DLT چیست؟

0 ۱۳۴

در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم عبارت DLT بپردازیم.

منظور از DLT همان Distributed Ledger Technology،تکنولوژی دفتر کل توزیع شده، می‌باشد; این عبارت معمولاً با مفهوم و کلمه بلاک‌چین به جای هم استفاده می‌شود.

یعنی بیش‌تر افراد در این فکر هستند که عبارت‌های بلاک‌چین و DLT درست عین هم می‌باشند. ولی در اصل، واقعیت این موضوع چیز دیگری است;با این که هر دوی این عبارات و کارکردشان تقریباً با هم مشابه بوده و به عبارتی خیلی نزدیک به هم هستند;ولی در اصل با همدیگر متفاوت می‌باشند. برای درک هر چه بهتر این موضوع به ادامه مقاله توجه نمایید.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده یا DLT

DLT یک سیستم دیجیتال توزیع شده در راستای ذخیره کردن تراکنش‌های مربوط به دارائی‌ها می‌باشد;به طوری که در این ساختار، تراکنش‌ها و جزئیات مربوط به آن‌ها در چندین بخش مختلف (که به صورت توزیع شده نسبت به هم قرار دارند) و به صورت همزمان ذخیره می‌شوند. تکنولوژی دفتر کل توزیع شده، بر خلاف پایگاه داده‌های قدیمی و سنتی; هیچ‌ گونه ذخیره‌سازی مرکزی نداشته و به عبارتی دارای هیچ کنترل کننده‌ی مستقیمی نیز نیستند.

جزئیات عملکرد DLT

در یک DLT هر نود موجود در شبکه، مسئول پروسس و نیز از طرفی تأیید هر ایتمی می‌باشد;در تکنولوژی دفتر کل توزیع شده، امکان ذخیره‌سازی داده‌های استاتیک (مانند داده‌های مربوط به ثبت نام) و نیز داده‌های داینامیک (مانند داده‌های مربوط به تراکنش‌ها) وجود دارد;از تکنولوژی DLT می‌توان در راستای ایجاد تغییر و تحولات بسیار قابل توجه و اساسی در عرصه‌های تجاری استفاده کرد;به طوری که با به کارگیری تکنولوژی دفتر کل توزیع شده; می‌توان امور مالی صورت گرفته; در نظام‌های مالی مانند بانک‌ها را بسیار بهینه‌تر کرده و از این رو باعث افزایش میزان اعتماد متقابل در درون ساختار نظام‌های مالی شد.

ارتباط بین بلاک‌چین و تکنولوژی دفتر کل توزیع شده

همانطور که در ابتدای مقاله بدان اشاره شد، بسیاری از افراد، این دو مفهوم را یکی در نظر می‌گیرند;ولی باید در نظر داشت که این دو مفهوم دقیقاً عین هم نیستند;بلکه در این ارتباط باید تکنولوژی بلاک‌چین را به عنوان یک نوعی از DLT در نظر گرفت;در واقع تکنولوژی بلاک‌چین یک نمونه از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده می‌باشد که از ویژگی‌ها و توانایی‌های DLT در درون ساختار خود استفاده می‌نماید.

بدین صورت که بلاک‌چین یک نوعی از تکنولوژی دفتر کل توزیع شده بوده و از کامپیوترهای مستقل که به عنوان نود در درون شبکه شناخته می‌شوند;در راستای ذخیره‌سازی، به اشتراک‌گذاری و نیز بروزرسانی تراکنش‌های صورت گرفته استفاده می‌کند;بلاک‌چین، داده‌ها را به صورت بلاک‌هایی به هم پیوسته و زنجیروار در کنار هم قرار می‌دهد که در این ساختار تنها امکان اضافه شدن بلاک‌های جدید به انتهای بلاک‌های قبلی وجود دارد;مهم‎ترین ویژگی هر یک از این تکنولوژی‌ها، عدم وابستگی به یک موجودیت مرکزی می‌‎باشد;در واقع در هر دوتای این ساختارها، بدون نیاز به نظارت یک واحد مرکزی و بدون این که همه داده‌ها در یک محل مشخص ذخیره شوند;نسبت به انجام وظایف و کارکردهای مورد انتظار از آن‌ها، اقدام می‌کنند.

اولین ارتباط بین بلاک‌چین و DLT

در سال 2009 و در راستای عکس‌العملی نسبت به مشکلات جهانی بانک‌ها; برای اولین بار شاهد ظهور شبکه توزیع شده‌ی بیت‌کوین بودیم; در این شرایط ناگوار که نظام مالی قبلی بدان گرفتار شده بود; اعتماد متقابل مردم نسبت به نظام‌های مالی به زوال کشیده بود; و جامعه جهانی نیازمند یک عکس‌العملی مناسب در برخورد با این شرایط بود.

ظهور بیت‌کوین در راستای استفاده از منطق و تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) باعث به وجود آمدن یک نگرش جدید و بسیار مثبت در مورد ارتباط مردم و نظام‌های مالی شد و بدین گونه اولین ارتباط مستقیم بین بلاک‌چین و تکنولوژی دفتر کل توزیع شده به صورت عملی نمایان شد.

80%
Awesome
  • Design

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.