کار با تایید دو مرحله‌ای گوگل (Google Authenticator)

0 ۸۳

در هنگام کار با کیف‌پول‌ها و یا صرافی‌های ارزهای دیجیتال یکی از نکات حیاتی حفظ امنیت حساب کاربری می‌باشد; در این راستا، برای افزایش میزان ایمنی دارائی‌ها، نرم افزارها و روش‌های مختلفی وجود دارد; یکی از این روش‌ها، کار با روش تایید دو مرحله‌ای گوگل می‌باشد; در حال حاضر افراد زیادی از این روش استفاده می‌کنند. در این مقاله، به معرفی این روش می‌پردازیم.

معرفی روش تایید دو مرحله‌ای گوگل

در دیگر روش‌های امنیتی، معمولاً به کاربری که صاحب حساب کاربری هست; یک اس ام اس و یا یک ایمیل فرستاده می‌شود; در چنین وضعیتی، فرد باید همواره نسبت به چک کردن ایمیل و یا اس ام اس‌های دریافتی خود اقدام نماید. مسلماً تکرار این وضعیت و طولانی بودن پروسس چک کردن پیام‌های فرستاده شده، خسته کننده بوده و بیش‎تر اوقات کاربر از  چنین شرایطی اذیت می‎شوند; حال روش تایید دو مرحله‌ای گوگل که به صورت google authenticator شهرت یافته است; از یک مکانیزم دیگری برای حفظ امنیت استفاده می‌نماید;

این مکانیزم نسبت به روش‌های دیگر، بسیار کاربرپسندتر می‌باشد; در نظر داشته باشید که مکانیزم تایید دو مرحله‌ای گوگل در قالب یک برنامه کاربردی در اختیار کاربران قرار گرفته است; یعنی هر کس با دانلود و نصب این برنامه کاربردی، می‌تواند از مکانیزم تایید دو مرحله‌ای گوگل استفاده نماید.

این برنامه کاربردی هم در پلتفرم آندروید و هم در پلتفرم iOS قابل نصب و اجرا می‌باشد.
در این بین، باید گفت که برخی از سایت‌ها به صورت مستقیمی از روش تایید دو مرحله‌ای گوگل پشتیبانی می‌نمایند. بدین صورت که در این پلتفرم‌ها، یک بارکدی (کد QR) مشخص برای هر کاربر در نظر گرفته شده است که هر فرد با وارد شدن در نرم افزار google authenticator و اسکن کردن این بار کد قرار داده شده در سایت; می‎تواند عملیات فعال‌سازی تایید دو مرحله‌ای گوگل را برای آن سایت و حساب کاربری خود، فراهم نماید; در واقع تنها کافی است که وارد این برنامه کاربردی شده و کلید + را بزنید; سپس نسبت به اسکن کردن بارکد موجود بر روی سایت اقدام کنید; در این صورت حساب کاربری شما در سایت، به لیست حساب‌های کاربری ایمن موجود در درون برنامه google authenticator افزوده می‌شود.

چرا امنیت روش تایید دو مرحله‌ای گوگل بالا می‌باشد؟

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند که روش تایید دو مرحله‌ای گوگل، نسبت به سایر روش‎ها بسیار ایمن‌تر می‎باشد; ولی به راستی چرا؟ چرا باید این روش را به عنوان الویت خود در افزایش امنیت حساب‌های کاربری خود در نظر بگیریم؟ در زیر به برخی از این عوامل مؤثر در کارکرد بالا و محبوبیت google authenticator، اشاره می‌کنیم.

  • تولید رندوم و لحظه‌ای رمزها

در روش تایید دو مرحله‌ای گوگل اگر حساب کاربری خود در یک سایت (مخصوصاً سایت‌های مربوط به ارزهای دیجیتال) را به آن وصل کرده باشید; دیگر حساب شما تا حد و اندازه‌ی بالایی ایمن خواهد بود; چرا که در این برنامه‌ی کاربردی در یک بازه زمانی  30ثانیه، رمزهای یکبار مصرف تولید می‌شود.

بدین صورت که اگر در این مدت مشخص و محدود نتوانید که رمز تولید شده را برای دسترسی به حساب کاربری خود وارد کنید; در این حالت باید منتظر باشید تا این برنامه، نسبت به تولید رمز جدید اقدام نماید; این وضعیت، ایمنی حساب کاربری شما را تا حد بسیار بالایی افزایش می‌دهد; چرا که دیگر افراد سودجود، قادر به استفاده از رمزهای شما نیستند و در واقع رمزهای تولید شده به صورت یکبار مصرف و به عبارتی لحظه‌ای می‌باشند که باید از آن‌ها در همان مدت محدود استفاده نمایید.

  • پشتیبانی توسط گوگل

توجه داشته باشید که در بازار، نرم افزارهای مشابه google authenticator به تعداد زیاد وجود دارد; ولی این برنامه‌کاربردی از پشتیبانی گوگل برخوردار بوده و با توجه به قدرت امنیتی بالای گوگل; ارزش و اعتبار و عملکرد این برنامه نیز در حد و اندازه‌های بسیار قابل قبولی می‌باشد; لذا با خیال راحت می‌توانید نسبت به کار با این برنامه کاربردی اقدام نمایید.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.