کاربرد تکنولوژی بلاک چین در انتقال پول

0 ۲۸

انتقال پول

به طور خلاصه، حواله را می توان به عنوان انتقال پول به یک مکان دور تعریف کرد; به عبارت دیگر، حواله، فرآیند انتقال پول به افرادی است که در کشورهای مختلف زندگی می کنند; در بیشتر موارد، این فرآیند توسط افراد مهاجری که می خواهند پول به کشور خود صادر کنند; مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه، حواله‌ها بیشترین جریان سرمایه را در کشورهای در حال توسعه نشان می دهند; همچنین حواله از سرمایه گذاری‌های مستقیم خارجی و کمک‌های رسمی برای توسعه نیز فراتر رفته است; طبق آمار گروه بانک جهانی، صنعت حواله در طی سال‌های رشد قابل توجهی را تجربه کرده است; به عنوان مثال، میزان این رشد در سال‌های 2017 و 2018 میلادی به ترتیب برابر با 8.8% و 9.6% بوده است.
امروزه، اقتصاد برخی از کشورهای در حال توسعه، به نسبت زیادی به میزان پول نقدی که از خارج از کشور دریافت می کنند; بستگی دارد و در نهایت; همین امر، حواله‌ها را به عنوان یکی از مولفه‌های مهم اقتصادی تبدیل کرده است. برهمین اساس; نقل و انتقال افراد و کارکنان مهاجر یکی از منابع اصلی درآمد (برای بسیاری از کشورها) به شمار می آیند.

مشکل چیست؟

طبق برآوردهای بانک جهانی; هزینه جاری برای انتقال و ارسال 200 دلار حواله حدود 7% است; با توجه به این که در سال 2018 میلادی تقریبا حدود 689 میلیارد دلار حواله انجام شده است; بنابراین هزینه عملیاتی این حواله‌ها حدود 48 میلیارد دلار (7% مورد نظر) بوده است.

علاوه بر هزینه‌های گزاف، انجام و ارسال حواله‌ها به سیستم‌های شخص ثالث و موسسات مالی متکی است; در نتیجه، نیاز به واسطه‌های متعدد سبب ناکارآمدی سیستم‌های فعلی می شود; همچنین، علاوه بر بالا بودن هزینه خدمات; انتقال وجود مورد نظر ممکن است روزها و یا هفته‌ها به طول بینجامد.

در این زمینه، تکنولوژی بلاک چین ممکن است گزینه‌های سودمند و کارآمدتری برای صنعت حواله ارائه و پیشنهاد کند; در این مقاله به توضیح برخی از راه‌حل‌های موجود ارائه شده توسط تکنولوژی بلاک چین می پردازیم; همچنین چندین شرکت که در حال حاضر در این حوزه نیز فعالیت‌هایی دارند را نام می بریم.

آیا تکنولوژی بلاک چین راه حل مورد نظر است؟

هدف اصلی شرکت‌های انتقال پول بلاک چین; ساده کردن فرآیند مورد نظر و از بین بردن واسطه‌های غیرضروری است. برخلاف خدمات رسانی‌های سنتی، یک شبکه بلاک چین به روند کندِ تایید معاملات و تراکنش‌های مورد نظر متکی نیست.

در مقابل، یک سیستم بلاک چین می تواند معاملات جهانی را براساس شبکه توزیع شده کامپیوترها انجام دهد; این بدین معنی است که چندین کامپیوتر در فرآیند تایید و اعتبارسنجی معاملات شرکت می کنند و این فرآیند می تواند به روشی غیرمتمرکز و ایمن انجام شود; در مقایسه با سیستم بانکی سنتی; تکنولوژی بلاک چین می تواند راه حل‌های پرداختی سریع تر و مطمئن تری را با هزینه بسیار کمتری ارائه دهد.
به بیانی دیگر، تکنولوژی بلاک چین می تواند برخی از عمده‌ترین مشکلات موجود در صنعت حواله مانند هزینه‌های بالا و مدت زمان طولانی انجام معاملات و تراکنش‌ها را برطرف کند; در نتیجه، با کاهش تعداد واسطه‌ها; هزینه‌های عملیاتی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می کنند.

اپیلیکیشن موبایل

در حال حاضر، بسیاری از شرکت‌ها برای ارائه راه‌حل‌های جدید پرداخت از تکنولوژی بلاک چین استفاده می کنند; برخی از کیف پول‌های دیجیتالی به کاربران امکان دریافت و ارسال دارایی‌های دیجیتال در سراسر جهان و تبادل سریع بین ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات را می دهند.

Coins.ph یکی از اپیلیکیشن‌های کیف پول دیجیتالی است که امکانات مورد نظر را ارائه می دهد; کاربران با Coins.ph توانایی انجام حواله‌های بین المللی; پرداخت قبوض، ترید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال و … را خواهند داشت; همچنین، برخی از خدمات‌های مالی مورد نظر نیاز به ایجاد حساب بانکی نخواهد داشت.

