کاربرد بلاک چین Private

0 ۷۸۵

برخی از کاربردها در تمامی بلاک چین‌ها اعم از بلاک چین عمومی، بلاک چین Private و Permissioned مشترک هستند.
این کاربردها عبارت اند از:

قراردادهای هوشمند

قراردادها در سال 2017 میلادی یا به صورت دستی بودند یا به صورت موافقت نامه‌های الکترونیکی که به وسیله‌ی صفحات اصطلاحات و شرایط تعامل; کنار یکدیگر قرار داده می شدند;مسائلی مانند نقض قراردادها فقط از طریق مراجع قانونی قابل انجام بود که این فرآیند معمولا یک روند طولانی و پرهزینه‌ای بود.
افراد برای نقض قراردادهای خود مجبور بودند به دادگاه‌‌ها مراجعه کنند که این کار باعث اتلاف وقت آن‌ها می شد;
تکنولوژی بلاک چین در سال 2018 میلادی توانست; انقلابی در قراردادها ایجاد کند که هر دو طرف قرارداد در مورد توافق خود; احساس امنیت بیشتری کنند.
افراد توانستند با یه کارگیری تکنولوژی بلاک چین; مدل‌های سنتی قراردادهای خود را کنار گذاشته و از قراردادهای هوشمند استفاده کنند;برخلاف قراردادهای سنتی، قراردادهای هوشمند; به وسیله‌ی کد نرم افزاری که از طریق شبکه‌ی بلاک چین اجرا می شود، ایجاد شده‌اند.

ذخیره سازی ابری

این روزها، اکثر کسب و کارها از یک نوع فضای ابری برای ذخیره سازی داده‌های شرکت خود استفاده می کنند; گزارش Build full Customer Relationship) BCSG) نشان می دهد که بسیاری از شرکت‌های کوچک و متوسط در حال تغییر در روش‌های ذخیره سازی ابری خود هستند.
تا به امروز، میانگین متوسطی از شرکت‌ها، از مکان‌های ذخیره سازی ابری که بیش از 64% هستند; استفاده می کنند
و انتظار می رود در چند سال آینده این ظرفیت به 72% افزایش پیدا کند.

ذخیره سازی ابری چیست؟

فرآیند ذخیره سازی ابری بسیار ساده است;هنگامی که یک فایل بارگذاری می شود، فایل موردنظر در طی  این فرآیند به قطعات کوچکی تقسیم می شود;درنهایت هر یک از این قطعات در دستگاه‌های شبکه، ذخیره می شوند.

پرداخت

پرداخت‌ها هزینه یکی از ساده ترین موارد استفاده از تکنولوژی بلاک چین است;افراد و سازمان‌ها از طریق پلتفرم بلاک چین، پرداخت‌های خود را با کمترین هزینه انجام می دهند.

کاربرد بلاک چین خصوصی

بلاک چین‌های خصوصی دارای کاربردهای اجتماعی زیادی هستند; می توان از آن‌ها در شرکت‌ها و کسب و کارها استفاده کرد;بلاک چین‌های خصوصی به طور موثری به امنیت کسب و کارها کمک می کنند.

بلاک چین Private تفاوت بسیاری با بلاک چین‌های عمومی دارند.

کاربران برای ورود به شبکه‌های بلاک چین Private ، نیاز به تایید و ارسال سازنده‌ی شبکه یا دستورالعمل‌های سازنده شبکه دارند;شرکت‌ها و کسب و کارهایی از قبیل مراقبت‌های بهداشتی; پایگاه داده‌های بزرگ، آژانس‌های بیمه، شرکت‌های حسابداری و شرکت داده‌ها می توانند از بلاک چین‌های خصوصی که به عنوان شبکه‌های مجاز شناخته می شوند; استفاده کنند.

بلاک چین‌های خصوصی بر روی دسترسی کاربران در شبکه، محدودیت‌هایی ایجاد می کنند;همچنین افراد یا گروه‌هایی که به شبکه‌های بلاک چین‌های خصوصی وارد می شوند; نقشی با عنوان محافظت از شبکه‌ی بلاک چین (از طریق روش‌های غیرمتمرکز) دارند.
یکی از کاربردهای متفاوت بلاک چین‌های خصوصی و عمومی این است که بلاک چین‌های عمومی معمولا برای کاربردهای عمومی تری استفاده می شوند که ارزان تر نیز هستند; اما بلاک چین‌های خصوصی برای اهداف ویژه تر و خاص تر استفاده می شوند;شرکت‌ها می توانند به وسیله بلاک چین خصوصی، دسترسی کاربران خود را محدود کنند.

