دیجیتالی داشته باشند! یکی از کیف پول‌های دیجیتالی مورد نظر را برای اهداف تجاری و انجام معاملات خود به کار بگیرند و از دیگری برای ذخیره سازی دارایی و وجوه خود استفاده کند و آن را در یک مکان امن نگه داری کند. این نوع کیف پول دیجیتالی، باید یک کیف پول دیجیتالی سرد باشد.

دانش خود را در زمینه وای فای ارتقا دهید

کاربران باید درمورد این که کجا از دستگاهی که بر روی آن کیف پول دیجیتالی‌شان قرار دارد، استفاده کنند؛ آگاه و مراقب باشند! شبکه‌های وای فای و وبسایت‌های خطرناک، دارایی‌های موجود در کیف پول‌های دیجیتالی را در معرض خطر قرار می دهند.

ایمنی خدمات

اگر دستگاه مورد نظرتان به سرویس و خدماتی نیاز دارد، در حالی که کیف پول دیجیتالی‌تان هم بر روی آن نصب است، قبل از هر گونه اقدامی، کیف پول دیجیتالی خود را از روی آن دستگاه انتقال دهید!
همچنین، عاقلانه خواهد بود که هر چند ماه یکبار کیف پول دیجیتالی خود را تعویض کنید تا امنیت کیف پول دیجیتالی مورد نظر به خطر نیفتد!

به روزرسانی‌های خودکار را غیرفعال کنید

این کار ایده خوبی است که به روزرسانی‌های خودکار را برای اپیلیکیشن‌های مرتبط با حوزه ارزهای دیجیتال، غیرفعال کنید. باگ‌های نرم افزاری موجود در اپیلیکیشن‌های مورد نظر، ضررهای بزرگی را به دارندگان وارد خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درکانال تلگرام دری کوینعضو شوید.

80%
Awesome
 • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.