پلتفرم‌های دیجیتال

برخی از شرکت‌ها، زیرساخت‌هایی را به کار می گیرند که به طور مستقیم با سیستم مالی سنتی در تعامل هستند; به عنوان مثال; BitPesa یک پلتفرم آنلاینی است که تکنولوژی بلاک چین را در آفریقا استقرار و توسعه داده است; BitPesa در سال 2013 میلادی تاسیس شده و راه‌حل‌های پرداخت و مبادله ارزها با نرخ پایین تر و سرعت بالاتر را ارئه می دهد;
پروتکل Stellar نمونه دیگری از پلتفرم بلاک چین است که به صنعت حواله خدمات ارائه می دهد; پروتکل Stellar در سال 2014 میلادی با هدف ارتقا دسترسی مالی و ایجاد ارتباط میان مردم و موسسات مالی در سراسر جهان تاسیس شده است.

همچنین، شبکه Stellar یک ارز دیجیتال مختص به خود به نام (Stellar lumens (XLM دارد; توکن مورد نظر می تواند به عنوان یک واحد پولی در نظر گرفته شود و معاملات جهانی میان دارایی‌های دیجیتال و فیات را تسهیل کند; علاوه بر این، کاربران و موسسات مالی می توانند از پلتفرم Stellar به منظور ارسال و دریافت وجوه خود (هزینه معاملات کم) نیز بهره بگیرند.

دستگاه‌های خودپرداز (ATMs)

در کنار اپیلیکیشن‌های موبایل و پلتفرم‌های آنلاین، استفاده از دستگاه‌های خود پرداز (ATMs) می تواند راه حل جالبی برای انجام فرآیند ارسال و انتقال پول در سراسر جهان به شمار بیاید; چنین رویکردی به ویژه در مناطق توسعه نیافته که هنوز فاقد یک ارتباط اینترنتی خوب یا سیستم بانکی هستند; ممکن است مفید واقع شود.

در حال حاضر، شرکت‌هایی مانند Bit2Me و MoneyFi در حال توسعه سیستم‌های جدید ارسال پول هستند که تکنولوژی بلاک چین و ATMs را با یکدیگر ترکیب خواهد کرد; هدف این شرکت‌ها، صدور کارت‌های پیش پرداخت است که از چندین عملکرد و ویژگی; پشتیبانی می کند.
استفاده ترکیبی از تکنولوژی بلاک چین و ATMs این پتانسیل را خواهد داشت تا به طور قابل ملاحظه‌ای; نیاز به وجود واسطه‌ها را کاهش دهد; بنابراین، کاربران به حساب‌های بانکی نیاز نخواهند داشت و شرکت‌های ATMs هم در این فرآیند; هزینه کمتری را پرداخت خواهند کرد.

چالش‌ها و محدودیت‌های فعلی

گرچه مشخص است که تکنولوژی بلاک چین می تواند مزایای زیادی را برای صنعت حواله و انتقال پول به ارمغان بیاورد اما هنوز راه طولانی برای دستیابی کامل به این هدف مانده است; در متن زیر به برخی از این موانع و چالش‌ها اشاره خواهیم کرد.

تبدیل ارز دیجیتال-ارز فیات:

اقتصاد جهانی مبتنی بر ارزهای فیات بوده و تبدیل ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات به هم; کار ساده‌ای نخواهد بود. در نتیجه، در بسیاری از موارد به حساب بانکی نیاز خواهد بود; معاملات P2P می توانند نیاز به بانک را برطرف کنند; اما کاربران به منظور استفاده از وجوه خود باید ارز فیات خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنند.

نیاز به موبایل و اینترنت:

میلیون‌ها نفر در کشورهای توسعه نیافته زندگی می کنند که هنوز به اینترنت دسترسی ندارند و علاوه بر این; بسیاری از آن‌ها تلفن هوشمند هم ندارند; همانطور که گفته شد، تکنولوژی بلاک چین سازگار با دستگاه‌های خودپرداز می توانند بخشی از راه حل مورد نظر باشند.

مقررات:

تنظیمات و مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال در مراحل اولیه و ابتدایی خود قرار دارند. اما با این شرایط، اتخاذ تکنولوژی بلاک چین، مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال را به جلو سوق خواهد داد.

پیچیدگی:

استفاده از تکنولوژی‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال به دانش فنی خاصی نیاز دارد; در حال حاضر، بسیاری از کاربران از سیستم‌های شخص ثالث استفاده می کنند زیرا استفاده مستقل از تکنولوژی بلاک چین به این راحتی‌ها نخواهد بود. همچنین، بسیاری از کیف پول‌های دیجیتالی و صرافی‌های رمزارز  هنوز فاقد راهنمای آموزشی و رابط‌های بصری هستند.

نوسانات:

بازار ارزهای دیجیتال هنوز نابالغ بوده و دارای نوسانات زیادی هستند; به همین ترتیب، استفاده روزمره از ارزهای دیجیتال امکان پذیر نبوده (مناسب نیستند) زیرا این امکان وجود دارد که ارزش بازار آن‌ها به سرعت تغییر کنند; با این حال، استیبل کوین‌ها ممکن است، یک راه حل مناسبی ارائه دهند.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.