یکی از کاربردهای مهم بلاک چین خصوصی، ایجاد امنیت بیشتر در شبکه است

و بلاک چین خصوصی، تمام فعالیت‌های کاربران در هر مرحله را به صورت کامل کنترل می کند;که این کار برای شرکت‌ها مزایای بسیار زیادی دارد;علاوه بر این‌ها، بلاک چین‌های خصوصی پروتکل توافق جمعی که تعیین کننده‌ی فرآیند ماینینگ بوده را نیز کنترل کرده و به حفظ لدجر مشترک کمک می کنند;شبکه‌های بلاک چین خصوصی این توانایی را دارند که ورودی‌های شبکه را حذف، ویرایش یا لغو کنند.

کاربران در شبکه‌های بلاک چین خصوصی، اجازه اجرای یک نود به صورت کامل را ندارند.

درنهایت، بلاک چین خصوصی براساس مفاهیم کریپتوگرافی اجرا می شود;برای درک بیشتر کاربرد بلاک چین‌های خصوصی در کسب و کارها به مثال زیر توجه کنید:

مراقبت های بهداشتی

افراد می توانند سوابق پزشکی خود را با امنیت کامل در بلاک چین Private ذخیره کنند و از این طریق مراقب سلامت خود باشند;علاوه بر این، افراد می توانند سوابق پزشکی خود را به راحتی از طریق تکنولوژی بلاک چین خصوصی با پزشکان دیگر به اشتراک بگذارند;بنابراین، تغییرات اساسی و انقلابی در صنعت مراقبت‌های بهداشتی از طریق پیاده سازی و اجرای تکنولوژی بلاک چین خصوصی امکان پذیر خواهد بود.

تاکنون، صنعت مراقبت های بهداشتی، تکنولوژی بلاک چین ر ابا آغوشی باز پذیرفته است.

در حال حاضر، پلتفرمی که در سیستم‌های صنعت مراقبت‌های بهداشتی برای نگه داری سوابق بهداشتی استفاده می شود، به راحتی قابل نفوذ بوده و آسیب پذیر است;اما تکنولوژی بلاک چین، این سوابق را با امنیت کامل نگه داری، ثبت، ذخیره و اشتراک گذاری می کند.

در سال 2016 میلادی، فردی به نام Halamka مقاله ای منتشر کرد

که در آن، پیشنهادی مبنی بر ایجاد و ارائه‌ی سیستمی به نام MedRev را داده بود;در این مقاله اشاره شده است که این سیستم از نرم افزار اتریوم برای اجرای قرارداهای هوشمند استفاده خواهد کرد;بنابراین، بلاک چین‌های خصوصی کاربرد‌های زیادی برای استفاده در شرکت‌ها، سازمان‌ها و کسب و کارها دارند.

مقایسه بلاک چین‌های عمومی و خصوصی با یکدیگر

یک بلاک چین عمومی، بلاک چینی بدون مجوز است; هر کسی می تواند به شبکه بلاک چین ملحق شود; این به این معنی خواهد بود که این افراد می توانند یک بلاک چین عمومی را بخوانند; بنویسند یا در آن شرکت کنند; بلاک چین‌های عمومی غیرمتمرکز هستند و هیچ شخصی نمی تواند کنترلی بر روی شبکه‌های مورد نظر داشته باشند; علاوه بر این، داده‌ها بعد از تایید در شبکه بلاک چین‌های عمومی، قابل تغییر نیستند و از این  نظر امنیت دارند.

از طرف دیگر، یک بلاک چین خصوصی; بلاک چینی مجوز دار است. شبکه‌های مجاز محدودیت‌هایی را برای افرادی که بخواهند در شبکه مورد نظر شرکت کنند یا معامله‌ای را انجام دهند، تعیین می کنند.

به طور معمول، درمورد بلاک چین‌های عمومی و خصوصی تاکنون چیزهایی زیادی را شنیده و یا خوانده‌ایم.

هنگامی که درمورد بلاک چین‌های عمومی صحبت می شود; غالب مردم درمورد یک بلاک چین عمومی منبع باز (متن باز) صحبت می کنند; همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، یک بلاک چین عمومی; بلاک چینی است که هر شخصی می تواند در آن داده بنویسند و افراد دیگر هم می توانند داده‌های مورد نظر را بخوانند; از پلتفرم‌های بلاک چین عمومی می توان به بلاک چین‌های رمزارزهایی مانند بیت کوین; اتریوم و لایت کوین اشاره داشت; بلاک چین‌های عمومی بیشتر برای محافظت از ناشناس ماندن کاربران طراحی شده‌اند.

در یک بلاک چین عمومی، کاربران به انگیزه‌های تئوری بازی و اقتصادی تکیه می کنند تا اطمینان حاصل کنند که همه افرادی که در داخل سیستم قرار دارند براساس قوانین موجود صادقانه عمل می کنند.
اما در مقابل بلاک چین‌های عمومی، بلاک چین‌های خصوصی هستند که به طور ویژه به عنوان بلاک چین‌های مجاز شناخته می شوند!

وقتی درمورد بلاک چین‌های خصوصی صحبت می کنیم یا افراد درمورد بلاک چین‌های خصوصی می شوند; بیشتر این افراد تمایل دارند درمورد بحث‌ها و نکاتی در بخش خصوصی و یک طیف بسته سخن بگویند;در بلاک چین‌های خصوصی برخلاف بلاک چین‌های عمومی; هر شخصی توانایی نوشتن داده و یا خوانده آن‌ها را ندارد و اولین قدم برای انجام این کار، تشخیص هویت است.

در نهایت در تعریف یک بلاک چین خصوصی آمده است:

بلاک چین های خصوصی که با عنوان بلاک چین‌های مجاز یا permissioned blockchains هم شناخته می شوند; تمام و کمال در اختیار یک فرد حقیقی یا حقوقی قرار دارد و اعمال تغییر در آن انحصاری است; البته شاید امکان دسترسی و مشاهده به صورت عمومی در آمده باشد.

شرکت کنندگان برای پیوستن به این شبکه‌ها نیاز به یک توافق‌نامه (مجوز) دارند. همچنین، بلاک چین‌های خصوصی از بلاک چین‌های عمومی متمرکزتر هستند; به عبارت دیگر، بلاک چین‌های خصوصی از نظر ماهیت متمرکزتر هستند. همچنین، بلاک چین‌های خصوصی ممکن است یک توکن مرتبط با خود داشته باشند و یا نداشته باشند!
به بلاک چین‌های خصوصی، بلاک چین‌های Permissioned یا Enterprise نیز گفته می شود.

برخی از مزایای بلاک چین‌های عمومی:

خواندن و نوشتن باز: هر شخصی می تواند با ارسال تراکنش‌های و معاملات بیت کوین و یا اتریوم در بلاک چین‌های عمومی شرکت کند; علاوه بر این، معاملات مورد نظر را می توان در جستجوگر بلاک چین نیز مشاهده کرد.

لجر توزیع شده است: پایگاه داده بلاک چین مانند یک رویکرد کلاینت-سرور متمرکز نیست و تمام نودهای موجود در بلاک چین، در تایید تراکنش‌ها و معاملات شرکت می کنند.

تغییرناپذیری: وقتی چیزی در بلاک چین نوشته می شود، دیگر قابل تغییر نخواهد بود.

برخی از مزایای بلاک چین‌های خصوصی:

مجوز سازمانی و تشکیلات اقتصادی: شرکت‌ها می توانند منابع و دسترسی به بلاک چین را کنترل کنند از این رو به این بلاک چین، بلاک چین خصوصی یا مجاز گفته می شود.

مقیاس پذیری بهتر: امکان اضافه کردن نودها و خدمات در صورت وجود تقاضا می تواند مزیت بسیار بزرگی را برای شرکت‌ها و کسب و کارها فراهم آورد.

پشتیبانی انطباقی: لزوما شرکت‌ها باید الزامات انطباق پذیری را راعایت کنند و داشتن کنترل بر روی زیرساخت‌ها توسط شرکت‌ها، الزامات مورد نظر را بیشتر یکپارچه سازی می کند.

اجماع کارآمدتر (نودهای کمتر): بلاک چین‌های خصوصی نودهای کمتری دارند و معمولا به جای استفاده از الگوریتم اجماع توافقی POW از الگوریتم BFT استفاده می کنند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.